Երևանում Հայաստանի բանկերի միության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Banking Forum 2024 առաջին միջազգային համաժողովը։ Համաժողովը նպատակ ուներ միավորել տարածաշրջանային և եվրոպական կառույցներին՝ քննարկելու ոլորտի առկա մարտահրավերները, կարծիքներ փոխանակելու եվրոպական ֆինանսական շուկաների հետ ինտեգրման հարցերի վերաբերյալ՝ հնարավորություն ընձեռելով հաստատելու փոխշահավետ գործընկերային հարաբերություններ։ Միջոցառմանը մասնակցեցին առևտրային բանկերի, ՀՀ կառավարության, Կենտրոնական բանկի, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների ու Վրաստանի բանկային համակարգի ներկայացուցիչներ։
Ֆորումի ընթացքում քննարկվեցին համապատասխանության ռիսկին, թղթակցային հաշիվներին և կապիտալի շուկաներին հասանելիությանը, ինչպես նաև ESG-ի՝ բնապահպանական, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարման չափորոշիչների ներդրմանը վերաբերող հարցեր։ Արդշինբանկից քննարկմանը մասնակցեց Բանկի խորհրդի անդամ Ալեքսանդր ֆոն Գլայխը։ Նա իր ելույթում ընդգծեց այդ սկզբունքները Արդշինբանկի մշակույթին ինտեգրելու ուղղությամբ իրականացվող նախաձեռնությունները։
«ESG ստանդարտները ներկայումս ավելի ու ավելի կարևոր դեր են խաղում բանկերի կառավարման մեջ։ Նախկինում դրանք Արդշինբանկի գործունեության կանոնակարգման ու համապատասխանության կարևորագույն գործառույթների շարքում էին, իսկ այսօր արդեն բանկի բիզնես մոդելի մասն են կազմում՝ «կանաչ» վարկավորում, «կանաչ» պարտատոմսեր, էներգաարդյունավետություն, թափոնների կառավարում և այլն։ Այս ոլորտում Արդշինբանկը հանդիսանում է հայաստանյան շուկայի առաջատարը։ Ավելին՝ մենք առաջին բանկն ենք Հայաստանում, որը ներդրել է ECB-ի կողմից սերտիֆիկացված ծրագիր՝ Climcycle, որի միջոցով արդեն կարող ենք չափել ու կառավարել ESG-ի հիմնական ցուցանիշները, համապատասխանելով ավելի խիստ եվրոպական պահանջներին»,- նշել է Ալեքսանդր ֆոն Գլայխը։
Հիշեցնենք, որ Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։
Արդշինբանկն ունի ավելի քան 385 000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 1700-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 65 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։
Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր: Բանկն ունի Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, ինչը մասնավոր կազմակերպության վարկանիշի գնահատման հնարավոր լավագույն ցուցանիշն է: Բանկը նաև միակ ընկերությունն է Հայաստանում, որ թողարկել է եվրոպարտատոմսեր միջազգային կապիտալի շուկաներում։

В Ереване прошел первый международный Banking Forum 2024, организованный по инициативе Союза банков Армении. Как заявили организаторы, форум призван объединить региональные и европейские организации для обсуждения актуальных региональных вызовов, обмена профессиональным опытом по интеграции с европейскими финансовыми рынками, предоставив возможность наладить взаимовыгодные партнерские отношения. В мероприятии приняли участие представители коммерческих банков, правительства и ЦБ РА, а также международные финансовые организации и представители банковского сообщества Грузии.
На форуме поднимались вопросы комплаенс-риска, доступа к корреспондентским счетам и рынкам капитала, а также внедрению стандартов ESG (экологическое, социальное и корпоративное управление). От Ардшинбанка в дискуссии принял участие член Совета банка Александр фон Гляйх. В своем выступлении он, в частности, отметил роль Ардшинбанка в стремлении сделать эти принципы частью своей культуры.
“Стандарты ESG в наши дни играют все более значимую роль в управлении банками. Еще несколько лет назад это была одна из многих важных функций регулирования деятельности Ардшинбанка, теперь же она уже является частью его бизнес-модели: “зеленое” кредитование, “зеленые” облигации, энергоэффективность, утилизация отходов и многое другое. Могу с уверенностью сказать, что в этой области на армянском рынке Ардшинбанк является пионером. Например, мы стали первым банком на рынке, кто установил ECB-сертифицированное программное обеспечение, Climcycle, с помощью которого мы уже сейчас можем измерять и управлять основными показателями ESG в соответствии с гораздо более строгими европейскими требованиями”,- подчеркнул Александр фон Гляйх.
Напомним, что Ардшинбанк является лидирующим банком в Армении, предлагающим диверсифицированные универсальные банковские услуги, включая розничные и корпоративные, инвестиционно-банковские услуги, а также решения в сфере управления личными активами (private banking & wealth management).
У Банка более 385 000 клиентов, которых обслуживают более 1700 сотрудников, а также сильная многоканальная платформа продаж с 65 филиалами, поддерживаемая комплексной платформой мобильного и онлайн-банкинга.
Ардшинбанк является единственной компанией в Армении, которой присвоены рейтинги трех международных рейтинговых агентств, с рейтингом на уровне суверена, а также единственной компанией из Армении, которая выпустила публичные еврооблигации формата RegS/144A на международных рынках капитала.
Ардшинбанк стремится инвестировать в сектор альтернативной энергетики, продвигаясь по пути «зеленого» банкинга. Деятельность банка основана на социальной и экологической ответственности в сочетании с сильным корпоративным управлением.