Փետրվարի 19-ին՝ Գիրք նվիրելու օրը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում բացվեց «լոֆթ» ոճի համալսարանական սրահ, որն ուսանողակենտրոն արդյունավետ կրթական միջավայրի ստեղծման հերթական կարևոր քայլ է: ՀԱԱՀ-ի աջակցության հիմնադրամի այս նախաձեռնությանն աջակցել է Արդշինբանկը։
«Լոֆթ» սրահի գաղափարն առաջացել է աշխարհի առաջատար համալսարանների օրինակից: Նոր հարմարավետ սրահը հագեցած է ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով, որոնք անհրաժեշտ են հանդիպումներ, բանավեճեր, շնորհանդեսներ, թեմատիկ ակումբների հանդիպումներ անցկացնելու համար: Սրահում առկա է նաև գրադարան: Ձևաչափը ենթադրում է ուսուցիչների և ուսանողների միջև հաղորդակցության նոր, ավելի ազատ ձևաչափ, որը կնպաստի ուսանողների՝ սովորելու ձգտմանը եւ ստեղծարար մտածելակերպի ու հմտությունների ձեւավորմանը։
Բացման արարողության ժամանակ Արդշինբանկի վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը ողջունեց եւ շնորհավորեց ներկաներին։ «Ուրախ եմ, որ մենք կարողացել ենք մեր լուման ներդնել նոր սերնդի կրթության գործում։ Ուսանողներն այստեղ կունենան անհրաժեշտ բոլոր պայմանները՝ սովորելու, ստեղծագործելու, գիտությամբ զբաղվելու համար։ Կահավորելով այս սրահը, մենք այդ գործընթացի սկիզբն ենք դնում», – ասաց պարոն Անանյանը։
Ինչպես նշեց ՀԱԱՀ ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանը, ծրագրի ֆինանսավորումը Արդշինբանկի կողմից, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շատ լավ օրինակ է. «Ուրախությամբ նոր ընթերցասրահը հանձնում ենք մեր ուսանողներին։ Սա նոր գաղափարների մտահղացման, նոր ստարտափների ստեղծման լրացուցիչ հնարավորություն է։ Շնորհակալություն Արդշինբանկի մեր գործընկերներին՝ համախոհության եւ աջակցության համար»։
Նախատեսվող միջոցառումները ներառելու են համալսարանում ֆինանսական գրագիտության բարելավմանն ուղղված դասընթացներ, որոնք կանցկացնեն ֆինանսաբանկային ոլորտի, այդ թվում Արդշինբանկի հրավիրյալ մասնագետները։

On February 19, on the Book Donation Day, a loft-style university hall was opened at the Armenian National Agrarian University; it was an important step in creating an effective student-centered educational environment. This initiative of the ANAU Support Fund was sponsored by Ardshinbank.
The idea of the "loft" hall came from the examples of the world's leading universities. The new comfortable hall is equipped with cutting-edge technologies essential for meetings, debates, presentations, etc. There is also a library in the hall. This format provides wider opportunities for the communication between teachers and students, which will help students learn, develop creative thinking and gain new skills.
During the opening ceremony, Artak Ananyan, the Chairman of the Management Board of Ardshinbank, welcomed and congratulated the participants. "I am glad that we are able to contribute to the education of the new generation. Students will have all the necessary conditions to study, create and get engaged in science. By furnishing this hall, we are starting that process," said Mr. Ananyan.
According to ANAU Rector Vardan Urutyan, the financing of the program by Ardshinbank was a very good example of the corporate social responsibility. "We are happy to represent the new reading hall to our students. This is an additional incentive to come up with new ideas, create new startups. Thank you to our partners from Ardshinbank for their solidarity and support”.
The upcoming events will include courses aimed at improving financial literacy at the university, which will be conducted by invited professionals from the financial and banking sector, including specialists from Ardshinbank.