2015 թվականի հուլիսի 22-ին "Արդշինբանկ" ՓԲԸ առաջինը Հայաստանի մասնավոր հատվածում թողարկել է եվրոպարտատոմսեր (RegS/144A ֆորմատներով): Ba3 վարկանիշ (ըստ Moodys-ի) և B+ վարկանիշ (ըստ Fitch-ի) ստացած այդ եվրոպարտատոմսերի թողարկման ծավալը կազմել է 100 մլն ԱՄՆ դոլար, մարման ժամկետը 2020 թվականին: Եվրոպարտատոմսերը ցուցակված են Իռլանդիայի ֆոնդային բորսայում (Irish Stock Exchange), իսկ քլիրինգն իրականացվում է Euroclear և Clearstream-ի համակարգերում:
Նոր, 5 տարվա երկարաժամկետ ֆինանսական միջոցների ներգրավումն Արդշինբանկին հնարավորություն է տալիս առաջարկել իր հաճախորդներին ավելի երկարաժամկետ վարկային միջոցներ ու օգտվել աճի հնարավորություններից՝ ամրապնդելով բանկի մրցակցային առավելությունները Հայաստանի բանկային շուկայում:
Թողարկմանը զուգահեռ իրականացվել է "թույլտվության ստացման" (consent solicitation) գործողությունը, որով բանկի կողմից 2014 թվականի դեկտեմբերին թողարկած 75 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտատոմսերի պայմանները համապատասխանեցվել են նոր եվրոպարտատոմսերի թողարկման պայմաններին: Թույլտվության ստացման բանկի առաջարկությանը կողմ են քվեարկել ներդրողների ձայների 100%: Ի լրումն, Արդշինբանկն առաջարկել է նախկինում թողարկված 75 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտատոմսերի ներդրողներին վաղաժամկետ մարել դրանք և (կամ) ձեռք բերել (տեղափոխվել) իր նոր թողարկված եվրոպարտատոմսերը: Բարձր՝ 80% տեղափոխման գործակիցը մեկ անգամ ևս փաստեց ներդրողների բարձր վստահությունը Արդշինբանկի ֆինանսական կայունությանը:
Բանկն իրականացրել է մանրամասն մշակված մարքեթինգային արշավ Լոնդոնում, Ցյուրիխում, Նյու Յորքում ու Բոսթոնում՝ հնգօրյա ներկայացումներին գրավելով ավելի քան 35 ինստիտուցիոնալ ներդրողների ուշադրությունը: Եվրոպարտատոմսերի թողարկումն իրականացվել է J.P.Morgan Securities plc. ներդրումային բանկի օժանդակությամբ, որն եղել է թողարկման միակ կառավարիչը:
______________________________________
"Արդշինբանկ" ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 2002թ.-ին և հանդիսանում է Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկը: Բանկն ունի լայն մասնաճյուղային ցանց հանրապետության ողջ տարածքում՝ 56 մասնաճյուղերով և կորպորատիվ, ՓՄՁ ու մանրածախ հաճախորդների խոշոր բազա:

On July 22, 2015, Ardshinbank CJSC successfully priced its Reg S/144A inaugural US$100mm 5-year eurobond, Ba3 rated by Moody’s and B+ by Fitch, establishing the first corporate eurobond issuance from the Republic of Armenia. The eurobonds are listed on the Irish Stock Exchange and clear through Euroclear and Clearstream.
The new longer dated 5-year funding provides Ardshinbank with an important competitive advantage as it will allow the bank to offer longer-dated loan products in Armenia and take advantage of local growth opportunities.
The transaction was executed in parallel with a consent solicitation, which aligned the terms and conditions of an existing US$75mm private placement note due 2017 with those of the new bond, achieving a 100% vote acceptance from investors. In addition, Ardshinbank also coordinated an any-and-all cash tender of the private placement note with its debut eurobond transaction, offering investors to liquidate their positions at par and/or to roll their existing holdings into the new deal. The high 80% tender participation rate and rollover ratio underlined investors’ confidence in Ardshinbank’s credit story.
The bank conducted a carefully crafted marketing campaign, attracting interest from over 35 institutional investors during a 5-day roadshow exercise in London, Zurich, New York and Boston. The debut offering has been conducted with the help of J.P. Morgan Securities plc., which acted as the sole-lead manager for the transaction.
________________________________________
Established in 2002, Ardshinbank CJSC is one of the leading banks in Armenia. It has a large distribution network with over 56 branches all over the country and a strong Corporate, SME and Retail customer base.: