Արդշինբանկը կրկին դարձել է Հայաստանի խոշորագույն հարկատուն ուղղակի հարկերի գծով՝ պետբյուջե վճարելով  32.3 մլդ դրամ։ Անուղղակի հարկերի և այլ հարկերի և վճարների գծով 2 մլդ դրամի մուտքերի ներառմամբ Արդշինբանկի ընդհանուր հարկային վճարները կազմել են 34.3 մլրդ դրամ, ներառյալ 2.4 մլրդ դրամ հարկային մուտքեր Արդշինինվեստբանկից, որը 2025 թվականի ապրիլի 21-ից միացել է Արդշինբանկին։
Այս մասին են վկայում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի 2025 թվականի 9 ամիսների արդյունքներով հրապարակած տվյալները։
Արդշինբանկը նաև առաջինն է հայաստանյան բանկերի շարքում ընդհանուր հարկային մուտքերով։ Բանկը տարեկան կտրվածքով 4 անգամ ավելացրել է բյուջեի հատկացումները, ինչը թույլ է տվել բանկին 24-րդ հորիզոնականից բարձրանալ 5-րդ հորիզոնական և ընդգրկվել Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուների լավագույն 5-յակում։
«Ուրախ ենք արձանագրել, որ բանկի հաճախորդամետ և թափանցիկ գործունեության ապահովման ճանապարհին շարունակում ենք աճ ապահովել՝ այդպիսով  հավատարիմ մնալով Հայաստանի տնտեսության աճին և կայունությանը մեր նվիրվածությանը», — նշեց բանկի Ֆինանսական տնօրեն Գարեգին Գևորգյանը։
Նշենք, որ Արդշինբանկն ապահովել է պետբյուջե կատարվող վճարումների զգալի աճ՝ թե՛ շահութահարկի, թե՛ եկամտային հարկի գծով։ Արդշինբանկի կողմից բյուջե կատարված փոխանցումներից 25.7 մլրդ դրամը վճարվել է շահութահարկի  և 6.6 մլրդ դրամը՝ եկամտահարկի գծով, որից 1.8 և 0.4 մլրդ դրամը համապատասխանաբար Արդշինինվեստբանկի կողմից: Ընդ որում, շահութահարկի գծով փոխանցումները պետական գանձարան Արդշինբանկը տարեկան կտրվածքով ավելացրել է 7 անգամ, իսկ եկամտահարկի գծով փոխանցումները՝ 2 անգամ: Առաջատարների հնգյակում Արդշինբանկին բաժին է ընկնում 17%:
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկն ունի շուրջ 570.000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 2.300-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 72 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։ Բանկն ունի երկրում ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը, ինչպես նաև ներկայացուցչություն Փարիզում։ Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր: Բանկն ունի Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, ինչը մասնավոր կազմակերպության վարկանիշի գնահատման հնարավոր լավագույն ցուցանիշն է:

Согласно результатам трех кварталов 2025 года, опубликованным Комитетом по государственным доходам, Ардшинбанк снова стал крупнейшим налогоплательщиком по прямым налогам Армении, перечислив в госказну  32.3 млрд драмов. Включая 2 млрд драмов косвенных налогов и прочих налогов и сборов, общие налоговые выплаты Ардшинбанка составили 34.3 млрд драмов, в том числе 2.4 млрд драмов налоговых поступлений от Ардшининвестбанка, который 21 апреля 2025 года объединился с Ардшинбанком.
Об этом свидетельствуют данные, опубликованные Комитетом по государственным доходам Республики Армения за 9 месяцев 2025 года.
Ардшинбанк также занимает первое место среди армянских банков по объему общих налоговых поступлений. В годовом разрезе  Ардшинбанк увеличил отчисления в бюджет в 4 раза, что позволило ему с 24-й позиции подняться сразу на 5-ю и войти в ТОП-5 списка 1000 крупных налогоплательщиков Армении. Отметим, что Ардшинбанк обеспечил значительный рост выплат в госказну как по налогу на прибыль, так и по подоходному налогу.
«Мы рады сообщить, что продолжаем добиваться роста на пути обеспечения клиентоориентированной и прозрачной деятельности банка, оставаясь верными нашей приверженности росту и стабильности экономики Армении», — заявил Гарегин Геворкян, финансовый директор банка.
Так из сделанных банком перечислений в бюджет 25.7 млрд драмов выплачено по налогу на прибыль и 6.6 млрд драмов - по подоходному налогу, из которых 1.8 и 0.4 соответсвенно Ардшининвестбанком. В годовом разрезе перечисления в госказну по налогу на прибыль увеличились в 7 раз, а по подоходному налогу - в 2 раза. Таким образом, среди пятерки лидеров налогообложения на долю Ардшинбанка приходится 17%.
Напомним, что Ардшинбанк является ведущим банком в Армении, предлагающим диверсифицированные универсальные банковские услуги, включая розничные и коммерческие банковские услуги, инвестиционно-банковские услуги, а также решения для частного сектора. У Банка почти 570 000 клиентов, которых обслуживают более 2300 сотрудников, а также  обширная географическая сеть с 72 филиалами, поддерживаемая комплексной платформой мобильного и онлайн-банкинга. Ардшинбанк является единственной компанией в Армении, которой присвоены рейтинги трех международных рейтинговых агентств, с рейтингом на уровне суверена: S&P Global Ratings (BB- (Стабильный)), Moody's (Ba3 (Стабильный)) и Fitch (BB) - (Стабильный)). Банк также является единственной компанией из Армении, которая выпустила публичные еврооблигации формата RegS/144A на международных рынках капитала.