2015 թվականի հուլիսի 22-ին "Արդշինբանկ" ՓԲԸ առաջինը Հայաստանի մասնավոր հատվածում թողարկել է եվրոպարտատոմսեր (RegS/144A ֆորմատներով): Ba3 վարկանիշ (ըստ Moodys-ի) և B+ վարկանիշ (ըստ Fitch-ի) ստացած այդ եվրոպարտատոմսերի թողարկման ծավալը կազմել է 100 մլն ԱՄՆ դոլար, մարման ժամկետը 2020 թվականին: Եվրոպարտատոմսերը ցուցակված են Իռլանդիայի ֆոնդային բորսայում (Irish Stock Exchange), իսկ քլիրինգն իրականացվում է Euroclear և Clearstream-ի համակարգերում:
Նոր, 5 տարվա երկարաժամկետ ֆինանսական միջոցների ներգրավումն Արդշինբանկին հնարավորություն է տալիս առաջարկել իր հաճախորդներին ավելի երկարաժամկետ վարկային միջոցներ ու օգտվել աճի հնարավորություններից՝ ամրապնդելով բանկի մրցակցային առավելությունները Հայաստանի բանկային շուկայում:
Թողարկմանը զուգահեռ իրականացվել է "թույլտվության ստացման" (consent solicitation) գործողությունը, որով բանկի կողմից 2014 թվականի դեկտեմբերին թողարկած 75 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտատոմսերի պայմանները համապատասխանեցվել են նոր եվրոպարտատոմսերի թողարկման պայմաններին: Թույլտվության ստացման բանկի առաջարկությանը կողմ են քվեարկել ներդրողների ձայների 100%: Ի լրումն, Արդշինբանկն առաջարկել է նախկինում թողարկված 75 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտատոմսերի ներդրողներին վաղաժամկետ մարել դրանք և (կամ) ձեռք բերել (տեղափոխվել) իր նոր թողարկված եվրոպարտատոմսերը: Բարձր՝ 80% տեղափոխման գործակիցը մեկ անգամ ևս փաստեց ներդրողների բարձր վստահությունը Արդշինբանկի ֆինանսական կայունությանը:
Բանկն իրականացրել է մանրամասն մշակված մարքեթինգային արշավ Լոնդոնում, Ցյուրիխում, Նյու Յորքում ու Բոսթոնում՝ հնգօրյա ներկայացումներին գրավելով ավելի քան 35 ինստիտուցիոնալ ներդրողների ուշադրությունը: Եվրոպարտատոմսերի թողարկումն իրականացվել է J.P.Morgan Securities plc. ներդրումային բանկի օժանդակությամբ, որն եղել է թողարկման միակ կառավարիչը:
______________________________________
"Արդշինբանկ" ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2002թ.-ին և հանդիսանում է Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկը: Բանկն ունի լայն մասնաճյուղային ցանց հանրապետության ողջ տարածքում՝ 56 մասնաճյուղերով և կորպորատիվ, ՓՄՁ ու մանրածախ հաճախորդների խոշոր բազա:

22 июля 2015 года ЗАО “Ардшинбанк” первым из частного сектора Республики Армении провел дебютный выпуск еврооблигаций (форматы RegS/144A) на сумму 100 млн долл США. Еврооблигации, получившие рейтинг Ba3 от Мудиз и B+ от Фитч, были выпущены сроком на 5 лет и котированы на Ирландской фондовой бирже. Клиринг осуществляется в системах Euroclear и Clearstream.
Новое, 5-и летнее долгосрочное финансирование позволит Ардшинбанку предложить своим клиентам более долгосрочные кредитные средства, а также воспользоваться возможностями роста, еще более укрепив свои конкурентные преимущества на армянском банковском рынке.
Параллельно с выпуском Ардшинбанк осуществил также транзакцию по “получению разрешения” (consent solicitation) для приведения условий выпущенных банком в декабре 2014 года кредитных бондов на сумму 75 млн долл США в соответствие с условиями нового выпуска еврооблигаций. Предложение по получению разрешения получило 100% голосов держателей кредитных бондов. В дополнение, Ардшинбанк предложил держателям выпущенных в декабре 2014 года кредитных бондов перейти в новый выпуск еврооблигаций. Высокий коэффицент перехода (80%) еще раз подчеркнул доверие инвесторов по отношению к финансовой устойчивости Ардшинбанка.
Банк осуществил детально проработанную маркетинговую кампанию, в результате которой более 35-и институциональных инвесторов проявили заинтересованность во время 5-и дневного роудшоу в Лондоне, Цюрихе, Нью Йорке и Бостоне. Инаугурационный выпуск еврооблигаций был проведен при содействии инвестиционного банка J.P.Morgan Securities plc. – эксклюзивного менеджера выпуска.
______________________________
Основанный в 2002 году, ЗАО “Ардшинбанк” является одним из ведущих банков Армении, с разветвленной филиальной сетью из 56 филиалов на всей территории страны и крупной базой корпоративных, МСБ и розничных клиентов.