Հաշվարկային դրույքի (այսուհետ՝ ՀԴ) հերթական վերանայմամբ  պայմանավորված 2026 թվականի օգոստոսի 3-ին Արդշինբանկը 1–2.5 տոկոսային կետով նվազեցրել է ՀԴ-ով տրամադրված ավելի քան 155.7 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով 7,779 վարկի անվանական տոկոսադրույքը։ Փոփոխությունը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի սեպտեմբերի 5-ից և զգալի ազդեցություն կունենա մի քանի հազար ընտանիքի վրա՝ հնարավորություն տալով խնայել գումար և վերաբաշխել իրենց ծախսերը։
«Արդշինբանկը, հավատարիմ մնալով օրենսդրական պահանջների անվերապահ կատարմանը և իր կողմից որդեգրած թափանցիկ գործունեության սկզբունքներին, վերանայել է հաշվարկային դրույքով տրամադրված վարկերի տոկոսադրույքները։ Վերանայման արդյունքում բանկի հաճախորդները, մինչև հաջորդ վերանայումն ընկած ժամանակահատվածը, կխնայեն մոտավորապես 705 մլն ՀՀ դրամ: Այս նվազեցմամբ, մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատում ենք Արդշինբանկը՝ որպես պատասխանատու բանկ և վարկատու։ Մեր նպատակն է, որ հաճախորդները ոչ միայն օգտվեն իրենց կարիքներին համապատասխան  ֆինանսական ծառայություններից, այլև զգան շուկայական փոփոխությունների դրական ազդեցությունը», – նշել է Արդշինբանկի վարչության անդամ, մանրածախ բիզնեսի տնօրեն Միհրան Մուրադյանը:
Բանկը իջեցրել է ՀԴ հիմքով լողացող տոկոսադրույքով բոլոր գործող վարկերի տոկոսադրույքները 1 տոկոսային կետով, իսկ հաստատուն (ճշգրտվող) տոկոսադրույքով տրամադրված  այն հիփոթեքային վարկերի համար, որոնց տրամադրման ժամկետից անցել է 36 ամիս, նվազեցումը տրամադրման պահի համեմատ կազմել է 2.5 տոկոսային կետ։
Հիշեցնենք, որ ՀԴ-ի հաշվարկման հիմք է հանդիսանում ՀՀ պետական (գանձապետական) պարտատոմսերի մինչև մարում եկամտաբերությունը։ ՀԴ-ն վերանայվում է տարեկան երկու անգամ՝ փետրվարի 1-ին և օգոստոսի 1-ին։
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկն ունի ավելի քան 912,000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում է բանկի 2,400-ից ավելի աշխատակից։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 73 մասնաճյուղերով։

Following the latest revision of the Reference Rate (hereinafter, the “RR”), on August 3, 2026 Ardshinbank reduced the nominal interest rates by 1–2.5 percentage points on 7,779 loans issued based on the RR, with a total outstanding volume of more than AMD 155.7 billion. The change will take effect on September 5, 2026, and will have a significant positive impact on several thousand families, enabling them to save money and reallocate their household expenses.
“Ardshinbank, committed to full compliance with legislative requirements and guided by the principles of transparency that underpin its operations, has revised the interest rates on loans issued based on the Reference Rate. As a result of the revision, the bank’s customers are expected to save approximately AMD 705 million until the next revision. With this reduction, we once again reaffirm Ardshinbank’s position as a responsible bank and lender. Our goal is not only to ensure that customers have access to financial services tailored to their needs, but also to enable them to benefit from the positive impact of market developments,” said Mihran Muradyan, Member of the Management Board and Director of Retail Business at Ardshinbank.
The bank has reduced the interest rates on all existing loans with floating rates based on the RR by 1 percentage point. For mortgage loans issued at a fixed (adjustable) interest rate, where more than 36 months have passed since the loan was issued, the reduction compared with the rate applicable at the time of disbursement amounts to 2.5 percentage points.
It should be noted that the Reference Rate is calculated based on the yield to maturity of Armenian government (treasury) bonds. The RR is reviewed twice a year, on February 1 and August 1.
Ardshinbank is the leading bank in Armenia, offering a comprehensive range of universal banking services across retail, corporate, investment, and private banking, as well as asset management. The bank serves more than 912,000 customers through a team of over 2,400 employees. Ardshinbank operates a robust omnichannel service platform supported by a network of 73 branches nationwide.