Financial Times Group-ի The Banker  միջազգային ֆինանսական առաջատար պարբերականը Արդշինբանկը ճանաչել է 2023 թ. «Տարվա բանկը» Հայաստանում։ Ֆինանսական հաստատությունները գնահատվել են կատարողականի բազմաթիվ չափանիշներով՝ ներառյալ ցուցանիշների աճը, շահութաբերությունը, գործառնական արդյունավետությունը, ակտիվների որակը, իրացվելիությունը, հուսալիությունը և այլն:
The Banker-ի խմբագիր Ջոյ Մաքնայթի շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում է. «Շնորհավորում եմ Արդշինբանկին Հայաստանում «Տարվա բանկ» մրցանակը ստանալու համար: Թվայնացման և կազմակերպման արդյունավետությունը բարձրացնելու՝ Արդշինբանկի նպատակաուղղվածությունը այն առավել ընդգծված է դարձրել իր մրցակիցների նկատմամբ։ Օրինակ՝ բանկը վարկավորման գործընթացի արդյունավետությունը բարելավելու համար հաջողությամբ ներդրել է վարկային ռիսկի գնահատման՝ արհեստական ինտելեկտի վրա հիմնված համակարգ»:
Անդրադառնալով մրցանակի ստացմանը՝ Արդշինբանկի Վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել The Banker հեղինակավոր ամսագրին բանկի գործունեության բարձր գնահատականի համար. «The Banker ամսագիրը չորրորդ անգամ ճանաչում է Արդշինբանկի առաջատարությունը հայաստանյան ֆինանսական շուկայում։ Ես մեր ձեռքբերումները վերագրում եմ լավ մշակված բիզնես մոդելին, որը հիմնված է ոչ միայն կապիտալի և ռիսկերի արդյունավետ կառավարման քաղաքականության, ծախսերի վերահսկման և ֆինանսական կատարողականի, այլև ակտիվ թվայնացման, ինչպես նաև հաճախորդների անընդհատ փոփոխվող կարիքներին արագ արձագանքելու պատրաստակամության վրա։ Մենք ձգտում ենք նրանց տրամադրել նորարարական ֆինանսական լուծումներ և կառուցել վստահելի հարաբերություններ»:
Նշենք, որ այս պատվավոր մրցանակը Արդշինբանկի այս տարի նվաճած արդեն 6-րդ մրցանակն է:
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. Արդշինբանկը ճանաչվել է «Լավագույն բանկ», «Լավագույն կորպորատիվ բանկ» և «Լավագույն ESG բանկ (լավագույնը սոցիալական, էկոլոգիական պատասխանատվության և կորպորատիվ կառավարման մեջ)» հեղինակավոր Euromoney ամսագրի կողմից։ Միևնույն ժամանակ, Արդշինբանկի Private Banking-ը լավագույնն է ճանաչվել Հայաստանում՝ ըստ Global Banking & Finance Review ամսագրի, իսկ Asian Banking & Finance ամսագիրը Արդշինբանկը ճանաչել է «Լավագույն մանրածախ բանկ Հայաստանում»:
The Banker ամսագիրը Financial Times Group-ի մաս է և հրատարակվում է 1926-ից: Ամսագիրը տնտեսական և ֆինանսական վստահելի տեղեկատվություն է տրամադրում ֆինանսական աշխարհին՝ ներառյալ ավելի քան 5000 բանկերի, ինչն օգնում է համեմատել աշխարհի տարբեր բանկերի ֆինանսական հզորությունը և հուսալիությունը

Ardshinbank has been distinguished as the Bank of the Year in the country for 2023 by The Banker, a renowned international financial publication under the Financial Times Group. In a comprehensive evaluation, financial organizations were rigorously assessed across various performance criteria, including growth, profitability, operational efficiency, asset quality, liquidity, and reliability, among others.
Joy Macknight, editor of The Banker, extends her heartfelt congratulations to Ardshinbank for clinching the esteemed "Bank of the Year" award in Armenia: “Congratulations to Ardshinbank for winning the Bank of the Year accolade in Armenia. Ardshinbank’s commitment to driving digitisation and efficiencies throughout its organisation made it stand out among its peers. For example, the bank introduced an artificial intelligence-based scoring system for credit risk assessment to improve the efficiency of its lending process.”
Artak Ananyan, Chairman of the Board of Ardshinbank, expressed his gratitude and reflected on the accomplishment: “For the fourth time, The Banker magazine acknowledges Ardshinbank's leadership in the Armenian financial market. I attribute our consistent success to a robust business model, emphasizing effective capital and risk management, meticulous cost control, financial performance, and a proactive approach to digitalization. Our responsiveness to ever-changing customer needs reflects our commitment. We strive to provide innovative financial solutions and build trusted relationships with our valued customers."
Notably, this esteemed award marks Ardshinbank’s sixth recognition in the current year.
In 2023, the bank received accolades such as "Best Bank of the Year", "Best Corporate Bank" and "Best ESG Bank (for Social, Environmental Responsibility and Corporate Governance)" from the prestigious Euromoney magazine. Furthermore, Ardshinbank's Private Banking was acknowledged as the best in Armenia by Global Banking & Finance Review magazine and Asian Banking & Finance magazine recognized Ardshinbank as "Best Retail Bank in Armenia".
The Banker magazine, an integral part of the Financial Times Group, has been a trusted source of economic and financial insights since its inception in 1926. With a rich history spanning nearly a century, the magazine serves as a cornerstone for the global financial community, offering reliable information to over 5,000 banks. This extensive coverage facilitates the comparison of financial strength and reliability among diverse banks worldwide, providing invaluable insights to the financial industry.