Արդշինբանկը ներդրել է նոր սերնդի բանկոմատներ՝ անհպում (contactless) ընթերցմամբ։ Բանկի արդեն թվով 44 բանկոմատները նոր են և համալրված բանկային քարտ կարդացող անհպում մոդուլով:
Անհպում բանկոմատներից օգտվելն արագ է և հարմար։ Մոտեցնելով վճարային քարտը համապատասխան հատվածին, բանկոմատն ընթերցում է քարտի տվյալները և հաճախորդը կարող է պարզապես հավաքել PIN կոդն ու կատարել գործարքներ:
Արդշինբանկի գործառնական տնօրեն Հարություն Իսպիրյանի խոսքերով առաջին հայացքից սովորական բանկոմատի և անհպում տեխնոլոգիայով բանկոմատի միջև տարբերությունը քիչ է։ Այնուամենայնիվ, այն կա։ Անհպում տեխնոլոգիայով բանկոմատից օգտվելիս քարտը մնում է հաճախորդի ձեռքում, ինչը նվազեցնում է քարտը բանկոմատում մոռանալու կամ տեխնիկական խափանումների դեպքում բանկոմատի կողմից քարտն առգրավելու ռիսկերը:
«Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ պայմանավորված կարանտինն էական փոփոխություններ մտցրեց մեր ամենօրյա կյանքում, որի ընթացքում ցանկալի է նվազագույնի հասցնել շփումը տարբեր մակերեսների հետ: Նոր սերնդի բանկոմատները ևս մեկ կարևոր քայլ են անհպում բանկային տեխնոլոգիաների ներդրման գործում: Եթե հաճախորդի քարտն օժտված չէ անհպում տեխնոլոգիայով, ապա բանկոմատից հնարավոր է օգտվել նաև ավանդական եղանակով՝ քարտը մտցնելով բանկոմատի մեջ: Բոլոր անհպում նոր բանկոմատներն առանց սահմանափակման ունեն նաև այդ հնարավորությունը»,- ասաց Հարություն Իսպիրյանը՝ նշելով, որ նոր բանկոմատների տեղադրումն իրականացվում է ինչպես Երևանում, այնպես էլ ամբողջ Հայաստանում, որտեղ գործում են Արդշինբանկի մասնաճյուղերը:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի արդյունքներով Արդշինբանկի վճարային քարտերի սպասարկման ենթակառուցվածքն ընդգրկում է 138 բանկոմատ, որոնք տեղակայված են ՀՀ ողջ տարածքում:

Ардшинбанк внедрил новое поколение банкоматов с бесконтактным (contactless) считыванием данных.
Уже установлено 44 новых банкомата, которые оснащены бесконтактным модулем считывания банковских карт. Достаточно приблизить карту к устройству, при помощи которого банкомат считает данные карты, а затем набрать свой PIN-код и совершить транзакцию. По словам операционного директора Ардшинбанка Арутюна Испиряна, на первый взгляд, разница между обычным банкоматом и банкоматом с бесконтактной технологией очень мала. Тем не менее она существует. При пользовании банкоматом по бесконтактной технологии карта остается в руках клиента, это снижает риск того, что банкомат, в случае технического сбоя, не вернет карту или клиент забудет ее в банкомате.
"Карантин, обусловленный коронавирусной болезнью, внес существенные изменения в нашу повседневную жизнь, когда желательно минимизировать соприкосновения с различными поверхностями. Банкоматы нового поколения-еще один важный шаг в развитии и внедрении банковских технологий. Если карта клиента не оснащена бесконтактной технологией, то банкомат можно использовать и привычным способом, вставив в него карту. Все бесконтактные новые банкоматы без ограничений имеют и эту возможность", - сказал Арутюн Испирян, отметив, что установка новых банкоматов осуществляется как в Ереване, так и по всей Армении, где действуют филиалы Ардшинбанка.
Напомним, что по итогам 2020 года инфраструктура обслуживания платежных карт Ардшинбанка включает 138 банкоматов, расположенных по всей территории Армении.