«Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ն հայտարարում է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ (HSBC Հայաստան) 100% բաժնետոմսերի ձեռքբերման գործընթացի ավարտի մասին: Գործարքի վերջնականացման և ինտեգրացիայի մոտ տասն ամիս տևած աշխատանքներից հետո HSBC Հայաստանը ս.թ. նոյեմբերի 29-ին վերանվանվել է «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ: Բանկը ս.թ. դեկտեմբերի 2-ից արդեն պաշտոնապես կդիմավորի HSBC Հայաստանի հաճախորդներին` պայմանների և ծառայությունների պահպանմամբ, ինչպես նաև բազմաթիվ արտոնությունների ավելացմամբ:
«Այս գործընթացը նշանակալի է Հայաստանի ֆինանսաբանկային համակարգի համար, քանի որ այն ընդգծում է հայկական կապիտալով անկախ բանկի կայունությունն ու վստահելիությունը: Մենք լիահույս ենք, որ Արդշինբանկի խմբի հաճախորդները կզգան ուժեղ և վստահ, իսկ նախկին HSBC Հայաստանի աշխատակիցները կշարունակեն իրենց կարիերան զարգացնել Արդշինբանկի հետ` հիմնված կայունության և լավագույն փորձի փոխանակման սկզբունքների վրա»,- ասել է Արդշինբանկի վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. փետրվարի 6-ից մեկնարկած գործընթացն իրականացվել է հաշվետվողականության և շահառուների հետ աշխատանքների թափանցիկ հաղորդակցության սկզբունքներով: ՀՀ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը թույլատրել էր համակենտրոնացումը, ընդգծելով, որ այն չի հանգեցնում մրցակցության սահմանափակման և սպառողների շահերի վնասման: ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհուրդը նախնական համաձայնություն էր տվել «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի կանոնադրական հիմնադրամում «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ի կողմից նշանակալից մասնակցության ձեռքբերմանը: Այսպիսով, գործարքի ավարտն արձանագրվում է համակարգերի և տվյալների բազաների տեղափոխմամբ և ինտեգրմամբ:
HSBC Հայաստանը Արդշինբանկի խմբում ընդգրկելու գործարքի համար ընտրվել է  նվազագույն փոփոխություններով անցում ապահովելու ռազմավարությունը. այս որոշումը կայացվել է նախևառաջ հաճախորդների հարմարությունն ապահովելու համար: Փոփոխություններից հետո էլ HSBC Հայաստանի հաճախորդները կշարունակեն սպասարկվել նույն մասնաճյուղերում և նույն անձնակազմի կողմից: Նոր բրենդավորմամբ բանկային քարտերի ակտիվացման ուղեցույցներն արդեն տրամադրվել են հաճախորդներին. հաշիվները պահպանվել են, իսկ քարտերը վերափոխվել են նախկին բանկոմատային քարտերից՝ լիարժեք դեբիտ քարտերի: Հաճախորդները հնարավորություն ունեն օգտվելու նոր մոբայլ բանկինգի հավելվածից, որի մուտքանունները ևս պահպանվել են. անհրաժեշտ է միայն փոխել գաղտնաբառը և ակտիվացնել համակարգը` առանց բանկ այցելելու: Յուրաքանչյուր հարցում անհատական մոտեցմամբ ու ուշադրությամբ՝ բանկը հոգ է տանում հաճախորդների հարմարավետ անցումն ապահովելու մասին:

ЗАО «Ардшинбанк» объявляет о завершении процесса приобретения 100% акций ЗАО «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения» (HSBC Армения). После завершения сделки и процесса интеграции, продолжавшегося почти 10 месяцев, 29 ноября текущего года HSBC Армения был переименован в ЗАО «Ардшининвестбанк».  Банк официально будет приветствовать клиентов HSBC Армения со 2 декабря текущего года, сохранив действовавшие ранее условия обслуживания и перечень услуг, с добавкой множества привилегий.
«Этот процесс имеет существенное значение для финансово-банковской системы Армении, поскольку свидетельствует о стабильности и надежности независимого банка с армянским капиталом. Мы надеемся, что клиенты группы Ардшинбанка будут чувствовать себя уверенно и защищенно, а бывшие сотрудники HSBC Армения продолжат строить и развивать свою карьеру вместе с Ардшинбанком, опираясь на стабильность и возможность обмена лучшими практиками», – заявил председатель правления Ардшинбанка Артак Ананян.
Напомним, что процесс, начавшийся 6 февраля текущего года, реализовывался с соблюдением принципов подотчетности и прозрачности для бенефициаров. Комиссия по защите конкуренции Республики Армения одобрила сделку по приобретению, отметив, что она не приведет к ограничению конкуренции и не нанесет ущерб интересам потребителей. Совет Центрального банка Армении дал предварительное согласие на приобретение со стороны ЗАО «Ардшинбанк» существенной доли в уставном капитале ЗАО «Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения». А заключительный этап сделки завершился полным переносом баз данных и интеграцией систем.
Для сделки по присоединению HSBC Армения к группе Ардшинбанка была выбрана стратегия реализации перехода с минимальными изменениями. Данное решение было принято в первую очередь для обеспечения удобства клиентов. По завершении процесса клиенты HSBC Армения продолжат обслуживаться прежним персоналом в тех же отделениях, что и раньше. Клиентам уже предоставлены инструкции по активации банковских карт с новым дизайном и логотипом; счета остались прежними, а карты были преобразованы из прежних банкоматных карт в полноценные дебетовые карты. У клиентов есть возможность пользоваться новым мобильным банковским приложением, параметры входа для которого также остались прежними. Необходимо только изменить пароль и активировать систему; посещение банка для этого не требуется. Банк обеспечивает индивидуальный подход и уделяет максимальное внимание по каждому вопросу для комфортного перехода клиентов.
Ардшинбанк является единственной компанией в Армении, которой присвоены рейтинги трех международных рейтинговых агентств, с рейтингом на уровне суверена: S&P Global Ratings (BB- (Стабильный)), Moody's (Ba3 (Стабильный)) и Fitch (BB) - (Стабильный)), все рейтинги на уровне суверена.