Արդշինբանկը տեխնիկական աջակցման ռազմավարական համագործակցություն է սկսել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ՝ «Կանաչ ֆինանսական համակարգ» (Greening Financial Systems) ծրագրի շրջանակներում։
Համագործակցության նպատակն է բարելավել բանկի՝ կլիմայական ռիսկերի կառավարման մեթոդները, ապահովել կայուն զարգացման նպատակների իրականացումը և աջակցել Կլիմայի անցումային ծրագրի իրականացմանը։ Ծրագրի համաձայն՝ բանկն իրականացնելու է մի շարք գործողություններ, որոնք օգնելու են կլիմայի կառավարման համաշխարհային նպատակներին համապատասխանելուն և կանաչ ֆինանսավորումը խթանելուն։ Այս նախաձեռնությունը կօգնի նաև ավելի արդյունավետ գնահատել կլիմայական ռիսկերը, չափել դրանց ազդեցությունը և համապատասխանել միջազգային չափանիշներին։
Կիրառելով նման առաջադեմ մեթոդաբանություն՝ Արդշինբանկը նպատակ ունի ոչ միայն ընդլայնել իր ներքին հնարավորությունները, այլև ներգրավել իր հաճախորդներին և գործընկերներին կայուն զարգացման ուղղությամբ ներդրումներ կատարելու գործընթացում:
Մենք ուժեղ ենք միասին, և այսպիսի համագործակցությունների ու ընդհանուր տեսլականի միջոցով միտված ենք ձևաորելու ֆինանսական էկոհամակարգ, որն առաջնահերթություն է տալիս կայուն զարգացմանը, պատասխանատվությանը և երկարաժամկետ աճին։
«Կանաչ ֆինանսական համակարգ» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Կլիմայի միջազգային նախաձեռնության հիմնադրամի (International Climate Initiative Fund) կողմից՝ Գերմանիայի տնտեսական հարցերի և կլիմայական գործողությունների դաշնային նախարարության պատվերով։ Այն Եվրոպական ներդրումային բանկի և Գերմանիայի տնտեսական հարցերի և կլիմայական գործողությունների դաշնային նախարարության համատեղ ներդրումն է «Կանաչ կենտրոնական բանկերի պատրաստակամության աջակցություն» (Readiness Support for Greening Central Banks) նախաձեռնության մեջ, որն էլ իր հերթին հանդիսանում է Ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումների գործընկերության (NDC Partnership) նախաձեռնությունը:

Ardshinbank has begun a strategic technical assistance initiative with the European Investment Bank (EIB) within the framework of the Greening Financial Systems program.
The goal of this collaboration is to enhance the bank’s climate risk management methods, ensure the achievement of sustainable development goals, and support the implementation of the Climate Transition Plan. According to the program, the bank will undertake a series of actions aimed at aligning with global climate goals and driving green financing. This initiative will further strengthen our capacity to address climate risks, measure their impact, and align with international standards.
By applying such advanced methodologies, Ardshinbank aims not only to expand its internal capabilities but also to empower clients and partners to embrace sustainable practices.
We are strong together, and through collaboration and shared vision, we are shaping a financial ecosystem that prioritizes sustainability, responsibility, and long-term growth.
The EIB Greening Financial Systems technical assistance programme is funded by the International Climate Initiative (IKI) Fund on behalf of the German Federal Ministry of Economic Affairs and Climate Action (BMWK). The programme is BMWK’s and the EIB’s joint contribution to the work of the NDC Partnership, specifically the Readiness Support for Greening Central Banks initiative.