Արդշինբանկը «Սանկտ Պետերբուրգի պալատները Երևանում» եզակի միջազգային երաժշտական փառատոնի ֆինանսական գործընկերն է: Այն կանցկացվի ս․ թ․ հունիսի 16-ից 23-ը:
Փառատոնի ընթացքում մայրաքաղաքի գլխավոր երաժշտական հարթակներում ելույթ կունենան համաշխարհային ճանաչում ունեցող երաժիշտներ Իտալիայից, Ռուսաստանից, ինչպես նաև Հայաստանից։
Խոսելով միջոցառման մասին՝ Արդշինբանկի Վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը նշել է. «Մենք կարևորում ենք աջակցությունը մշակույթին, դա հասարակության հետ փոխադարձ հաղորդակցության հաստատման ևս մեկ ուղի է Արդշինբանկի համար, բացի այդ, հենց մշակույթի շնորհիվ են փոխանցվում մարդկային արժեքները սերնդեսերունդ: Այսպիսով սա նպատակային ներդրում է Հայաստանի ապագայի համար»։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու է այս տարի փառատոնն անցկացվում Հայաստանում, միջոցառման գեղարվեստական ղեկավար, անվանի ջութակահար, ՌԴ վաստակավոր արտիստ Մարիա Սաֆարյանցը նշել է. «Ես միշտ ասում եմ, որ մշակույթը նման է ոսկու փոշու, որը հեշտ է տարածել, բայց դժվար է կուտակել: Հայաստանը հագեցած է դրանով, այս երկրի հողն աշխարհին տվել է երգիչների, երաժիշտների և կոմպոզիտորների մի ամբողջ սերունդ։ Ուստի մեզ համար այս փառատոնը Հայաստանում անցկացնելը մեծ իրադարձություն է և մեծ պատիվ։ Բացի այդ, Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև դեռ վաղուց ջերմ հարաբերություններ են հաստատվել, այդ թվում՝ մշակութային ոլորտում։ Տարիների ընթացքում իրականացվել են տարբեր համատեղ նախագծեր․ սկսած Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի օրերը նշելու միջոցառումներից ընդհուպ մինչ թատերական հյուրախաղերի անցկացումը։ Մենք անհամբեր սպասում ենք դասական երաժշտության սիրահարների հետ մեր հանդիպմանը, և լիահույս ենք, որ հայ հանդիսատեսը կսիրի մեր փառատոնը, և ժամանակի ընթացքում այն կդառնա ավանդական»։
Նշենք, որ փառատոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա հունիսի 16-ին, Զվարթնոցի պատմամշակութային հուշարձանի տարածքում, որտեղ հանդիսատեսն ականատես կլինի վառ երաժշտական և պատմական ներկայացման՝ նվիրված Մեծ Հայքի տիրակալ Տիգրան Մեծին։ Ներկայացումը ստեղծվել է նեապոլիտանական երաժշտական գրադարանի հետ համագործակցությամբ։ Հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա վայելելու մեծագույն կոմպոզիտորներ Վիվալդիի, Սկարլատիի, Պերգոլեզիի և Պիչինիի օպերաների եզակի երաժշտությունը հայոց թագավորի մասին:
Հունիսի 18-ին, Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում տեղի կունենա մեծ համերգ, որը կմիավորի Ռուսաստանից ժամանած ամենաակնառու վոկալիստների՝ Մեծ, Մարիինսկի և Միխայլովսկի, ինչպես նաև Ազգային օպերայի և բալետի թատրոններից։ Համերգը նվիրված է մեծ բաս Ֆյոդոր Շալյապինին։
Փառատոնը կավարտվի հունիսի 23-ին, Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում «Հաղթողների գալա» համերգով, որի ընթացքում կհնչեն կինոերաժշտական աշխարհի գլուխգործոցներ՝ միջազգային հեղինակավոր մրցույթների դափնեկիրների կատարմամբ Ռուսաստանից և Իտալիայից:
«Սանկտ Պետերբուրգի պալատներ» միջազգային երաժշտական փառատոնը դասական երաժշտության ամենանշանակալի փառատոններից է։ Նրա հիմնական առանձնահատկությունը Սանկտ Պետերբուրգի պալատների յուրահատուկ ինտերիերում դասական երաժշտության կենդանի հնչողությունն է։ Ավանդույթի համաձայն համերգներին մասնակցում են համաշխարհային բեմի աստղեր և լավագույն ռուս կատարողները։

The unique international music festival "Palaces of Saint Petersburg in Yerevan", which will be held from 16 to 23 June of this year, is organized by Ardshinbank’s financial partnership.
Throughout the festival, world famous music stars from Italy, Russia and Armenia will be on Armenia’s main musical venues’ scene. While talking about the event, chairman of the management board of Ardshinbank Artak Ananyan said, " We support culture as it fosters a mutual interaction between Ardshinbank and society, transmitting essential human values. Thus, we view this as a strategic investment in the future of Armenia."
Answering to the question, why it was decided to held the festival this year in Armenia, the festival art director, famous Russian violinist, Russian Federation Honored artist Maria Safaryants, noted in particular. "I always say that the culture looks like a gold dust, which is easy to blow away, but difficult to accumulate. Armenia is full of it, the soil of this country has given the world a whole generation of singers, musicians and composers. Therefore, holding this music festival in Armenia is not only a big event but also great honor for us. Despite this, there have been established warm relations between Yerevan and Saint Petersburg for a long time, including cultural sphere. Over the years, there have been organized many joint projects starting from the events of celebration Yerevan and St. Peterburg days and ending with conduction of the atrical plays. We’re impatiently waiting to a meeting with classic music lovers and are full of hope that Armenian audience will love our festival and over time it will become traditional".
It should be noted that the grand opening of the festival will take place on 16 June in the historical Zvartnots Temple, where the audience will be the witness of bright musical and historical performance dedicated to the Greater Armenian ruler Tigranes the Great. The performance was created in collaboration with the Neapolitan Music Library, which provided unique sheet music for operas about the Armenian king by the greatest Italian composers Vivaldi, Scarlatti, Pergolesi, and Piccini.
On 18 June, a big concert will take place on the stage of the Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet, which will bring together the most outstanding vocalists from Russia, from the Mets, Mariinsky and Mikhailovsky theaters, as well as soloists of the Armenian National Opera and Ballet Theater. The concert is dedicated to the great bass Fyodor Chaliapin.
The closing event of the festival will be the "Winners Gala" concert, which will take place on 23 June at the concert hall named after Aram Khachatryan. In this concert there will be performed masterpieces of film music by famous musicians from Russia and Italy - winners of prestigious international competitions.
International Music Festival "Palaces of Saint Petersburg" is one of the most significant festivals of classical music. Its’ main feature is the live sound of classical music in the unique interiors of the palaces of St. Petersburg. According to tradition, the world famous and best Russian stars are performing during the festival.