2018թ. հոկտեմբերի 19-ին Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի (ՍԱԶԲ) կողմից Արդշինբանիկին հատկացվել է 15 մլն ԱՄՆ դոլար գումարով վարկ, որը նպատակաուղղված է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) վարկավորմանը: Վարկային միջոցները տրամադրվել են 5 տարի ժամկետով, որը հնարավորություն կընձեռի Արդշինբանկին իրականացնելու միջնաժամկետ վարկավորում` բավարարելով փոքր և միջին ձեռնարկությունների հիմնական եւ շրջանառու միջոցների համալրման կարիքները: Ակնկալվում է, որ այս ներգրվումը հնարավորություն կտա վարկավորելու շուրջ 100 ՓՄՁ-ների` նպաստելով մոտ 3600 աշխատատեղերի ապահովմանը Հայաստանի ողջ տարածքում:
Որպես զարգացմանը միտված կառույց, առաջատար հայկական Բանկ և մեր վաղեմի գործընկեր հանդիսացող Արդշինբանկի վարկավորմամբ ՝ մենք ուրախ ենք նպաստել ՓՄՁ վարկավորման ընդլայնմանը, լավագույնս բավարարելու Հայաստանյան գործարարների արագ աճող ֆինանսավորման կարիքները՝ համահունչ լինելով ազգային տնտեսական քաղաքականության գերակայություններին,-ասել է ՍԱԶԲ-ի նախագահ Դմիտրի Պանկինը:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ այս շարունակական համագործակցությունը կլինի  փոխշահավետ: Այս միջոցները թույլ կտան մեզ ընդլայնել ՓՄՁ հատվածի վարկավորումը, ապահովելով նրանց համար վարկային միջոցների հասանելիություն, որը հնարավորություն կստեղծի փոքր բիզնեսին ձեռք բերելու՝ հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ կապիտալ: Սույն վարկավորումը ընձեռում է հավելյալ ֆինանսավորուման հնարավորություն մրցունակ պայմաններով՝ օգնելով բարելավել մեր ներդրումային միջավայրը եւ օգտակար լինել մեր հաճախորդներին,- ասաց Արդշինբանկի վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը:
ՍԱԶԲ-ի և Արդշինինբանկի միջև համագործակցության սկիզբը դրվել է դեռևս 2012 թվականին: Բանկը ՍԱԶԲ-ի կողմից արդեն ներգրավել է  ընդհանուր 28 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոցներ՝ մեկ բնակարանային ֆինանսավորման և երկու ՓՄՁ վարկավորման ծրագրերի իրականացման նպատակով:

October 19, 2018 - The Black Sea Trade and Development Bank has provided a USD 15 million loan to Ardshinbank, Armenia to help finance small- and medium-sized enterprises (SMEs) in the country. The facility has a maturity period of 5 years, which will enable Ardshinbank to offer the much-needed medium-term financing for SMEs capital expenditures and working capital needs. The facility is expected to serve up to 100 SME clients while supporting around 3600 jobs in Armenia.
“As a development institution, we are happy to contribute towards expanding the SME lending of Ardshinbank, a leading Armenian bank and our longstanding partner, to better serve the rapidly growing funding needs of Armenian entrepreneurs, in line with the national economic policy priorities” said Dmitry Pankin, BSTDB President.
“We firmly believe that this continuing collaboration will create mutually beneficial synergies. This association will enable us to enlarge our lending of SME segment by providing them with access to lending product that helps small businesses get the capital they need to succeed. It offers an additional financing option at favorable conditions, further helping to improve the investment climate in Armenia and benefiting our clients”, said Artak Ananyan, Chairman of the Management Board of Ardshinbank.
BSTDB has been developing cooperation with Ardshinbank since 2012, having already provided a mortgage financing and two SME loan facilities, for a total amount of USD 28 million.