Ի՞նչ է վարկային պատմությունը
Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին ՀՀ օրենքի համաձայն վարկային տեղեկատվությունը, վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի կողմից ստանձնած պարտավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվությունն է, որը ցույց է տալիս վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի պարտքերը, վճարումները, վճարումների սովորությունները կամ պարտավորությունների կամ դրանց կատարման վերաբերյալ տեղեկատվություններ, որոնք հաշվի են առնվում ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից վարկերի տրամադրման, ինչպես նաև արտադրող և վաճառող կամ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների կողմից՝ տարաժամկետ վճարման սկզբունքով (ապառիկ) ապրանքների/ծառայությունների իրացման վերաբերյալ որոշում կայացնելու ընթացքում:
Վարկային պատմության կարևորությունը
Նախկինում դրսևորած վատ վարկային պատմությունը կարող է հիմք հանդիսանալ նոր ստացվող վարկերի պայմանների խստացման կամ ընդհանրապես չտրամադրման համար:
Վարկային զեկույցը գրավոր կամ էլեկտրոնային փաստաթուղթ է, որը պարունակում է վարկային տեղեկատվության սուբյեկտի (ֆիզիկական կամ իրավաբանական) և նրա կողմից ստանձնած տնտեսվարող կազմակերպությունների նկատմամբ ֆինանսական պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ տեղեկություն: Զեկույցը կազմված է ԱՔՌԱ անդամ կազմակերպություններից հարցման պահի դրությամբ ստացված տվյալների հիման վրա և արտացոլում է հարցմանը նախորդող վերջին 5 տարվա վարկային տվյալները:
ԱՔՌԱ-ն վարկային բյուրո է, որը համագործակցում է ՀՀ-ում գործող բոլոր բանկերի և վարկային կազմակերպությունների հետ:
Կիրառվող սքորի տեսակները
Արդշինբանկ ԲԲԸ-ում վարկարժանության գնահատման գործընթացում կիրառվում են աքռա վարկային պատմությունը, ՖԱՅԿՈ սքոր գնահատականը և Բանկի ներքին սքորինգային մեխանիզմը:
Ի՞նչ է վարկային սքոր գնահատականը
ՖԱՅԿՈ Սքորը, ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ ՓԲ և Ֆեյր Այզաք Սերվիսիզ Լիմիթիդ ընկերությունների կողմից համատեղ մշակված սքորինգային համակարգ է, որը վիճակագրական ուսումնասիրության և վերլուծության ենթարկելով հաճախորդի վարկային պատմությունը, տալիս է վարկառուի վարկային ռիսկի (վարկարժանության) թվային գնահատականը՝ որպես սպառողական կրեդիտավորման ռիսկի մակարդակի չափորոշման առանցքային գործիք:
Համապատասխան տեղեկատվություն տեղեկատվություն ներկայացված է նաև abcfinance.am և acra.am հասցեներում:
Սքորի վրա ազդող հիմնական գործոնները
ՖԱՅԿՈ սքորի հաշվարկման մոդելի համաձայն սքորի վրա ազզդող բնութագրիչներն են`
1. վճարումների (մարումների) պատմություն,
2. վարկային բեռի մեծություն,
3. վարկային պատմության երկարություն
4. օգտագործված փոխառությունների տեսակներ,
5. նոր վարկային դիմում:
Բանկի ներքին սքորինգային մեխանիզմի վրա ազդում են՝
1. բանկային և ավանդային հաշիվների, դրանցով կատարված գործարքների ու փոխանցումների վերաբերյալ տեղեկատվություն,
2. վարկային պատմության վերաբերյալ տեղեկատվություն,
3. եկամուտների ու աշխանքային փորձի վերաբերյալ տեղեկատվություն,
4. ընտանեկան կարգավիճակի ու կրթության վերաբերյալ տեղեկատվություն
5. անշարժ ու շարժական գույքերի սեփականության վերաբերյալ տեղեկատվություն,
6. այլ պարտավորությունների սպասարկման վերաբերյալ տեղեկատվություն,
7. հաճախորդին բնութագրող այլ տեղեկատվություն:
Սքոր գնահատականի վրա վարկային հարցման ազդեցությունը
Վարկային հարցումների քանակը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ վարկային ամփոփ գնահատականի վրա: Եթե հարցումը կատարվում է մոնիթորինգի շրջանակներում, ապա բացասական ազդեցություն չի ունենում:
Ինչպե՞ս խուսափել վարկային պատմության և սքոր միավորի վատթարացումից
1. վարկային պարտավորությունները կատարել պատշաճ եղանակով՝ առանց ուշացումների՝ սահմանված ժամանակացույցի համաձայն,
2. խուսափել կասկածելի կամ վատ վարկային պարմություն ունեցող վարկառուների պարտավորությունների գծով որպես համավարկառու և/կամ երաշխավոր լինելուց և այլն,
3. վճարային տերմինալներով վարկի պարտավորությունների մարումներ անելիս հաշվի առնել, որ Բանկի գործառնական ժամից՝ 16:45-ից, հետո կատարված վճարումները տեխափոխվում են հաջորդ աշխատանքային/գործառնական օր և վճարումը համարվում է կատարված հաջորդ օրը:
Ինչպե՞ս բարելավել վարկային պատմությունը և սքոր միավորը
1. մարել ժամկետանց պարտավորությունները, եթե այդպիսիք առկա են,
2. պատշաճ, առանց ուշացումների կատարել վարկային պարտավորությունները և բացառել ընթացիկ վարկերի գծով պարտավորությունների կատարման նույնիսկ մեկօրյա ուշացումները,3. խուսափել ապագայում անվստահելի անձանց համար երաշխավոր դառնալուց:
Ու՞ր դիմել, եթե վարկային պատմությունը սխալ է
Եթե վարկառուի վարկային պատմության մեջ առկա են սխալ կամ թերի տվյալներ, ապա պարզաբանման և ուղղման նպատակով վարկառուն՝
1. համաձայն «Վարկային տեղեկատվության շրջանառության և վարկային բյուրոների գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի դրույթների, կարող է այդ մասին տեղեկացնել վարկային բյուրոյին կամ ուղղակիորեն դիմել տեղեկատվություն տրամադրող սուբյեկտներին (վարկային տեղեկատվության աղբյուրին): Տեղեկացումը կարող է իրականացվել համապատասխան գրավոր դիմում վարկային բյուրոյին ներկայացնելու միջոցով կամ էլեկտրոնային եղանակով՝ առցանց ռեժիմում «Իմ ԱՔՌԱ» անձնական գրասենյակից: ԱՔՌԱ-ի կողմից տրամադրված վարկային զեկույցների վերաբերյալ հաճախորդների բողոքների ընդունման/ստացման, քննարկման և վերջիններիս արձագանքման գործընթացը, գործողությունների հաջորդականությունը սահմանվում է «ԱՔՌԱ Քրեդիտ Ռեփորթինգ» ՓԲԸ-ի «Վեճերի լուծման ընթացակարգ»-ով: Համապատասխան տեղեկատվություն ներկայացված է նաև abcfinance.am և acra.am հասցեներում:

Информация о скоринге и кредитной истории
Согласно закону Республики Армения “Об обороте кредитной информации и деятельности кредитных бюро”, кредитная информация –   это информация об обязательствах, принятых субъектом кредитной информации, представляющая задолженности, платежи, платежные обычаи субъекта кредитной информации или сведения об обязательствах или их исполнении, которые учитываются финансовыми организациями в процессе принятия решения о предоставлении кредитов, а также производящими и продающими или предоставляющими услуги организациями при принятии решения о реализации товаров/услуг в рассрочку (в кредит).
Важность кредитной истории
Плохая кредитная история может стать основанием для ужесточения условий новых кредитов или для непредоставления кредитов.
Кредитный отчет – это письменный или электронный документ, который содержит сведения о субъекте кредитной информации (физическом или юридическом) и исполнении его финансовых обязательств перед хозяйствующими организациями.
Отчет составлен на основании данных, полученных от организаций – членов АКРА на момент опроса, и отражает кредитные данные последних пяти лет, предшествующих опросу.
АКРА – это кредитное бюро, сотрудничающее со всеми банками и кредитными организациями, действующими в РА.
Виды применяемого скоринга
В процессе оценки кредитоспособности в ОАО АРДШИНБАНК применяются кредитная история АКРА, скоринговая оценка ФАЙКО и внутренний скоринговый механизм Банка.
Что такое кредитный скоринг
ФАЙКО Скор это скоринговая система, разработанная совместно ЗАО АКРА Кредит Репортинг и Фэйр Айзек Сервисез Лимитед, которая, посредством статистического исследования и анализа кредитной истории клиента, дает цифровую оценку кредитного риска (кредитоспособности) заемщика, являющуюся ключевым инструментом для измерения уровня риска потребительского кредитования.
Соответствующие сведения можно найти также на веб-сайтах по адресу:  abcfinance.am и acra.am.
Основные факторы, влияющие на скоринг
Согласно модели расчета скоринга ФАЙКО, критериями, влияющими на скоринг, являются:
1.    история платежей (погашений),
2.    величина кредитного бремени,
3.    длина кредитной истории,
4.    виды использованных займов,
5.    новая кредитная заявка.
На внутренний скоринговый механизм Банка влияют:
1.    сведения о банковских и депозитных счетах, совершенных по ним транзакциях и переводах,
2.    сведения о кредитной истории,
3.    сведения о доходах и опыте работы,
4.    сведения о семейном положении и образовании,
5.    сведения о владении недвижимым и движимым имуществом,
6.    сведения об обслуживании других обязательств,
7.    другие сведения, характеризующие клиента.
Влияние кредитного опроса на скоринговую оценку
Количество кредитных опросов может иметь отрицательное воздействие на обобщенную кредитную оценку. Если опрос проводится в рамках мониторинга, он не имеет отрицательного воздействия.
Как избежать ухудшения кредитной истории и скорингового балла
1. исполнять кредитные обязательства надлежащим образом, без просрочек, согласно установленному графику,
2. не выступать в качестве созаемщика и/или   поручителя по обязательствам заемщиков с подозрительной или плохой кредитной историей и т.д,
3. при осуществлении погашений по кредитным обязательствам по платежным терминалам учитывать то, что платежи, произведенные после окончания операционного времени Банка, после 16:45, переносятся на следующий рабочий/операционный день, и платеж считается совершенным на следующий день.
Как улучшить кредитную историю и скоринговый балл
1. Погасить просроченные обязательства, если такие имеются,
2. Надлежащим образом, без просрочек исполнять кредитные обязательства и исключить просрочку по исполнению обязательств по текущим кредитам даже на один день,
3.  Не выступать в качестве поручителя для ненадежных лиц в будущем.
Куда обратиться, если кредитная история неверна
Если в кредитной истории заемщика есть ошибочные или неполные данные, то с целью пояснения и исправления заемщик:
1.    Согласно положениям статьи 20 закона Республики Армения “Об обороте кредитной информации и деятельности кредитных бюро”, может проинформировать об этом кредитное бюро или непосредственно обратиться к предоставляющим сведения субъектам (к источнику кредитной информации). Уведомление может осуществляться путем подачи соответствующей письменной заявки в кредитное бюро или электронным путем, в режиме онлайн из персонального офиса Мое АКРА. Процесс принятия/получения, обсуждения жалоб клиентов о кредитных отчетах, предоставленных со стороны АКРА, процесс их реагирования, последовательность действий устанавливаются Процедурой разрешения споров ЗАО АКРА Кредит Репортинг. Соответствующие сведения можно найти также на веб-сайтах по адресу:  abcfinance.am и acra.am