Արդշինբանկը սույն թվականի սեպտեմբերի 14-ին Վանաձորում կայացած «VMF Վանաձորի կիսամարաթոն 2025»-ի գլխավոր հովանավորն էր: Այս մարաթոնը բարեգործական է՝ նվիրված Վահե Մելիքսեթյանի հիշատակին, ով ԵՊԲՀ կլինիկական ֆարմակոլոգիայի ամբիոնի դասախոս էր, ֆարմակոլոգ, գիտնական։ Վահե Մելիքսեթյանը զոհվել է 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ։
Կիսամարաթոնի նպատակն առողջ ապրելակերպի խթանումն է, Վանաձորում և Հայաստանի մարզերում սպորտային մշակույթի տարածումն ու երկրի սպորտային տուրիզմի զարգացումը։ Վազքի մրցություններն անցկացվեցին 5, 10 և 21 կմ հեռավորություններում, մարաթոնին մասնակցեցին շուրջ 400 տարբեր տարիքի և ֆիզիկական պատրաստվածության վազորդներ՝ 8 երկրներից, այդ թվում՝ Վրաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Ֆրանսիայից։ Կիսամարաթոնի շրջանակում կայացավ նաև 1 կմ մանկական վազքի մրցույթ։
«Բանկը մեծ կարևորություն է տալիս առողջ ապրելակերպի և սպորտի խթանմանը։ Մենք ոչ միայն հովանավորեցինք, այլև մասնակցեցինք մարաթոնին, բանկի աշխատակիցներից մի քանիսը ևս միացան վազորդներին։ Կիսամարաթոնը դարձավ ոչ միայն մեծ սպորտային իրադարձություն, այլև նպաստեց դրական մթնոլորտի ձևավորմանը, թիմային ոգու և փոխհամագործակցության ամրապնդմանը», նշված է բանկի հաղորդագրությունում։
Կիսամարաթոնի ամենալուսավոր պահն էր, երբ 21,1 կմ վազքատարածությունը հաղթահարած մասնակիցներից մեկը վերջնագիծը հատելուց հետո ամուսնության առաջարկություն արեց մրցավազքին մասնակցած իր ընտրյալին։

Ardshinbank was the main sponsor of the “VMF Vanadzor Half Marathon 2025,” held on September 14 in Vanadzor. This charitable marathon was dedicated to the memory of Vahe Meliksetyan, a lecturer at the Department of Clinical Pharmacology at Yerevan State Medical University, a pharmacologist, and a scientist. Vahe Meliksetyan was killed during the 2020 Artsakh War.
The half marathon aims to promote a healthy lifestyle, foster a sports culture in Vanadzor and other regions of Armenia, and develop sports tourism in the country. The races were held over distances of 5, 10, and 21 km, with around 400 runners of various ages and fitness levels participating from eight countries, including Georgia, Russia, the USA, and France. The event also featured a 1 km children’s race.
“The bank places great importance on promoting a healthy lifestyle and sports. We not only sponsored but also participated in the marathon, with several bank employees joining the runners. The half marathon became not only a major sporting event but also contributed to creating a positive atmosphere, strengthening team spirit, and fostering collaboration,” stated the bank’s press release.
One of the highlights of the half marathon was when a participant who completed the 21.1 km race proposed to their partner, also a race participant, after crossing the finish line.