Արդշինբանկի ֆինանսավորմամբ և ՀՀ կառավարության սուբսիդավորմամբ գործարկվել է նոր ջերմոցային համալիր: Դեկտեմբերի 23-ին Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի գյուղում տեղի ունեցավ «Նուվո Վիլաժ» նախագծի առաջին փուլի բացումը։
Համալիրը կառուցվել է ֆրանսիական Richel Group ընկերության հետ համատեղ, որն ունի ջերմոցների և մասնագիտացված սարքավորումների արտադրության 60 տարվա փորձ։ Արդշինբանկի ներդրման չափը կազմում է մոտ 3 մլրդ ՀՀ դրամ։ Ջերմոցային համալիրը ընկերությանը պատկանող 26 հեկտար հողատարածքի վրա զբաղեցնում է 5 հեկտարը  և հագեցած է ժամանակակից ավտոմատացված համակարգերով, որոնք ապահովում են բույսերի համար անհրաժեշտ միկրոկլիմա։ Այն լիովին համապատասխանում է միջազգային GLOBAL G.A.P. համակարգին, որն ապահովում է աճեցված գյուղատնտեսական արտադրանքի անվտանգության չափանիշները:
«Արդշինբանկը ողջունում է նման նորարարական բիզնես նախագծերը։ Բանկի և պետության կողմից ներդրված միջոցները նպատակաուղղված են ինչպես բանկի, այնպես էլ հաճախորդների՝ ձեռնարկությունների և գյուղացիական տնտեսությունների ներուժի ընդլայնմանը, հետևաբար ունեն ավելի մեծ տնտեսական ազդեցություն»,- նշել է Արդշինբանկի Կորպորատիվ բիզնեսի տնօրեն Արմեն Գասպարյանը համալիրի բացման ժամանակ։ Նա նաև նշել է, որ ջերմոցի բացումը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկրի ջերմոցային տնտեսության զարգացման և տեղի բնակչության զբաղվածության համար։
Ջերմոցային համալիրը հագեցած է հիդրոպոնիկ համակարգով, որը թույլ է տալիս մշակաբույսեր աճեցնել ամբողջ տարվա ընթացքում և ունենալ ավելի բարձր եկամտաբերություն, քան ավանդական աճեցման ժամանակ: Բացի այդ, հիդրոպոնիկ համակարգը ապահովում է բույսերի աճը բնական միջավայրում: Ակնկալվում է, որ արտադրանքը կարտահանվի Ռուսաստանի Դաշնություն, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Կատար։
«Մեր նպատակն է հասնել տարեկան 1,5 հազար տոննայի բերքատվության։ Նախատեսվում է արտադրական տարածքն ընդլայնել մինչև 18 հա, ինչը թույլ կտա մշակել և արտահանել ավելի քան 5 հազար տոննա բարձրորակ պղպեղ։ Մեր հիմնական առավելությունն այն է, որ ջերմոցները գտնվում են Հայաստանի բարձրադիր գոտում՝ ծովի մակարդակից 1415 մետր բարձրության վրա։ Սա ապահովում է արևոտ օրերի մեծ քանակ և բարենպաստ կլիմայական պայմաններ, բացի այդ, մաքուր լեռնային ջուրը նպաստում է բույսերի ամբողջական սնուցմանը և էականորեն ազդում արտադրանքի համի վրա»,- ասել է «Նուվո Վիլաժ»-ի գործադիր տնօրեն Գրիգոր Ամիրխանյանը։
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։    Արդշինբանկն ունի ավելի քան 385 000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 1900-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 65 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։ Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր: Բանկն ունի Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, ինչը մասնավոր կազմակերպության վարկանիշի գնահատման հնարավոր լավագույն ցուցանիշն է: Բանկը նաև միակ ընկերությունն է Հայաստանում, որ թողարկել է եվրոպարտատոմսեր միջազգային կապիտալի շուկաներում։

A new greenhouse complex has been launched with the financing of Ardshinbank and the subsidy of the Government of Armenia. The opening of the first phase of the Nouveau Village project took place on December 23 in the village of Nor Geghi, Kotayk region.
The complex was built in partnership with the French company Richel Group, which has 60 years of experience in the production of greenhouses and specialized equipment. Ardshinbank's investment in the project is around 3 billion drams. The greenhouse complex occupies 5 hectares of the 26-hectare land owned by the company and is equipped with the most modern automated systems that provide the microclimate necessary for plant growth. The project fully complies with the international GLOBAL G.A.P. system, which ensures safety standards for agricultural products.
“Ardshinbank welcomes such innovative business projects. The funds invested by the bank and the state are targeted towards expanding the potential of both the bank and its clients - enterprises and farms, and therefore provide a greater economic effect,” - said Armen Gasparyan, Director of Corporate Business at Ardshinbank, during the opening of the complex. He also noted that the opening of the greenhouse will be an additional incentive for the development of the country’s greenhouse industry and employment of the local population.
Greenhouses are equipped with hydroponic systems that allow crops to be grown year-round and with higher returns than when grown traditionally. In addition, hydroponic structures allow for plants to grow in a natural environment. The products are expected to be exported to the Russian Federation, the United Arab Emirates and Qatar.
“Our goal is to reach a yield of 1.5 thousand tons per year. It is planned to expand the production area to 18 hectares, which will allow the cultivation and export of more than 5 thousand tons of high-quality pepper. Our main advantage is that the greenhouses are located in the highlands of Armenia, at an altitude of 1415 meters above sea level. This provides a large number of sunny days and favorable climatic conditions, while the clean mountain water contributes to the complete nutrition of plants and significantly affects the taste of the product,” said Grigor Amirkhanyan, Executive Director of Nouveau Village.