Սույն թվականի օգոստոսի 27-ի նիստում  ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը նախնական համաձայնություն է տվել Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի Արդշինբանկ ՓԲԸ-ի կողմից 75 և ավելի տոկոս ուղղակի նշանակալի մասնակցության ձեռքբերմանը: Դրանից առաջ՝ ս/թ. հունիսի 6-ին, ստացվել էր նաեւ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի թույլտվությունը Արդշինբանկ և Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան ընկերությունների համակենտրոնացման մասով:
Այսպիսով Արդշինբանկը հայտնում է, որ վերահսկող ու հակամենաշնորհային մարմինների կողմից ստացել է անհրաժեշտ բոլոր թույլտվությունները «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի 100% բաժնեմասերը ձեռք բերելու ու գործարքը ավարտելու համար:
Առաջիկա ամիսներին կշարունակվեն աշխատանքները Արդշինբանկի համակարգ Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի միգրացիայի ուղղությամբ: Միգրացիայի հաջող ավարտին պես կվերջնականացվի բանկի ձեռբերման գործարքը:
Գործարքի կապակցությամբ Արդշինբանկը մեկ անգամ եւս հայտնում է, որ ուրախ է ողջունելու «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի հաճախորդներին իր բանկային հարթակում և ապահովելու է նրանց սահուն և անխափան անցումն Արդշինբանկի համակարգ: «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի հաճախորդները կշարունակեն օգտվել անհատականացված ծառայությունների մատուցման առավելություններից՝ ստանալով նաև հասանելիություն Արդշինբանկի բանկային պրոդուկտների լայն տեսականուն:
Կենտրոնական բանկի կողմից նշանակալի մասնակցության ձեռքբերման նախնական համաձայնության տրման կապակցությամբ Արդշինբանկի վարչության նախագահ Արտակ Անանյանն ասաց. «Այս գործարքի հաջող ավարտը նշանակալի փուլ կդառնա Արդշինբանկի երկարաժամկետ ռազմավարության իրականացման ճանապարհին, որի գլխավոր նպատակն է բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխման (IPO) իրականացումը կապիտալի միջազգային շուկաներում»:
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։
Արդշինբանկն ունի ավելի քան 385.000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 1.700-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 65 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։ Բանկն ունի երկրում ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը, ինչպես նաև ներկայացուցչություն Փարիզում։
Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր: Բանկն ունի Հայաստանի Հանրապետության վարկանիշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, ինչը մասնավոր կազմակերպության վարկանիշի գնահատման հնարավոր լավագույն ցուցանիշն է: Բանկը նաև միակ ընկերությունն է Հայաստանում, որ թողարկել է եվրոպարտատոմսեր միջազգային կապիտալի շուկաներում։

At the meeting on 27th of August this year, the Board of the Central Bank of the Republic of Armenia granted its preliminary approval for Ardshinbank CJSC to acquire 75% or more of direct significant stake in HSBC Bank Armenia. Prior to this, on 6th of June the Commission for the Protection of Competition also approved the concentration of Ardshinbank and HSBC Bank Armenia.
On this basis Ardshinbank is pleased to announce that it has received all regulatory and anti-trust approvals required to complete the transaction and acquire 100% of HSBC Bank Armenia stake.
In the upcoming months, we will continue working on preparation for migration to ensure a successful transition of HSBC Bank Armenia to Ardshinbank platform. The acquisition will be finalized and closed upon successful completion of the migration exerces.
In connection with the transaction, Ardshinbank is looking forward to welcoming HSBC Armenia customers onto it’s award-winning platform and to ensuring a smooth and fluid transition. All HSBC Armenia customers will continue to enjoy the benefits of local support and personalised services and Ardshinbank’s bespoke range of products.
Following the preliminary approval by the Central Bank, Artak Ananyan, Chairman of the Management Board of Ardshinbank, stated: "The successful completion of this transaction will mark a crucial milestone in the execution of Ardshinbank's long-term strategy, with the primary objective being the initial public offering of Ardshinbank shares in international capital markets".
Ardshinbank is the leading Bank in Armenia with a diversified universal banking offering including retail and commercial banking, investment banking, and private & wealth solutions.
The Bank has over 385,000 customers served by 1,700+ employees, a strong omnichannel distribution platform with 65 branches, supported by a comprehensive mobile and online banking platform. The bank possesses the largest branch network in the country and maintains a representative office in Paris, France.
Ardshinbank is committed to invest in the alternative energy sector, further advancing the bank’s journey towards green banking. The bank’s operational framework is anchored on social and environmental responsibility, coupled with strong corporate governance․