Նոր պայմանների համաձայն՝ նախկին 300%-ի փոխարեն հաճախորդը կարող է վարկ ստանալ ոսկու գրավի գնահատված արժեքի մինչև 600%-ի չափով։ Վարկերը տրամադրվում են մինչև 5 տարի ժամկետով, սկսած 3.5% տոկոսադրույքից, փաստացի տոկոսադրույքը՝ 17.16%-ից:
Արդշինբանկում ոսկու գրավադրմամբ վարկեր ձևակերպելով հաճախորդները կարող են օգտվել հետևյալ առավելություններից.
Հիշեցնենք, որ ոսկու գրավադրմամբ վարկերը հասանելի են նաև գյուղատնտեսությամբ զբաղվող անհատ ձեռնարկատերերին և ֆիզիկական անձանց։ Բանկն առաջարկում է վարկի մարման երկու տարբերակ՝ ամսական և վարկի ժամկետի ավարտին։
Ոսկու գրավադրմամբ վարկերի տրամադրման պայմանների մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կարող եք ստանալ անցնելով https://bit.ly/3gWsKrn հղումով, զանգահարելով բանկի շուրջօրյա հեռախոսահամարով (012) 22 22 22 կամ օգտվելով Բանկի պաշտոնական կայքէջում «Հետզանգի պատվեր» ծառայությունից:

According to the new terms, instead of the previous 300%, the clients can receive a loan in Armenian drams secured by gold up to 600% of the assessed value of the gold. Loans are provided for up to 5 years, starting at an annual nominal interest rate of 3.5%, with an annual effective interest rate of 17.16%.
Gold-secured loans from Ardshinbank offer the following benefits to its customers:
• The loan is issued on the spot and takes only a few minutes
• To get a loan the customer must provide a minimum set of documents: identity card and public service number (social card)
• The loan can be extended
• Borrowers have the opportunity to purchase a health and accident insurance package along with the loan.
Let us recall that gold secured loans are available to individuals, entrepreneurs and to individuals engaged in agriculture. The Bank offers two loan repayment options: monthly and at the end of the loan term.
You can get additional information about the terms of a gold-secured loans by clicking on the link https://bit.ly/3gWsKrn , by calling the bank 24-hour phone number: (012) 22 22 22 or using the "Order a call" service on the official website of the Bank.