2016թ.-ի հոկտեմբերի 7-ին ավարտվեց «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ի «Ռեգիոն» Ֆինանսական Արդյունաբերական Կորպորացիայի կողմից ձեռքբերման գործարքը, որի միակ բաժնետերն է հանդիսանում «Արդշինբանկ» ՓԲԸ վերջնական շահառու և Խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանում հայտնի գործարար Կարեն Սաֆարյանը։
Հաջորդ փուլով, «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն և «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ն մտադրություն ունեն նախաձեռնել ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված բանկերի միացման գործընթաց, ինչի արդյունքում նախատեսվում է «Առէքսիմբանկ-Գազպրոմբանկի Խումբ» ՓԲԸ միացումը «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ին:
Միացման արդյունքում ֆինանսական կառույցը կդառնա Հայաստանում ամենախոշոր բանկը՝ բանկային կապիտալի, ակտիվների և մասնաճյուղային ցանցի առումով ևս։ Միացումից հետո «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի ընդհանուր կապիտալը կկազմի մոտ 74 միլիարդ ՀՀ դրամ, ակտիվները կհասնեն մոտ 540 միլիարդ ՀՀ դրամի, իսկ վաճառքի ցանցը բաղկացած կլինի թվով 72 ունիվերսալ մասնաճյուղերից:
Բանկերի միացումը վերջիններիս թույլ կտա լրացնել միմյանց՝ միավորելով ժամանակակից տեխնոլոգիաները, ծառայությունները և բարձրորակ մասնագետների ջանքերը։ Այս ամենը զգալիորեն կընդլայնի «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի հնարավորությունները՝ իր հաճախորդներին առավել լայն տեսականիով որակյալ բանկային ծառայություններ մատուցելու առումով՝ ինչպես կորպորատիվ, այնպես էլ մանրածախ բիզնեսի ոլորտում։ Այսպիսով, «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ն ավելի կամրացնի Հայաստանի բանկային համակարգում իր առաջատարի դիրքը և շուկայում կստանա մրցակցային նոր առավելություններ։
«Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ն (մինչ 2014թ.-ի նոյեմբերը «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ) հիմնադրվել է 2003թ.-ին, ունի 56 մասնաճյուղ, 1 սպասարկման կետ և ներկայացուցչություն Փարիզում։ Ըստ բանկային հիմնական ցուցանիշների՝ այն մտնում է Հայաստանի բանկային համակարգի առաջին երեք առաջատար բանկերի մեջ։
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1998թ.-ին, ունի 16 մասնաճյուղ և 1 սպասարկման կետ։ Ըստ բանկային հիմնական ցուցանիշների՝ այն միջին դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի բանկային համակարգում։ Մինչ 2016թ.-ի հոկտեմբերի 7-ը այն հանդիսանում էր «Գազպրոմբանկ» ԲԸ-ի (Ռուսաստանի Դաշնություն) դուստր բանկը։
Երկու կոմերցիոն բանկերն էլ տրամադրում են բանկային ծառայությունների ողջ սպեկտրը Հայաստանի և ԼՂՀ-ի տարածքում։
«Ռեգիոն» Ֆինանսական Արդյունաբերական կորպորացիան հիմնադրվել  է 2006թ.-ին և իր հիմնադրման օրվանից մինչ օրս ներդրումային գործունեություն է ծավալում Հայաստանի Հանրապետությունում։

7-го октября 2016 года состоялась сделка по приобретению 100% акций  ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Финансовой Промышленной Корпорацией «Регион», единственным акционером которой является конечный бенефициар и Председатель Совета ЗАО «Ардшинбанк», известный российский бизнесмен Карэн Сафарян.
Следующим этапом сделки ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» и ЗАО «Ардшинбанк» планируют начать процесс присоединения согласно законодательству РА, в результате чего ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» присоединится к ЗАО «Ардшинбанк».
В результате присоединения финансовая структура станет самым крупным банком в Армении в том числе по капиталу, активам и филиальной сети. После присоединения общий капитал Ардшинбанка составит порядка 74 миллиардов.драм, активы увеличатся ориентировочно до 540 миллиардов. драмов, а сеть продаж будет состоять из 72 универсальных филиалов.
Присоединение позволит банкам дополнить друг друга, объединив современные технологии, услуги и усилия высококвалифицированных специалистов. Все это значительно расширит возможности ЗАО «Ардшинбанк» в предоставлении клиентам более широкого спектра качественных банковских услуг, как в сегменте корпоративного, так и розничного бизнеса. Таким образом, ЗАО «Ардшинбанк» еще более упрочит свои лидирующие позиции в банковской системе Армении и получит на рынке новые конкурентные преимущества.
ЗАО «Ардшинбанк» (до ноября 2014 года ЗАО «Ардшининвестбанк») – основан в 2003 году, имеет 56 филиалов, 1 пункт обслуживания и Представительство в Париже. По основным показателям входит в тройку лидеров банковской системы Армении.
ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» – основан в 1998 году, имеет 16 филиалов и 1 пункт обслуживания. По основным банковским показателям занимает средние позиции в банковской системе Армении. До 7-го октября 2016 года являлся дочерним банком АО «Газпромбанк» (РФ).
Оба коммерческих банка предоставляют весь спектор банковских услуг на территории Армении.
Финансовая Промышленная Корпорация «Регион» - основана 2006 году, со дня основания занимается инвестиционной деятельностью в Республике Армения.