Հաշվարկային դրույքի (այսուհետ՝ ՀԴ) հերթական վերանայմամբ  պայմանավորված 2026 թվականի օգոստոսի 3-ին Արդշինբանկը 1–2.5 տոկոսային կետով նվազեցրել է ՀԴ-ով տրամադրված ավելի քան 155.7 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով 7,779 վարկի անվանական տոկոսադրույքը։ Փոփոխությունը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի սեպտեմբերի 5-ից և զգալի ազդեցություն կունենա մի քանի հազար ընտանիքի վրա՝ հնարավորություն տալով խնայել գումար և վերաբաշխել իրենց ծախսերը։
«Արդշինբանկը, հավատարիմ մնալով օրենսդրական պահանջների անվերապահ կատարմանը և իր կողմից որդեգրած թափանցիկ գործունեության սկզբունքներին, վերանայել է հաշվարկային դրույքով տրամադրված վարկերի տոկոսադրույքները։ Վերանայման արդյունքում բանկի հաճախորդները, մինչև հաջորդ վերանայումն ընկած ժամանակահատվածը, կխնայեն մոտավորապես 705 մլն ՀՀ դրամ: Այս նվազեցմամբ, մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատում ենք Արդշինբանկը՝ որպես պատասխանատու բանկ և վարկատու։ Մեր նպատակն է, որ հաճախորդները ոչ միայն օգտվեն իրենց կարիքներին համապատասխան  ֆինանսական ծառայություններից, այլև զգան շուկայական փոփոխությունների դրական ազդեցությունը», – նշել է Արդշինբանկի վարչության անդամ, մանրածախ բիզնեսի տնօրեն Միհրան Մուրադյանը:
Բանկը իջեցրել է ՀԴ հիմքով լողացող տոկոսադրույքով բոլոր գործող վարկերի տոկոսադրույքները 1 տոկոսային կետով, իսկ հաստատուն (ճշգրտվող) տոկոսադրույքով տրամադրված  այն հիփոթեքային վարկերի համար, որոնց տրամադրման ժամկետից անցել է 36 ամիս, նվազեցումը տրամադրման պահի համեմատ կազմել է 2.5 տոկոսային կետ։
Հիշեցնենք, որ ՀԴ-ի հաշվարկման հիմք է հանդիսանում ՀՀ պետական (գանձապետական) պարտատոմսերի մինչև մարում եկամտաբերությունը։ ՀԴ-ն վերանայվում է տարեկան երկու անգամ՝ փետրվարի 1-ին և օգոստոսի 1-ին։
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկն ունի ավելի քան 912,000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում է բանկի 2,400-ից ավելի աշխատակից։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 73 մասնաճյուղերով։

В связи с плановым пересмотром расчетной ставки (РС) 3 августа 2026 года Ардшинбанк снизил на 1–2.5 процентных пункта номинальные процентные ставки по 7,779 ранее предоставленным кредитам, общим объемом более 155.7 млрд драмов РА. Изменение вступит в силу 5 сентября 2026 года и окажет значительное влияние на несколько тысяч семей, позволив им сэкономить средства и перераспределить свои расходы.
«Ардшинбанк, оставаясь приверженным безусловному соблюдению требованиям законодательства и принятым в банке принципам прозрачной деятельности, пересмотрел процентные ставки по кредитам, предоставленным на основе расчетной ставки. В результате нынешнего пересмотра ставок, и до следующего их пересмотра, клиенты банка смогут сэкономить порядка 705 млн драмов РА. Этим снижением мы в очередной раз подтверждаем статус Ардшинбанка как ответственного банка и кредитора. Наша цель — чтобы клиенты не только пользовались финансовыми услугами, отвечающими их потребностям, но и ощущали положительное влияние рыночных изменений», — отметил член правления Ардшинбанка, директор по розничному бизнесу Мигран Мурадян.
Банк снизил процентные ставки по всем действующим кредитам с плавающей процентной ставкой, основанной на РС, на 1 процентный пункт. Для ипотечных кредитов, предоставленных по фиксированной (корректируемой) процентной ставке, по которым с момента их выдачи прошло более 36 месяцев, снижение по сравнению со ставкой на момент их предоставления составило 2.5 процентных пункта.
Напомним, что расчет РС основывается на доходности государственных (казначейских) облигаций Республики Армения до их погашения. РС пересматривается два раза в год — 1 февраля и 1 августа.
Ардшинбанк является одним из ведущих банков Армении. Банк предоставляет широкий спектр универсальных банковских услуг, предлагая решения в области розничного, корпоративного, инвестиционного, а также частного банковского обслуживания и управления активами. У Ардшинбанка более 912,000 клиентов, которых обслуживают порядка 2,400 сотрудников. Банк располагает мощной многоканальной платформой предоставления услуг, включающей 73 филиала.