Արդշինբանկը տեխնիկական աջակցման ռազմավարական համագործակցություն է սկսել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ՝ «Կանաչ ֆինանսական համակարգ» (Greening Financial Systems) ծրագրի շրջանակներում։
Համագործակցության նպատակն է բարելավել բանկի՝ կլիմայական ռիսկերի կառավարման մեթոդները, ապահովել կայուն զարգացման նպատակների իրականացումը և աջակցել Կլիմայի անցումային ծրագրի իրականացմանը։ Ծրագրի համաձայն՝ բանկն իրականացնելու է մի շարք գործողություններ, որոնք օգնելու են կլիմայի կառավարման համաշխարհային նպատակներին համապատասխանելուն և կանաչ ֆինանսավորումը խթանելուն։ Այս նախաձեռնությունը կօգնի նաև ավելի արդյունավետ գնահատել կլիմայական ռիսկերը, չափել դրանց ազդեցությունը և համապատասխանել միջազգային չափանիշներին։
Կիրառելով նման առաջադեմ մեթոդաբանություն՝ Արդշինբանկը նպատակ ունի ոչ միայն ընդլայնել իր ներքին հնարավորությունները, այլև ներգրավել իր հաճախորդներին և գործընկերներին կայուն զարգացման ուղղությամբ ներդրումներ կատարելու գործընթացում:
Մենք ուժեղ ենք միասին, և այսպիսի համագործակցությունների ու ընդհանուր տեսլականի միջոցով միտված ենք ձևաորելու ֆինանսական էկոհամակարգ, որն առաջնահերթություն է տալիս կայուն զարգացմանը, պատասխանատվությանը և երկարաժամկետ աճին։
«Կանաչ ֆինանսական համակարգ» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Կլիմայի միջազգային նախաձեռնության հիմնադրամի (International Climate Initiative Fund) կողմից՝ Գերմանիայի տնտեսական հարցերի և կլիմայական գործողությունների դաշնային նախարարության պատվերով։ Այն Եվրոպական ներդրումային բանկի և Գերմանիայի տնտեսական հարցերի և կլիմայական գործողությունների դաշնային նախարարության համատեղ ներդրումն է «Կանաչ կենտրոնական բանկերի պատրաստակամության աջակցություն» (Readiness Support for Greening Central Banks) նախաձեռնության մեջ, որն էլ իր հերթին հանդիսանում է Ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումների գործընկերության (NDC Partnership) նախաձեռնությունը:

Ардшинбанк и Европейский инвестиционный банк дали старт стратегической инициативе в рамках программы Озеленение финансовых систем (Greening Financial Systems).
Цель сотрудничества — улучшение методов управления климатическими рисками банка, обеспечение устойчивого развития и поддержка реализации плана перехода к климатическим изменениям. Согласно программе, банк предпримет ряд действий, направленных на соответствие глобальным климатическим целям и стимулирование зеленого финансирования. Инициатива еще больше укрепит его возможности по устранению климатических рисков, оценке их воздействия и соответствие международным стандартам.
Применяя передовые методики, Ардшинбанк стремится не только расширить свои внутренние возможности, но и дать возможность клиентам и партнерам также внедрять эти практики.
Вместе мы сильны, а посредством сотрудничества и общего видения мы формируем финансовую экосистему, которая ставит во главу угла устойчивость, ответственность и долгосрочный рост.
Программа технической помощи EIB (Greening Financial Systems) финансируется Фондом Международной климатической инициативы (IKI) от имени Федерального министерства экономики и климатических действий Германии (BMWK). Программа является совместным вкладом BMWK и ЕИБ в работу Партнерства NDC, в частности, в инициативу Readiness Support for Greening Central Banks.
Ардшинбанк является единственной компанией в Армении, которой присвоены рейтинги трех международных рейтинговых агентств, с рейтингом на уровне суверена: S&P Global Ratings (BB- (Стабильный)), Moody's (Ba3 (Стабильный)) и Fitch (BB) - (Стабильный)), все рейтинги на уровне суверена