Արդշինբանկի մոբայլ հավելվածում այժմ հասանելի է կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրության և փոփոխության նոր հնարավորությունը։ Այսուհետ Արդշինբանկի հաճախորդները կարող են ընտրել կամ փոխել իրենց կենսաթոշակային ֆոնդն անմիջապես մոբայլ հավելվածում՝ առանց բանկ այցելելու։
Ֆոնդ ընտրելու կամ փոխելու համար անհրաժեշտ է մոբայլ հավելվածում մուտք գործել «Իմ հաշիվը» բաժին, ընտրել «Կենսաթոշակային հաշիվ», այնուհետև՝ «Փոխել ֆոնդը» և հաստատել ընտրությունը։ Հավելվածում հասանելի է նաև կենսաթոշակային կուտակումների ընդհանուր չափի վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
Կենսաթոշակային ֆոնդերը տարբերվում են իրենց ներդրումային ռազմավարությամբ և ռիսկայնության մակարդակով։ Գործող ֆոնդերի տեսակներն են՝ Հավասարակշռված, Կայուն եկամտային և Պահպանողական։ Ֆոնդն ընտրելիս կարևոր է հաշվի առնել մինչև կենսաթոշակային տարիքին հասնելը մնացած տարիների քանակը և ֆոնդի ռիսկայնության մակարդակը։
Եթե նախկինում կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրություն չի կատարվել, համակարգում ինքնաշխատ կերպով ընտրվում է Պահպանողական տեսակի ֆոնդը, որն ունի միջին ռիսկայնության մակարդակ։
Կենսաթոշակային ֆոնդերի տեսակների, դրանց առանձնահատկությունների, ռիսկայնության, ընտրության չափանիշների և օրինակների վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը ներկայացված է Արդշինբանկի «Ընտրեք ձեր կենսաթոշակային ֆոնդը» տեղեկատվական էջում։ Ֆոնդերի եկամտաբերության, ռիսկայնության և համեմատական կատարողականի վերաբերյալ տեղեկատվությանը կարելի է ծանոթանալ նաև ՀՀ կենտրոնական դեպոզիտարիայի պաշտոնական կայքում։
Ֆոնդը փոխելու դեպքում հաջորդ ամսվանից նոր կուտակումները կուղղվեն ընտրված նոր ֆոնդին, իսկ նախկինում կուտակված միջոցները կմնան գործող ֆոնդում։ Նախկինում կուտակված միջոցները նոր ֆոնդ տեղափոխելու համար հնարավոր է օգտվել ՀՀ կենտրոնական դեպոզիտարիայի «Իմ հաշիվը» հարթակից։
«Մենք անընդհատ բարելավում ենք Արդշինբանկի մոբայլ հավելվածը՝ նպատակ ունենալով ֆինանսական ծառայությունները հնարավորինս պարզ և հասանելի դարձնել մեր բոլոր հաճախորդների համար։ Այդ նպատակին ուղղված քայլերից է նաև հավելվածում կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրության կամ փոփոխության նոր գործառույթը, որը հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս իրենց կենսաթոշակային միջոցների վերաբերյալ որոշումը կայացնել ինքնուրույն և անհրաժեշտ գործողությունն արագ ու հարմար եղանակով իրականացնել թվային միջավայրում», - նշեց Արդշինբանկի վարչության անդամ, թվայնացման և տաղանդների կառավարման գծով տնօրեն Հարություն Իսպիրյանը։
Հիշեցնենք․ Կենսաթոշակային հաշվին կուտակումները կատարվում են եկամտի 10% դրույքաչափով: Կուտակված միջոցներն հանդիսանում են անձի սեփականություն, ուստի նաև ժառանգելի են։
Կարևոր․ Սույն հաղորդագրությունը կրում է բացառապես տեղեկատվական բնույթ և չի հանդիսանում ներդրումային խորհրդատվություն։ Արդշինբանկը չի առաջարկում կամ երաշխավորում որևէ կոնկրետ կենսաթոշակային ֆոնդ կամ ֆոնդի կառավարիչ։ Կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրությունը կատարում է հաճախորդը՝ իր գնահատականի, նպատակների և նախասիրությունների հիման վրա։
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկն ունի շուրջ 912,000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 2,400-ից ավելի աշխատակիցներ։
Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 73 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։ Բանկն ունի երկրում ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը, ինչպես նաև ներկայացուցչություն Փարիզում։
Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Positive)) և Fitch (BB- (Positive)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր: Բանկն ունի Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, ինչը մասնավոր կազմակերպության վարկանիշի գնահատման հնարավոր լավագույն ցուցանիշն է:

В мобильном приложении Ардшинбанка стала доступна новая функция выбора и смены пенсионного фонда. Теперь клиенты Ардшинбанка могут выбрать или сменить пенсионный фонд непосредственно в мобильном приложении, без необходимости посещать банк.
Чтобы выбрать или изменить пенсионный фонд в своем мобильном приложении, клиенту необходимо войти в раздел «Мой счёт», выбрать «Пенсионный счёт», затем «Изменить фонд» и подтвердить выбор. В приложении также доступна информация об общей сумме пенсионных накоплений клиента.
Пенсионные фонды различаются по своим инвестиционным стратегиям и уровням риска. В настоящее время доступны три вида фондов: сбалансированный, фонд стабильного дохода и консервативный фонд. При выборе фонда важно учитывать количество лет, оставшихся до достижения пенсионного возраста, а также уровень риска фонда.
Если ранее клиент не выбрал для себя пенсионный фонд, то из всех фондов система автоматически выберет консервативный фонд со средним уровнем риска.
Подробная информация о видах пенсионных фондов, их особенностях, уровне риска, критериях отбора и примерах представлена на информационной странице Ардшинбанка «Выберите свой пенсионный фонд». Информацию о доходности, уровне риска и сравнительной эффективности фондов также можно найти на официальном сайте Центрального депозитария Республики Армения.
При смене пенсионного фонда, начиная со следующего месяца, новые накопления будут направляться в выбранный клиентом фонд, а ранее накопленные средства остаются в прежнем фонде. Для перевода ранее накопленных средств в новый фонд также можно воспользоваться платформой «Мой счёт» Центрального депозитария РА.
«Мы постоянно совершенствуем мобильное приложение Ардшинбанка, стремясь сделать финансовые услуги максимально простыми и доступными для наших клиентов. Одним из шагов в этом направлении стала новая функция выбора и изменения пенсионного фонда в мобильном приложении. Она позволяет клиентам самостоятельно принимать решения относительно своих пенсионных накоплений, быстро и удобно выполняя в цифровой среде необходимые действия», — отметил член правления Ардшинбанка, директор по цифровизации и управлению талантами Арутюн Испирян.
Напоминаем: Отчисления на пенсионный счёт клиента осуществляются в размере 10% от дохода. Накопленные средства являются его собственностью и могут передаваться по наследству.
Важно: Настоящее сообщение носит исключительно информационный характер и не является инвестиционной рекомендацией. Ардшинбанк не рекомендует и не предлагает  какой-либо конкретный пенсионный фонд или управляющую компанию. Выбор пенсионного фонда осуществляется клиентом самостоятельно, исходя из собственной оценки, целей и предпочтений.
Ардшинбанк является одним из ведущих банков Армении. Банк предоставляет широкий спектр универсальных банковских услуг, предлагая решения в области розничного, корпоративного, инвестиционного, а также частного банковского обслуживания и управления активами. У Ардшинбанка более 912,000 клиентов, которых обслуживают порядка 2,400 сотрудников. Банк располагает мощной многоканальной платформой предоставления услуг, включающей комплексные системы мобильного и онлайн-банкинга, а также самую широкую в стране сеть филиалов — 73 офиса — и собственное представительство в Париже.
Ардшинбанк — единственная компания в Армении, имеющая рейтинги трех ведущих мировых рейтинговых агентств: Standard & Poor's (BB- (стабильный)), Moody's (Ba3 (позитивный)) и Fitch (BB- (позитивный)). Рейтинг банка соответствует рейтинговому уровню Республики Армения, что является наилучшим возможным показателем для оценки рейтинга частной организации.