Financial Times Group-ի The Banker  միջազգային ֆինանսական առաջատար պարբերականը Արդշինբանկը ճանաչել է 2023 թ. «Տարվա բանկը» Հայաստանում։ Ֆինանսական հաստատությունները գնահատվել են կատարողականի բազմաթիվ չափանիշներով՝ ներառյալ ցուցանիշների աճը, շահութաբերությունը, գործառնական արդյունավետությունը, ակտիվների որակը, իրացվելիությունը, հուսալիությունը և այլն:
The Banker-ի խմբագիր Ջոյ Մաքնայթի շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Շնորհավորում եմ Արդշինբանկին Հայաստանում «Տարվա բանկ» մրցանակը ստանալու համար: Թվայնացման և կազմակերպման արդյունավետությունը բարձրացնելու՝ Արդշինբանկի նպատակաուղղվածությունը այն առավել ընդգծված է դարձրել իր մրցակիցների նկատմամբ։ Օրինակ՝ բանկը վարկավորման գործընթացի արդյունավետությունը բարելավելու համար հաջողությամբ ներդրել է վարկային ռիսկի գնահատման՝ արհեստական ինտելեկտի վրա հիմնված համակարգ»:
Անդրադառնալով մրցանակի ստացմանը՝ Արդշինբանկի Վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել The Banker հեղինակավոր ամսագրին բանկի գործունեության բարձր գնահատականի համար. «The Banker ամսագիրը չորրորդ անգամ ճանաչում է Արդշինբանկի առաջատարությունը հայաստանյան ֆինանսական շուկայում։ Ես մեր ձեռքբերումները վերագրում եմ լավ մշակված բիզնես մոդելին, որը հիմնված է ոչ միայն կապիտալի և ռիսկերի արդյունավետ կառավարման քաղաքականության, ծախսերի վերահսկման և ֆինանսական կատարողականի, այլև ակտիվ թվայնացման, ինչպես նաև հաճախորդների անընդհատ փոփոխվող կարիքներին արագ արձագանքելու պատրաստակամության վրա։ Մենք ձգտում ենք նրանց տրամադրել նորարարական ֆինանսական լուծումներ և կառուցել վստահելի հարաբերություններ»:
Նշենք, որ այս պատվավոր մրցանակը Արդշինբանկի այս տարի նվաճած արդեն 6-րդ մրցանակն է:
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. Արդշինբանկը ճանաչվել է «Լավագույն բանկ», «Լավագույն կորպորատիվ բանկ» և «Լավագույն ESG բանկ (լավագույնը սոցիալական, էկոլոգիական պատասխանատվության և կորպորատիվ կառավարման մեջ)» հեղինակավոր Euromoney ամսագրի կողմից։ Միևնույն ժամանակ, Արդշինբանկի Private Banking-ը լավագույնն է ճանաչվել Հայաստանում՝ ըստ Global Banking & Finance Review ամսագրի, իսկ Asian Banking & Finance ամսագիրը Արդշինբանկը ճանաչել է «Լավագույն մանրածախ բանկ Հայաստանում»:
The Banker ամսագիրը Financial Times Group-ի մաս է և հրատարակվում է 1926-ից: Ամսագիրը տնտեսական և ֆինանսական վստահելի տեղեկատվություն է տրամադրում ֆինանսական աշխարհին՝ ներառյալ ավելի քան 5000 բանկերի, ինչն օգնում է համեմատել աշխարհի տարբեր բանկերի ֆինանսական հզորությունը և հուսալիությունը

Журнал The Banker , входящий в Financial Times Group, признал Ардшинбанк банком 2023 года в Армении. Финансовые организации оценивались по многим показателям эффективности, включая операционную эффективность, рост, прибыльность, качество активов, ликвидность, надежность и другие критерии.
В поздравительном послании редактора The Banker Джой Макнайт, в частности, говорится: «Поздравляю Ардшинбанк с получением награды «Банк года» в Армении. Ориентация Ардшинбанка на цифровизацию и повышение организационной эффективности выделила его среди конкурентов. В частности, для повышения эффективности процесса кредитования банк успешно внедрил систему оценки кредитных рисков на основе искусственного интеллекта».
Комментируя получение награды, Председатель Правления Ардшинбанка Артак Ананян прежде всего поблагодарил The Banker за высокую оценку деятельности банка: «Журнал Banker в четвертый раз признает лидерство Ардшинбанка на финансовом рынке Армении. Я объясняю наши достижения правильно разработанной бизнес-моделью, которая основывается не только на финансовых показателях, политике эффективного управления капиталом и рисками, контроле за расходами, но и на активной диджитализации, а также на готовности быстро реагировать на постоянно меняющиеся запросы клиентов. Мы стремимся предоставлять им инновационные финансовые решения и строить доверительные отношения».
Отметим, что почетная награда является шестой по счету наградой, полученной Ардшинбанком в этом году.
Ранее авторитетный журнал Euromoney также признал Ардшинбанк «Лучшим банком года», «Лучшим корпоративным банком» и «Лучшим ESG банком» (Лучший в области социальной, экологической ответственности и корпоративного управления) в 2023 году. В то же время, журналом «Global Banking & Finance Review» Private Banking Ардшинбанка также признан лучшим в Армении, а журнал Asian Banking & Finance назвал Ардшинбанк «Лучшим розничным банком в Армении за 2023 год».
Журнал The Banker входит в Financial Times Group и действует с 1926 года. Журнал предоставляет мировому финансовому сектору экономическую и финансовую информацию, в том числе, уникальную базу данных из более чем 5000 банков, которая помогает сопоставить финансовую устойчивость, надежность и эффективность различных банков по всему миру.