Մայիսի 15-ին, Դվինում, ՎԶԵԲ 33-րդ գործարար համաժողովի շրջանակներում միջոցառման ռազմավարական գործընկերը՝ ֆլագշիփ հովանավոր Արդշինբանկը, կազմակերպել էր տնտեսական և առևտրային պատժամիջոցների հիմնախնդրին վերաբերվող պանելային քննարկում։ Արդշինբանկի նախաձեռնությունը միավորել էր մեկ հարթակի վրա միջազգային փորձագետներին, պատժամիջոցների վերահսկման գործընթացների շահագրգիռ կողմերին՝ թե՛ մասնավոր, թե՛ պետական հատվածից։ Քննարկման նպատակն էր փոխանակել կարծիքներ և օգնել մասնակիցներին պատժամիջոցների համապատասխանության գործնական իրականացման հարցում։
Անդրադառնալով ֆինանսական հաստատությունների դերին՝ նշվեց, որ հիմնական մարտահրավերը ճիշտ հավասարակշռություն գտնելն է ռիսկերի նվազեցման և բիզնեսի հաջող շարունակականության միջև։ Հաշվի առնելով պատժամիջոցային ծրագրերի և իրավասությունների բարդությունը, ինչպես նաև այն, որ մեծ հաստատությունները վստահում են ավտոմատացված և հաճախ արհեստական բանականության կողմից կառավարվող գործընթացներին, ավելի ու ավելի կարևոր է ուժեղացնել վերլուծական կարողությունները և համապատասխանության ապահովման ներքին մշակույթը։
Պանելային քննարկումը վարեց Արդշինբանկ ՓԲԸ վարչության անդամ, ռիսկերի կառավարման տնօրեն Լուսինե Ներսիսյանը, խոսվեց  Ֆինանսական հաստատությունների դերի մասին պատժամիջոցների համապատասխանությունն ապահովելու գործում, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության պայմանավորվածությունների մասին՝ պատժամիջոցներից խուսափելու դեմ պայքարելու համար, ինչպես նաև տեղեկատվության թափանցիկության ապահովման կարևորության մասին։ Պանելային քննարկմանը հրավիրված փորձագետներն էին Առաքել Մելիքսեթյանը՝ ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական մոնիթորինգի կենտրոնի ղեկավարը, Էլիցա Կավրակովան՝ Ռայֆայզեն բանկի ինստիտուցիոնալ հաճախորդների խմբի ղեկավարը, Մարտիալ Նիկոլաս Սմեցը՝ ARGOS Advisory and Audit տնօրենը, Մայքլ Ստրոտմանը՝ Յունիկրեդիտ խմբի Ֆինանսական պատժամիջոցներ ավագ իրավախորհրդատուն և Վիլիամ Րիչը՝ Citi-ի բանկային հաճախորդների պատժամիջոցների համապատասխանություն գծով ղեկավարը:
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկն ունի ավելի քան 380.000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 1.700-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 65 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։ Բանկն ունի երկրում ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը, ինչպես նաև ներկայացուցչություն Փարիզում։
Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր:
ՎԶԵԲ-ը հիմնադրվել է 1991 թվականին և ունի 39 անդամ երկիր Միջին Եվրոպայից մինչև Միջին Ասիա։ Բանկի առաքելությունը հետխորհրդային ազդեցության երկրներին իրենց մասնավոր հատվածները հաստատելու աջակցությունն է։ Հայաստանը ՎԶԵԲ-ի անդամ է դարձել 1992 թվականի դեկտեմբերի 7-ին և ՎԶԵԲ-ի կապիտալում վերջինիս բաժնեմասը կազմում է 10 մլն եվրո: ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության հիմնական ոլորտներն են՝ էներգետիկան, տրանսպորտը, ֆինանսական հատվածը։

В рамках 33-го бизнес-форума ЕБРР 15 мая в гостинице Двин Ардшинбанк, стратегический партнер и флагманский спонсор мероприятия, организовал панельную дискуссию по вопросу экономических и торговых санкций. Инициатива Ардшинбанка объединила на одной площадке международных экспертов, а также  представителей частного и государственного секторов,  заинтересованых в контроле за санкционными процессами. Основной целью дискуссии стал обмен мнениями и помощь участникам в практической реализации соблюдения санкций.
При обсуждении роли финансовых институтов, было отмечено, что основная задача состоит в том, чтобы найти правильный баланс между снижением рисков и успешной непрерывностью бизнеса. Учитывая сложность санкционных программ и юрисдикций, а также тот факт, что крупные учреждения полагаются на автоматизированные процессы, зачастую управляемые искусственным интеллектом, на повестку дня выходит вопрос, как укрепить аналитические возможности и внутреннюю культуру при соблюдении санкционных требований.
Панельную дискуссию провела Лусине Нерсисян, член правления и директор по управлению рисками ЗАО «Ардшинбанк». Вместе с тем на встрече обсуждались также роль финансовых институтов в обеспечении соблюдения санкций, механизмы сотрудничества государственного и частного сектора в борьбе с уклонением от санкций, а также важность информационной прозрачности. В панельной дискуссии приняли участиетакие международные эксперты как Аракел Меликсетян, Руководитель Центра финансового мониторинга, Центральный банк Армении, Элица Кавракова, Руководитель группы институциональных клиентов, Райффайзен Банк, Мартиал Николас Сметс, Директор АРГОС Консультирование и аудит, Майкл Стротманн, Старший юрисконсульт по финансовым санкциям, Группа ЮниКредит и Уильям Рич, Начальник управления по соблюдению клиентских санкций банковского сектора Сити.
Ардшинбанк является лидирующим банком в Армении, предлагающим диверсифицированные универсальные банковские услуги, включая розничные и корпоративные, инвестиционно-банковские услуги, а также решения в сфере управления личными активами (private banking & wealth management). У Банка более 380 000 клиентов, которых обслуживают более 1700 сотрудников, а также сильная многоканальная платформа продаж с 65 филиалами, поддерживаемая комплексной платформой мобильного и онлайн-банкинга. Банк обладает крупнейшей филиальной сетью в стране и имеет представительство в Париже, Франция.
Ардшинбанк является единственной компанией в Армении, которой присвоены рейтинги трех международных рейтинговых агентств, с рейтингом на уровне суверена: S&P Global Ratings (BB- (Стабильный)), Moody's (Ba3 (Стабильный)) и Fitch (BB) - (Стабильный)). Банк также является единственной компанией из Армении, которая выпустила публичные еврооблигации формата RegS/144A на международных рынках капитала.
ЕБРР был основан в 1991 году и имеет 39 стран-членов от Центральной Европы до Центральной Азии. Миссия банка – содействие постсоветским странам в создании частного сектора. Армения стала членом ЕБРР 7 декабря 1992 года, и ее доля в капитале ЕБРР составляет 10 миллионов евро. Основными направлениями сотрудничества с ЕБРР являются: энергетика, транспорт, финансовый сектор.