1․ Հաճախորդը կամ Հաճախորդ դառնալու նպատակով «Արդշինբանկ» ԲԲԸ-ին (այսուհետ՝ Բանկ) դիմած անձը (այսուհետ՝ Հաճախորդ) տալիս է իր համաձայնությունն առ այն, որ Բանկը մշակի (հավաքում, ամրագրում, մուտքագրում, համակարգում, կազմակերպում, պահպանում, օգտագործում, վերափոխում, վերականգնում, փոխանցում, ուղղում, ուղեփակում, ոչնչացում և այլ գործողությունների կատարում) իր անձնական տվյալները, այն է` անուն, ազգանուն, հայրանուն, անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալներ, սոցիալական քարտի/հանրային ծառայության համարանիշի կամ դրանք չունենալու մասին տեղեկանքի տվյալներ, հասցե, հեռախոսահամար և/կամ այլ տեղեկատվություն, որը հնարավորություն է տալիս ուղղակի կամ անուղղակի կերպով նույնականացնել Հաճախորդի ինքնությունը համաձայն «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի, Բանկի հետ պայմանագրեր կնքելու, հետագայում Բանկի կողմից մատուցվող ծառայություններից օգտվելու, Բանկի կողմից անցկացվող ակցիաների (առաջարկների), այլ ծառայությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու նպատակով:
2. Սույն կետի ուժով Հաճախորդը թույլատրում և լիազորում է Բանկին հարցում կատարել իր աշխատանքային վայրր, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին և/կամ այլ անձանց պատկանող տեղեկատվական համակարգերին (այդ թվում, սակայն չսահմանափակվելով՝ «ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ» ՓԲԸ-ին, «Նորք սոցիալական ծառայությունների տեխնոլոգիական և իրազեկման կենտրոն հիմնադրամ»-ին) ինչպես նաև վերջիններին տրամադրել իր անձնական տվյալները և ստանալ Հաճախորդի վերաբերյալ տեղեկություններ:
3. Անձնական տվյալների մշակման համաձայնությունը համարվում է Հաճախորդի կողմից տրված, և Բանկը ստանում է Հաճախորդի անձնական տվյալները մշակելու իրավունք` Հաճախորդի և Բանկի միջև կնքված պայմանագրերի գործողության ընթացքում այդ պայմանագրերով սահմանված գործողությունների կատարման նպատակով, ինչպես նաև «Բանկային գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն Բանկի հետ համագործակցող կազմակերպություններին/անհատներին տրամադրելու նպատակով, պայմանով, որ դա անհրաժեշտ է Բանկին համապատասխան ծառայությունը մատուցելու և/կամ Բանկի համար աշխատանքներ կատարելու և/կամ գույք ձեռք բերելու համար և/կամ բոլոր այն դեպքերում, երբ այդ տվյալների մշակման պահանջն ուղղակիորեն սահմանված է օրենքով:
4. Հաճախորդի կողմից անձնական տվյալների մշակման մասին համաձայնության գրավոր հետ կանչման, կամ անձնական տվյալների ուղղում կամ ոչնչացում (եթե անձնական տվյալներն ամբողջական կամ ճշգրիտ չեն կամ հնացած են կամ ձեռք են բերվել անօրինական ճանապարհով կամ անհրաժեշտ չեն մշակելու նպատակներին հասնելու համար) կատարելու պահանջ ներկայացնելու դեպքում՝ Բանկը պարտավորվում է դադարեցնել անձնական տվյալների մշակման գործողությունները կամ ուղղել կամ ոչնչացնել անձնական տվյալները 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում, եթե Հաճախորդի և Բանկի միջև առկա չեն չկատարված պարտավորություններ և բացակայում են գործող պայմանագրային հարաբերություններ, այլապես Հաճախորդի և Բանկի միջև պայմանագրային հարաբերությունները ենթակա են դադարեցման` դրանից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով: Հաճախորդի անձնական տվյալների մշակման մասին համաձայնության հետ կանչման կամ անձնական տվյալների ոչնչացում պահանջելու դեպքում Հաճախորդի անձնական տվյալները դադարում են մշակվել Բանկի կողմից, սակայն դրանք պահպանվում են տեղեկատվական արխիվում և կարող են օգտագործվել միայն օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում: Համաձայնության հետ կանչը հետադարձ ուժ չունի:
5. Անձնական տվյալների մշակման համաձայնությունը տրվում է պայմանագրերի գործողության ողջ ժամանակահատվածի համար, իսկ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում` այդ դեպքերի համար սահմանված ժամանակահատվածի համար:
6. Հաճախորդի կողմից առցանց գրանցման և հաշվի բացման դեպքում Բանկը կիրառում է Հաճախորդի նույնականացման համակարգ՝ բիոմետրիկ տվյալներով Հաճախորդի նույնականացման համակարգ, որը ենթադրում է Հաճախորդի դեմքի լուսանկարում և տեսանկարահանում և դրա համեմատություն անձը հաստատող փաստաթղթի լուսանկարի հետ, որը գործարկվում է «Սամ ընդ սաբսթանս» ՍՊԸ և իր ենթակապալառու ընկերությունների կողմից։ Հաճախորդը հավաստում է, որ կարդացել, ծանոթացել և ընդունում է «Սամ ընդ սաբսթանս» ՍՊԸ ընկերության գաղտնիության քաղաքականությունը, որը հասանելի է հետևյալ հղմամբ, և տալիս է իր համաձայնությունն առ այն, որ «Սամ ընդ սաբսթանս» ՍՊԸ անձամբ և/կամ իր ենթակապալառու ընկերությունների մասնակցությամբ մշակի իր անձնական տվյալները (Հաճախորդի լուսանկար, տեսանկարահանում)՝ Հաճախորդին ուղղակի կամ անուղղակի կերպով նույնականացնելու, Հաճախորդի ինքնությունը պարզելու նպատակով: Ընդ որում, սույն կետի իմաստով անձնական տվյալների մշակման համաձայնությունը տրվում է Բանկի հետ պայմանագրային հարաբերություններ հաստատելու փաստից անկախ և անժամկետ։

1. The Client or the person who has applied to ARDSHINBANK OJSC (hereinafter referred to as the Bank) to become a Client gives his/her consent for the Bank to process (collect, fix, enter, coordinate, organise, store, use, alter, restore, transfer, correct, block, destroy, etc.) his/her personal data, i.e. – full name, identity document, social security card/public services number or the number of the reference on the absence thereof, address, telephone number and/or any other information allowing for the direct or indirect identification of the Client under the Law of the Republic of Armenia on Protection of Personal Data for purposes of concluding agreements with the Bank, using the services provided by the Bank in the future, receiving information about the promotional offers made by the Bank, and other services.
2. By virtue of this clause, the Client shall allow and authorize the Bank to make inquiries from his/her employer, government and local government bodies and/or information systems owned by other entities (including, but not limited to, ACRA Credit Reporting CJSC, Nork Social Services Technology and Awareness Center Foundation), as well as submit his/her personal data to the latter and receive information about the Client.
3. Consent for the procession of personal data shall be deemed given by the Client, and the Bank shall obtain the right to process the Client’s personal data during the effective period of agreements concluded between the Client and the Bank for the implementation of the activities stipulated by such agreements, as well as for submission to organizations/individuals collaborating with the Bank under the Law of the Republic of Armenia on Banking Secrecy provided it is necessary for the Bank for rendering the corresponding service and/or carrying out activities and/or obtaining property for the Bank, and/or in all the cases when the requirement for processing such data is directly prescribed by law.
4. In case of the Client's request that the consent for the processing of personal data be recalled in writing or the personal data be corrected or destroyed (if such personal data are incomprehensive or inaccurate or obsolete or were obtained illegally or are not necessary for attaining the objectives of such processing) the Bank undertakes to terminate the data processing or destroy the personal data within 10 business days whenever there are no outstanding liabilities between the Client and the Bank and the existing contractual relations are missing; otherwise the contractual relations between the Client and the Bank shall be subject to termination with all the negative consequences stemming therefrom. In case of recalling the consent for processing the Client's personal data or requesting that the personal data be destroyed, the Client's personal data shall stop being processed by the Bank, however they shall be stored in the Bank's information archive and may be used only in cases prescribed by the legislation. Recalling consent shall have no retroactive effect.
5. The consent for the processing of personal data shall be given for the entire effective period of agreements, and in cases prescribed by the legislation of the Republic of Armenia – for the period established for such cases.
6. In case of the registration and opening of an account online by the Client, the Bank shall apply Client identification systems with the Client's biometric data, which implies photographing and video recording of the Client’s face and a comparison thereof with the Client’s identification document by Sum and Substance LLC and its subcontractor companies. The Client acknowledges that s/he has read, got familiarized with, and accepts, Sum and Substance LLC's non-disclosure policies available here and gives his/her consent for Sum and Substance LLC to process, at its own discretion and/or in conjunction with the subcontractors, his/her personal data (Customer's photo, video recording) to identify the Client, directly or indirectly, and to establish the identity of the Client. Moreover, within the meaning of the present clause, consent for the processing of personal data shall be given on open-ended terms regardless of the fact of establishing contractual relations with the Bank.