Ի՞նչ է վարկային պատմությունը
Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին ՀՀ օրենքի համաձայն վարկային տեղեկատվությունը, վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի կողմից ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունն է, որը ցույց է տալիս վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի պարտքերը, վճարումները, վճարումների սովորությունները կամ պարտավորությունների կամ դրանց կատարման վերաբերյալ տեղեկատվություններ, որոնք հաշվի են առնվում ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից վարկերի տրամադրման, ինչպես նաև արտադրող և վաճառող կամ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների կողմից՝ տարաժամկետ վճարման սկզբունքով (ապառիկ) ապրանքների/ծառայությունների իրացման վերաբերյալ որոշում կայացնելու ընթացքում:
Վարկային պատմության կարևորությունը
Նախկինում դրսևորած վատ վարկային պատմությունը կարող է հիմք հանդիսանալ նոր ստացվող վարկերի պայմանների խստացման կամ ընդհանրապես չտրամադրման համար:
Վարկային զեկույցը գրավոր կամ էլեկտրոնային փաստաթուղթ է, որը պարունակում է վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի (ֆիզիկական կամ իրավաբանական) և նրա կողմից ստանձնած տնտեսվարող կազմակերպությունների նկատմամբ ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկություն: Զեկույցը կազմված է ԱՔՌԱ անդամ կազմակերպություններից հարցման պահի դրությամբ ստացված տվյալների հիման վրա և արտացոլում է հարցմանը նախորդող վերջին 5 տարվա վարկային տվյալները:
ԱՔՌԱ-ն վարկային բյուրո է, որը համագործակցում է ՀՀ-ում գործող բոլոր բանկերի և վարկային կազմակերպությունների հետ:
Կիրառվող սքորի տեսակները
Արդշինբանկ ԲԲԸ-ում վարկարժանության գնահատման գործընթացում կիրառվում են աքռա վարկային պատմությունը, ՖԱՅԿՈ սքոր գնահատականը և Բանկի ներքին սքորինգային մեխանիզմը:
Ի՞նչ է վարկային սքոր գնահատականը
ՖԱՅԿՈ Սքորը, ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ ՓԲ և Ֆեյր Այզաք Սերվիսիզ Լիմիթիդ ընկերությունների կողմից համատեղ մշակված սքորինգային համակարգ է, որը վիճակագրական ուսումնասիրության և վերլուծության ենթարկելով հաճախորդի վարկային պատմությունը, տալիս է վարկառուի վարկային ռիսկի (վարկարժանության) թվային գնահատականը՝ որպես սպառողական կրեդիտավորման ռիսկի մակարդակի չափորոշման առանցքային գործիք:
Համապատասխան տեղեկատվություն տեղեկատվություն ներկայացված է նաև abcfinance.am և acra.am հասցեներում:
Սքորի վրա ազդող հիմնական գործոնները
ՖԱՅԿՈ սքորի հաշվարկման մոդելի համաձայն սքորի վրա ազզդող բնութագրիչներն են`
1. վճարումների (մարումների) պատմություն,
2. վարկային բեռի մեծություն,
3. վարկային պատմության երկարություն
4. օգտագործված փոխառությունների տեսակներ,
5. նոր վարկային դիմում:
Բանկի ներքին սքորինգային մեխանիզմի վրա ազդում են՝
1. բանկային և ավանդային հաշիվների, դրանցով կատարված գործարքների ու փոխանցումների վերաբերյալ տեղեկատվություն,
2. վարկային պատմության վերաբերյալ տեղեկատվություն,
3. եկամուտների ու աշխանքային փորձի վերաբերյալ տեղեկատվություն,
4. ընտանեկան կարգավիճակի ու կրթության վերաբերյալ տեղեկատվություն
5. անշարժ ու շարժական գույքերի սեփականության վերաբերյալ տեղեկատվություն,
6. այլ պարտավորությունների սպասարկման վերաբերյալ տեղեկատվություն,
7. հաճախորդին բնութագրող այլ տեղեկատվություն:
Սքոր գնահատականի վրա վարկային հարցման ազդեցությունը
Վարկային հարցումների քանակը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ վարկային ամփոփ գնահատականի վրա: Եթե հարցումը կատարվում է մոնիթորինգի շրջանակներում, ապա բացասական ազդեցություն չի ունենում:
Ինչպե՞ս խուսափել վարկային պատմության և սքոր միավորի վատթարացումից
1. վարկային պարտավորությունները կատարել պատշաճ եղանակով՝ առանց ուշացումների՝ սահմանված ժամանակացույցի համաձայն,
2. խուսափել կասկածելի կամ վատ վարկային պարմություն ունեցող վարկառուների պարտավորությունների գծով որպես համավարկառու և/կամ երաշխավոր լինելուց և այլն,
3. վճարային տերմինալներով վարկի պարտավորությունների մարումներ անելիս հաշվի առնել, որ Բանկի գործառնական ժամից՝ 16:45-ից, հետո կատարված վճարումները տեխափոխվում են հաջորդ աշխատանքային/գործառնական օր և վճարումը համարվում է կատարված հաջորդ օրը:
Ինչպե՞ս բարելավել վարկային պատմությունը և սքոր միավորը
1. մարել ժամկետանց պարտավորությունները, եթե այդպիսիք առկա են,
2. պատշաճ, առանց ուշացումների կատարել վարկային պարտավորությունները և բացառել ընթացիկ վարկերի գծով պարտավորությունների կատարման նույնիսկ մեկօրյա ուշացումները,3. խուսափել ապագայում անվստահելի անձանց համար երաշխավոր դառնալուց:
Ու՞ր դիմել, եթե վարկային պատմությունը սխալ է
Եթե վարկառուի վարկային պատմության մեջ առկա են սխալ կամ թերի տվյալներ, ապա պարզաբանման և ուղղման նպատակով վարկառուն՝
1. համաձայն «Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի դրույթների, կարող է այդ մասին տեղեկացնել վարկային բյուրոյին կամ ուղղակիորեն դիմել տեղեկատվություն տրամադրող սուբյեկտներին (վարկային տեղեկատվության աղբյուրին): Տեղեկացումը կարող է իրականացվել համապատասխան գրավոր դիմում վարկային բյուրոյին ներկայացնելու միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով՝ առցանց ռեժիմում «Իմ ԱՔՌԱ» անձնական գրասենյակից: ԱՔՌԱ-ի կողմից տրամադրված վարկային զեկույցների վերաբերյալ հաճախորդների բողոքների ընդունման/ստացման, քննարկման և վերջիններիս արձագանքման գործընթացը, գործողությունների հաջորդականությունը սահմանվում է «ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ» ՓԲԸ-ի «Վեճերի լուծման ընթացակարգ»-ով: Համապատասխան տեղեկատվություն ներկայացված է նաև abcfinance.am և acra.am հասցեներում:

Information about Score and Credit History
Under the law of the Republic of Armenia “On Circulation of Credit Information and Activities of Credit  Bureaus”, credit information is any information about the liabilities undertaken by the subject of information, which reveals the debts, payments, payment habits or any other information about the liabilities or the performance thereof (that are being taken into consideration by financial organizations upon the issuance of credits, as well as by manufacturing, selling and service providing organizations while making a decision on the realization of goods/services based on the principle of instalment payments).
Importance of credit history
A negative credit history recorded in the past may serve as grounds for the tightening of the terms of credit or the non-issuance thereof.
A credit report is a written or electronic document which contains credit information on the performance of the financial liability in relation to the subject of the credit information (natural person or a legal entity) and the entrepreneurial organizations taken over by the latter.
The report shall comprise data obtained as of the moment of the inquiry from organizations affiliated with ACRA and shall reflect credit data of the 5 years preceeding such an inquiry.
ACRA is a credit bureau collaborating with all the banks and credit organizations in the Republic of Armenia.
Types of the score being applied
The evaluation of credit worthiness in ARDSHINBANK ОJSC involves the ACRA credit history, the FICO score mark and the Bank's internal screening mechanism.
What is a credit score mark?
A FICO score is a screening system processed jointly by the closed joint stock company (CJSC) ACRA Credit Reporting and Fair Isaac Services which, conducting a statistical study of the client's credit history, gives the digital mark of the credit worthiness of the client’s credit risk as a pivotal instrument for the dimensioning of the consumer crediting risk.
The corresponding information is available also at abcfinance.am and acra.am.
Main factors influencing the score
According to FICO score calculation model, the determiners influencing the score include:
1.    Payment (redemption) history;
2.    Credit burden;
3.    Length of credit history;
4.    Types of used loans;
5.  New credit application.
The Bank's internal screening mechanism is influenced by
1.    Information about bank and deposit accunts, transactions made therewith and information about transfers;
2.    Information about credit history;
3.    Information about income and employment history;
4.    Information about family status and education;
5.    Information about the ownership of immovable and movable property;
6.    Information about the servicing of other liabilities;
7.    Any other information characterizing the client.
Credit inquiry influence on the score mark
The number of credit inquiries may have a negative impact on the concise credit mark. If the inquiry is conducted as part of a monitoring, it does not normally have a negative impact.
How to avoid a deterioration of a credit history and a score mark?
1.    To discharge the credit liabilities in a due manner without delays in accordance with the established schedule;
2.    To avoid being a co-borrower and/or guarantor, etc. with respect to the liabilities of borrowers with a suspicous or negative credit history;
3. Upon making redemptions of credit liabilities through a payment terminal, to take into consideration the fact that payments made after 4:45pm, i.e. – the Bank's operational hour, are rescheduled to the next business/operational day and the payment is deemed made on the next day.
How to improve credit history and the score mark?
1. To redeem the overdue liabilities if any;
2. To discharge the credit liabilities in a due manner without delays, and to rule out even daily delays thereof;
4. To avoid being guarantors for non-trustworthy persons in the future.
Who to turn to in case of errors in the credit history?
Whenever the borrower’s credit history contains errors or incomplete data, the borrower shall:
1.    pursuant to the clauses set forth in Article 20 of the law of the Republic of Armenia “On Credit Information or Activities of Credit Bureaus”, inform the credit bureau thereof or simply turn to the subject providing such information (the source of credit information). The notification may be arranged by way of submitting a corresponding written application to the credit bureau, or electronically, i.e. – in an online regime from the personal office My ACRA. The process of the acceptance/receipt and consideration of clients’ complaints (as submitted by ACRA), and the response thereto and the succession of actions shall be determined subject to the "Dispute Resolution Procedure" of ACRA Credit Reporting. Corresponding information is available also at abcfinance.am and  acra.am