Հայ մեծ կոմպոզիտոր Կոմիտասի ծննդյան մոտալուտ 155-ամյակի կապակցությամբ Արդշինբանկը ֆինանսավորել է «Հազար ու մի երգ» հայկական ժողովրդական երգերի մատենաշարի հերթական հրատարակությունը՝ «Աշխատանքային երգեր» հատորը: Բանկը նաև հանդես է եկել  «Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR  ցուցադրության հովանավորի դերում, որը հնարավորություն կտա այցելուներին վիրտուալ իրականության ձևաչափով այցելել Կոմիտասի՝ Կ. Պոլսում գտնվող բնակարանի աշխատասենյակը: Եռաչափ մոդելավորմամբ ստեղծված վիրտուալ աշխատասենյակի ինտերիերում ներկայացված են Կոմիտասի ռոյալը և ֆիսհարմոնը, Փանոս Թերլեմեզյանի «Քյոթահիա» գեղանկարը, նաև Կոմիտասի գորգը։ Վիրտուալ շրջայցը հագեցած է լինելու ինտերակտիվ բաղադրիչով, ամբողջ ընթացքը կուղեկցվի Կոմիտասի մասին պատմող տեղեկատվական նյութով և կոմիտասյան երաժշտությամբ։
«Կոմիտասի աշխատասենյակը» VR  ցուցադրության և «Աշխատանքային երգեր» հատորի շնորհանդեսը կայացավ հունվարի 29-ին Կոմիտասի թանգարան ինստիտուտում:
Արդշինբանկի Վարչության նախագահ պարոն Արտակ Անանյանն իր խոսքում ասաց, որ Բանկը հովանավորում է բազմաթիվ մշակութային իրադարձություններ, որոնք կոչված են պահպանելու մեր երկրի մշակութային ժառանգությունը, քանի որ բանկը մեծ նշանակություն է տալիս ազգային ավանդույթների զարգացմանն ու պահպանմանը ապագա սերունդների համար: Ա. Անանյանը նաև նշեց, որ պատիվ է նման մեծ նախագծի մասնակիցը լինել. «Կոմիտասը համաշխարհային մշակույթի անբաժանելի մասն է, նրան ճանաչում և մեծարում են շատերը՝ անկախ ազգային կամ կրոնական պատկանելիությունից: Երգահանի համարյա մաբողջ ժառանգությունը կորսված է, ահա թե ինչու դեռ շատ անելիք կա: Բայց արդեն հիմա հաղթանակներ ունենք. հրատարակված են Կոմիտասի ստեղծագործությունների բնօրինակները, մանկական երգչախմբի համար գրված երգերը հայերեն և անգլերեն լեզուներով: Այսօր ևս մեկ կարևոր քայլ է արվել. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Ի գործադիր խորհուրդը պատմական որոշում է կայացրել Կոմիտաս Վարդապետի ստեղծագործությունների հավաքածուն Աշխարհի հիշողության միջազգային ռեգիստրում գրանցելու մասին»:
Միջոցառմանն իրենց մասնակցությունն են ունեցել նաև ԿԳՍՄ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թ.-ին Արդշինբանկի, ԿԳՄՍ նախարարության և Թանգարան-ինստիտուտի միջև կնքվել է եռակողմ համաձայնագիր, ըստ որի Բանկը հանձն է առել մասնակցել մեծն հայ կոմպոզիտորի ժառանգության վերականգնման և պահպանման միջոցառումների ֆինանսավորմանը:

Within the framework of the approaching 155th anniversary of the birth of the great Armenian composer Komitas, Ardshinbank financed the release of the next edition of 'Worker Songs' from the 'A Thousand and One Songs' series. The Bank also sponsored the VR project 'Komitas’s working-room', allowing visitors to take a tour of Komitas’s working-room in Constantinople through virtual reality. The interior of the virtual office, created using the 3D modeling method, features Komitas’ piano and harmonica, P. Terlemezyan’s painting 'Ketakhia', and Komitas’ carpet. The virtual tour will be equipped with an interactive component, accompanied by educational material about Komitas and the sound of his music. The presentation of the VR demo version 'Komitas’s working-room' and the new volume of the composer’s collected works took place on January 29 at the Komitas Museum-Institute.
In his welcoming speech, the Chairman of the Board of Ardshinbank, Artak Ananyan, emphasized the Bank's commitment to preserving the cultural heritage of the country. Ananyan described the project as a significant milestone in the restoration of Komitas's legacy, highlighting the UNESCO Executive Board's decision to include the works of Komitas in the International Memory of the World Register.
The event was attended by the Minister of Education, Culture, and Sports Zhanna Andriasyan and the director of the Komitas Museum-Institute Nikolay Kostandyan. It is worth recalling that in 2019, Ardshinbank, the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, and the Komitas Museum-Institute signed a tripartite agreement, committing the bank to finance activities aimed at preserving and restoring the heritage of the great Armenian composer.