Արդշինբանկն այս տարվա սեպտեմբերին կնքված Ընդհանուր ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակներում առաջին անգամ գործարք կնքեց Տնտեսական համագործակցության միջազգային բանկի (ՏՀՄԲ) հետ: ՏՀՄԲ-ն Արդշինբանկին տրամադրեց նախաարտահանման ֆինանսավորում 3.5 միլիոն եվրոյի չափով՝ մինչև վեց ամիս ժամկետով Ռուսաստան արտահանվող  գյուղմթերքների վարկավորման համար: ՏՀՄԲ-ի հետ համագործակցությունը նոր հնարավորություններ է ստեղծում հայկական ընկերությունների արտաքին տնտեսական գործունեությանն աջակցելու համար ինչպես ավանդական ռուսական ուղղությամբ, այնպես էլ, երկարաժամկետ հեռանկարում, Հայաստանի համար՝ ՏՀՄԲ- ի անդամ-երկրների նոր շուկաներում:
Հիշեցնենք, որ Արդշինբանկը, Հայաստանի տնտեսության ռազմավարական ոլորտներում և, առաջին հերթին, էներգետիկ ոլորտում իր ներկայությունից բացի, մեծ ուշադրություն է դարձնում փոքր ու միջին բիզնեսին:Դրան է նպաստում նաև ավելի քան 60 մասնաճյուղերով լայն աշխարհագրությունը:
ՏՀՄԲ-ն բազմակողմանի զարգացման բանկ է, որի նպատակն է աջակցել իր անդամ-երկրների տնտեսությունների և անդամ-երկրների տնտեսվարող սուբյեկտների միջև արտաքին տնտեսական կապերի զարգացմանը, ինչպես նաև երրորդ երկրների գործընկերների հետ նրանց արտաքին առևտրային հարաբերությունների ընդլայնմանը: ՏՀՄԲ-ի անդամ-երկրները ութն են՝ Բուլղարիա,Վիետնամ, Մոնղոլիա, Լեհաստան, Ռուսաստան, Ռումինիա, Սլովակիա և Չեխիա: 2019 թ. առաջին կիսամյակում ՏՀՄԲ ակտիվների ծավալը հասել է գրեթե 475 մլն եվրոյի:

For the first time, Ardshinbank has implemented a trade finance deal with the International Bank for Economic Cooperation (IBEC) under the General Financing Agreement signed in September 2019. IBEC provided pre-export financing to Ardshinbank in the amount of 3.5 million euros for a period of up to six months for lending to the export of agricultural products to Russia.
Cooperation with IBEC opens up new opportunities for supporting the foreign economic activity of Armenian companies both in the traditional Russian direction and, in the long term, in new markets for IBEC member countries.
Ardshinbank, in addition to its active presence in the strategic sectors of the Armenian economy and, above all, the energy sector, pays great attention to working with small and medium-sized businesses. This is facilitated by a large branch network of Ardshinbank with more than 60 branches.
IBEC is a multilateral development bank focused on facilitating the economic development of the Bank’s member states, foreign economic relations between business entities of the member states, and on expanding their foreign trade relations with counterparties from third countries. IBEC member countries are the Republic of Bulgaria, the Socialist Republic of Vietnam, Mongolia, the Republic of Poland, the Russian Federation, Romania, the Slovak Republic and the Czech Republic. In the first half of 2019, the volume of assets almost reached values of 475 million euros.