Արդշինբանկի ֆինանսավորմամբ և ՀՀ կառավարության սուբսիդավորմամբ գործարկվել է նոր ջերմոցային համալիր: Դեկտեմբերի 23-ին Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի գյուղում տեղի ունեցավ «Նուվո Վիլաժ» նախագծի առաջին փուլի բացումը։
Համալիրը կառուցվել է ֆրանսիական Richel Group ընկերության հետ համատեղ, որն ունի ջերմոցների և մասնագիտացված սարքավորումների արտադրության 60 տարվա փորձ։ Արդշինբանկի ներդրման չափը կազմում է մոտ 3 մլրդ ՀՀ դրամ։ Ջերմոցային համալիրը ընկերությանը պատկանող 26 հեկտար հողատարածքի վրա զբաղեցնում է 5 հեկտարը  և հագեցած է ժամանակակից ավտոմատացված համակարգերով, որոնք ապահովում են բույսերի համար անհրաժեշտ միկրոկլիմա։ Այն լիովին համապատասխանում է միջազգային GLOBAL G.A.P. համակարգին, որն ապահովում է աճեցված գյուղատնտեսական արտադրանքի անվտանգության չափանիշները:
«Արդշինբանկը ողջունում է նման նորարարական բիզնես նախագծերը։ Բանկի և պետության կողմից ներդրված միջոցները նպատակաուղղված են ինչպես բանկի, այնպես էլ հաճախորդների՝ ձեռնարկությունների և գյուղացիական տնտեսությունների ներուժի ընդլայնմանը, հետևաբար ունեն ավելի մեծ տնտեսական ազդեցություն»,- նշել է Արդշինբանկի Կորպորատիվ բիզնեսի տնօրեն Արմեն Գասպարյանը համալիրի բացման ժամանակ։ Նա նաև նշել է, որ ջերմոցի բացումը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկրի ջերմոցային տնտեսության զարգացման և տեղի բնակչության զբաղվածության համար։
Ջերմոցային համալիրը հագեցած է հիդրոպոնիկ համակարգով, որը թույլ է տալիս մշակաբույսեր աճեցնել ամբողջ տարվա ընթացքում և ունենալ ավելի բարձր եկամտաբերություն, քան ավանդական աճեցման ժամանակ: Բացի այդ, հիդրոպոնիկ համակարգը ապահովում է բույսերի աճը բնական միջավայրում: Ակնկալվում է, որ արտադրանքը կարտահանվի Ռուսաստանի Դաշնություն, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և Կատար։
«Մեր նպատակն է հասնել տարեկան 1,5 հազար տոննայի բերքատվության։ Նախատեսվում է արտադրական տարածքն ընդլայնել մինչև 18 հա, ինչը թույլ կտա մշակել և արտահանել ավելի քան 5 հազար տոննա բարձրորակ պղպեղ։ Մեր հիմնական առավելությունն այն է, որ ջերմոցները գտնվում են Հայաստանի բարձրադիր գոտում՝ ծովի մակարդակից 1415 մետր բարձրության վրա։ Սա ապահովում է արևոտ օրերի մեծ քանակ և բարենպաստ կլիմայական պայմաններ, բացի այդ, մաքուր լեռնային ջուրը նպաստում է բույսերի ամբողջական սնուցմանը և էականորեն ազդում արտադրանքի համի վրա»,- ասել է «Նուվո Վիլաժ»-ի գործադիր տնօրեն Գրիգոր Ամիրխանյանը։
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։    Արդշինբանկն ունի ավելի քան 385 000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 1900-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 65 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։ Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր: Բանկն ունի Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, ինչը մասնավոր կազմակերպության վարկանիշի գնահատման հնարավոր լավագույն ցուցանիշն է: Բանկը նաև միակ ընկերությունն է Հայաստանում, որ թողարկել է եվրոպարտատոմսեր միջազգային կապիտալի շուկաներում։

Состоялось открытие нового тепличного комплекса, финансируемый Ардшинбанком и при поддержке субсидий правительства Армении. Открытие первой очереди проекта Nouveau Village состоялось 23 декабря в селе Нор Гехи Котайкской области.
Комплекс был построен в партнерстве с французской компанией «Richel Group», имеющей 60-летний опыт в области производства теплиц и специализированного оборудования. Сумма инвестиций Ардшинбанка в проект составляет порядка 3 млрд. драмов. Тепличный комплекс занимает 5 га из 26 га земли, принадлежащей компании, оснащен самыми современными автоматизированными системами, обеспечивающими необходимый для растений микроклимат. Проект полностью соответствует международной системе GLOBAL G.A.P., которая обеспечивает  стандарты безопасности выращенной сельхозпродукции.
“Ардшинбанк приветствует подобные инновационные бизнес-проекты. Средства, инвестируемые банком и государством, по сути, являются целевыми, безусловно, расширяют потенциал как самого банка, так и его клиентов - предприятий и фермерских хозяйств, а значит дают больший экономический эффект,- заявил на открытии комплекса Директор корпоративного бизнеса Ардшинбанка Армен Гаспарян. Он также отметил, что открытие парника станет дополнительным стимулом для развития тепличной отрасли страны и занятости местного населения.
Теплицы оборудованы гидропонными системами, которые позволяют выращивать культуру круглогодично и с более высокой отдачей, чем при выращивании традиционным способом. Кроме этого, гидропонные сооружения позволяют выращивать растения в натуральной среде. Ожидается, что продукция будет экспортироваться  в РФ, ОАЭР и Катар.
“Наша цель – выйти на урожайность 1,5 тыс. тонн в год. Планируется расширение производственных площадей до 18 га, что позволит выращивать и экспортировать более 5 тыс. тонн высококачественного перца. Наше главное преимущество в том, что теплицы расположены в Армянском нагорье, на высоте 1415 метров над уровнем моря. Это обеспечивает большое количество солнечных дней и благоприятные климатические условия, кроме того чистая горная вода способствует полноценному питанию растений и значительно влияет на вкусовые качества продукта”,- сообщил Исполнительный директор «Nouveau Village» Григор Амирханян.
Ардшинбанк является лидирующим банком в Армении, предлагающим диверсифицированные универсальные банковские услуги, включая розничные и корпоративные, инвестиционно-банковские услуги, а также решения в сфере управления личными активами (private banking & wealth management).
У Банка более 385 000 клиентов, которых обслуживают более 1700 сотрудников, а также сильная многоканальная платформа продаж с 65 филиалами, поддерживаемая комплексной платформой мобильного и онлайн-банкинга. Банк обладает крупнейшей филиальной сетью в стране и имеет представительство в Париже, Франция.
Ардшинбанк является единственной компанией в Армении, которой присвоены рейтинги трех международных рейтинговых агентств, с рейтингом на уровне суверена: S&P Global Ratings (BB) - (Стабильный)), Moody's (Ba3 (Стабильный)) и Fitch (BB) - (Стабильный)). Банк также является единственной компанией из Армении, которая выпустила публичные еврооблигации формата RegS/144A на международных рынках капитала.