Սույն թվականի մայիսի 22-25-ը Հայաստանում Եվրոպայի օրվա շրջանակներում անցկացվեց «Սուդեստիվալ» իտալական ֆիլմերի փառատոնը: Փառատոնի շրջանակներում անցկացվեցին վարպետության դասեր անվանի իտալացի սցենարիստ Սալվատորե Դե Մոլայի կողմից, ինչպես նաև ցուցադրվեցին իտալական ֆիլմեր։ Փառատոնն Հայաստանում անցկացվեց երկրորդ անգամ:
Ծրագիրն իրականացվեց Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատան, Եվրոպական միության հայաստանյան պատվիրակության նախաձեռնությամբ և Արդշինբանկի աջակցությամբ:
Հավելենք, որ մայիսի 24-ին իտալական «Սուդեստիվալ» և «Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնների միջև կնքվեց հուշագիր, որը նպատակ ունի մոտեցնել հայկական ու իտալական արվեստը, կինոն ու պատմությունը:
Արդշինբանկը բարձր է գնահատում Հայաստանի ու Իտալիայի միջև մշակութային կապերը և հավատարիմ մնալով իր կողմից որդեգրած կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությանը` շարունակում է աջակից լինել մշակութային ծրագրերին և նախաձեռնություններին:

С 22 по 25 мая в рамках Дня Европы в Армении прошел фестиваль итальянского кино «Sudestival». В рамках фестиваля были проведены мастер-классы известного итальянского сценариста Сальваторе де Мола, а также показаны фильмы итальянских кинематографистов. Фестиваль проводится в Армении уже во второй раз. Проект, поддержанный Ардшинбанком, инициирован посольством Италии в Армении, а также армянской делегацией Европейского Союза.
Добавим, что 24 мая был подписан меморандум между итальянским кинофестивалем «Sudestival» и армянским «Золотой абрикос». Целью Меморандума является сближение искусства, кино и истории двух стран.
Ардшинбанк высоко ценит культурные связи между Арменией и Италией, придерживается политики корпоративной социальной ответственности и продолжает поддерживать значимые культурные программы и инициативы.