Հայաստանի խոշորագույն բանկը՝ Արդշինբանկը, այսօր հայտարարում է HSBC Holdings plc-ի դուստր ընկերության՝ HSBC Europe B.V.-ի հետ համաձայնության գալու մասին՝ Հայաստանում վերջինիս դուստր բանկի ձեռք բերման վերաբերյալ։
HSBC Հայաստանն ունի իր հավատարիմ հաճախորդների լայն շրջանակը Հայաստանի ողջ տարածքում ու մասնագիտացած է առաջատար հայկական ընկերությունների և անհատ հաճախորդների սպասարկման մեջ։ Պատմականորեն կենտրոնացած լինելով կորպորատիվ հաճախորդների հետ աշխատանքի վրա՝ բանկի վերջին տարիների աճը պայմանավորված է մանրածախ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ծառայությունների մատուցմամբ։
HSBC Հայաստանի ակնկալվող ձեռքբերումը բացառիկ հնարավորություն է ամրապնդելու Արդշինբանկի գործառնական ու ֆինանսական առկա ներուժը: Բիզնեսի համադրումն ուղղված է մեծացնելու Արդշինբանկի բարձրակարգ հաճախորդների բազան ու փորձառու աշխատակիցների թիմը։ 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ HSBC Հայաստանի ակտիվները կազմել են մոտ 290 միլարդ ՀՀ դրամ, վարկային պորտֆելը՝ մոտ 185 միլիարդ ՀՀ դրամ, իսկ հաճախորդներից ներգրաված միջոցները՝ մոտ 200 միլիարդ ՀՀ դրամ:
Գործարքը ենթակա է հաստատման վերահսկող ու հակամենաշնորհային մարմինների կողմից և ավարտին կհասցվի առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում:
Արդշինբանկի վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը նշեց. «Այսօր մենք ուրախ ենք տեղեկացնել, որ HSBC-ի հետ եկել ենք համաձայնության՝ Հայաստանում վերջինիս մաս կազմող բանկի ձեռք բերման վերաբերյալ։ Բոլոր թույլտվությունները ստանալուն պես Արդշինբանկը ուրախ է ողջունել HSBC Հայաստանի հաճախորդներին իր բանկային հարթակում՝ շարունակելով արագ աճի մեր ռազմավարության իրականացումն ու հաճախորդներին առաջարկվող ծառայությունների տեսականու ընդլայնումը: Այս գործարքի նպատակը աճն է, և մենք անհամբերությամբ սպասում ենք HSBC Հայաստանի աշխատակիցներին Արդշինբանկի թիմում։ Մենք ապահովելու ենք HSBC Հայաստանի հաճախորդների սահուն և անխափան անցումն Արդշինբանկի համակարգ: Հաճախորդները կշարունակեն օգտվել անհատականացված ծառայությունների մատուցման առավելություններից՝ ստանալով նաեւ հասանելիություն Արդշինբանկի բանկային պրոդուկտների լայն տեսականուն»:
Գործարքի ֆինանսական և իրավաբանական խորհրդատուներ
Latif & Company (L&C)-ն հանդիսանում է Արդշինբանկի ֆինանսական խորհրդատուն, իսկ Latham & Watkins-ը՝ իրավախորհրդատուն:
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։
Արդշինբանկն ունի ավելի քան 375.000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 1.700-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 64 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։ Բանկն ունի երկրում ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը, ինչպես նաև ներկայացուցչություն Փարիզում։
Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (B+ (Positive)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր: Բանկն ունի Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, ինչը մասնավոր կազմակերպության վարկանիշի գնահատման հնարավոր լավագույն ցուցանիշն է: Բանկը նաև միակ ընկերությունն է Հայաստանում, որ թողարկել է եվրոպարտատոմսեր միջազգային կապիտալի շուկաներում։

Ardshinbank, the largest Armenian banking group, is today announcing it has reached a binding agreement with HSBC Europe B.V., a subsidiary of HSBC Holdings plc, to acquire its fully owned banking subsidiary in Armenia.
HSBC Armenia has a well-established base of loyal clients across Armenia and specialises in serving affluent retail customers and blue-chip Armenian corporates. Historically orientated towards corporate customers, its growth over the recent years has been driven by its wealth and personal banking proposition.
The proposed acquisition of HSBC Armenia is a unique opportunity to build upon Ardshinbank’s operational and financial strengths. The combination aims to add a high-quality customer franchise and a highly experienced team of relationship managers and employees. As at December 31, 2023, HSBC Armenia had total assets of c. AMD290bn, customer loans of c. AMD185bn and c. AMD200bn in customer deposits.
The transaction is subject to regulatory and anti-trust approvals and is expected to close within the next 12 months.
Artak Ananyan, Chairman of the Management Board of Ardshinbank, commented:
“We are delighted to announce today that we have reached agreement with HSBC for the acquisition of its bank in Armenia. Subject to receipt of all clearances, Ardshinbank looks forward to welcoming HSBC Armenia customers onto our award-winning platform and to further delivering on its strategy to accelerate growth and expand product offering for clients. This transaction is about growth and we look forward to welcoming HSBC Armenia employees to the Ardshinbank team. Our intention is to ensure a smooth and fluid transition for all HSBC Armenia customers who will continue to enjoy the benefits of local support and personalised services and Ardshinbank’s bespoke range of products.”
Financial and legal advisors
Latif & Company (L&C) is acting as exclusive financial advisor to Ardshinbank and Latham & Watkins is acting as legal advisor.
Ardshinbank is the leading Bank in Armenia with a diversified universal banking offering including retail and commercial banking, investment banking, and private & wealth solutions.
The Bank has over 375,000 customers served by 1,700+ employees, a strong omnichannel distribution platform with 65 branches, supported by a comprehensive mobile and online banking platform. The bank possesses the largest branch network in the country and maintains a representative office in Paris, France.
Ardshinbank is the only private entity in Armenia with assigned ratings from three international rating agencies, all at the level of the sovereign, as follows: S&P Global Ratings (B+ (Positive)), Moody’s (Ba3 (Stable)) and Fitch (BB- (Stable)). The bank is also the only non-sovereign entity from Armenia which has issued RegS /144A public Eurobonds in international capital markets.
Ardshinbank is committed to invest in the alternative energy sector, further advancing the bank’s journey towards green banking. The bank’s operational framework is anchored on social and environmental responsibility, coupled with strong corporate governance․