Արդշինբանկի աշխատակիցները նախաձեռնել են տնկել և աճեցնել սեփական անտառը։ Բանկի ուղերձում, նշվում է. «Արդշինբանկը, որպես Հայաստանի խոշորագույն առևտրային բանկ, լիովին գիտակցում է իր դերի կարևորությունը շրջակա միջավայրի պաշտպանության և այս կարևոր գործով զբաղվող համայնքներին աջակցելու գործում։ Մենք հպարտությամբ հայտնում ենք մեր անտառածածկույթի վերականգնման և ընդլայնման ծրագրի մեկնարկի մասին։ Նախագիծն ընդգծում է բանկային բիզնեսի մեծ դերը մեր երկրի կանաչ ապագայի համար պայքարում»։
«Իմ անտառ Հայաստան» հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցության շրջանակում անցկացվեց կաղնու սերմերի հավաքումը Գեղարքունիքի մարզի բնական անտառներում: Կազմակերպիչները նախատեսում են 6 հա տարածքում տնկել մոտ 20000 տնկի, որոնք ի վերջո կվերածվի Արդշինբանկի անունով մեծ անտառային տարածքի, այս վերջինն էլ 30 տարվա ընթացքում կկլանի մոտ 150 տոննա CO2 արտանետումներ։
«Անտառները կենսական կարևորություն ունեն Հայաստանի համար, դրանք ոչ միայն մեր երկրի գեղեցկությունն են, այլև մեր ժողովրդի առողջությունը: Հիմա մենք ճամփորդության հենց սկզբում ենք, քանի որ ծառը սկսվում է փոքր հատիկից, որին դեռ սպասվում է անցնել երկար ու դժվարին ճանապարհ։ Իհարկե, կան որոշակի մտահոգություններ, թե արդյոք սերմերը կբողբոջե՞ն կամ տնկիները կպահպանվե՞ն: Բայց մենք սերմերը հանձնեցինք պրոֆեսիոնալների վստահելի հոգածությանը։ Լոռու մարզի Ջրաշեն և Ուրասար համայնքներում նմանատիպ ծրագրի վրա մենք արդեն հաջողությամբ աշխատել ենք «Իմ անտառ Հայաստան» կազմակերպության հետ։ Այս նախագիծը սկսվածի շարունակությունն է և հնարավորություն մեզանից յուրաքանչյուրի համար՝ նպաստելու Լոռու մարզի անտառածածկույթի վերականգնմանն ու հզորացմանը»,- ասաց Արդշինբանկի վարչության անդամ, ռիսկերի կառավարման տնօրեն Լուսինե Ներսիսյանը։
Լուսինե Ներսիսյան համոզված է, որ այս միջոցառումը ոչ միայն նպաստելու է անտառածածկույթի ավելացմանը, այլև ավելի է համախմբելու Արդշինբանկի թիմին, չէ որ Բանկի կարգախոսն է՝ «Մենք ուժեղ ենք միասին»։
«150 աշխատակիցներ գնացել են Դիլիջան՝ սերմեր հավաքելու։ Այսպիսով, մեր համատեղ ջանքերով մեզ հաջողվեց հավաքել 108 կգ կաղին։ Մենք անհամբեր սպասում ենք տնկիների ի հայտ գալուն, իսկ հետո՝ լիարժեք անտառին։ Սրանում կասկած չունեմ, ինչպես և կասկած չունեմ, որ յուրաքանչյուր տնկված ծառ ոչ միայն նոր քայլ է դեպի առողջ ապագա մեր երկրի անկրկնելի բնության համար, այլ նաև քայլ դեպի մեկից մյուսս, քանի որ միայն միասին ենք մենք ուժեղ»։

Сотрудники Ардшинбанка выступили с инициативой посадить и вырастить собственный лес. В сообщении, в частности, говорится: «Ардшинбанк, как крупнейший коммерческий банк Армении, в полной мере осознает важность своей роли в охране окружающей среды и поддержке сообществ, занимающихся этим важным делом. Мы с гордостью объявляем о запуске нашего проекта по увеличению и восстановлению лесонасаждений. Проект подчеркивает приверженность банковского бизнеса борьбе за зеленое будущее нашей страны».
В рамках сотрудничества с общественной организацией «Мой лес Армения», занимающейся восстановлением зеленых легких Армении, сотрудники банка приступили к сбору семян дуба в естественных лесах Гегаркуникской области. По планам организаторов, на территории в 6 гектаров будет высажено порядка 20 000 саженцев, которые со временем превратятся в большой лесной массив, названный в честь Ардшинбанка, за 30 лет он поглотит около 150 тонн выбросов CO2.
«Леса - жизненно важный вопрос для Армении, ведь это не только красота нашей страны, это и здоровье нашего народа. Сейчас мы в самом начале пути, ведь дерево начинается с маленького зернышка, которому, чтобы превратиться в настоящее зеленое сокровище, предстоит пройти долгий и трудный путь. Конечно, есть некоторые опасения, взойдут ли семена, выживут ли саженцы. Но семена мы передали в надежные руки профессионалов. С организацией «Мой лес Армения» мы уже успешно работали над подобным проектом в общинах Джрашен и Урасар Лорийской области. Новый проект – продолжение начатого и возможность каждому из нас внести свой вклад в восстановление и приумножение лесного фонда региона Лори», - рассказала член правления Ардшинбанка, директор по управлению рисками Лусине Нерсисян.
Она выразила уверенность, что акция не только даст начало новому лесному массиву, но и еще больше сплотит коллектив Ардшинбанка, ведь его лозунг: «Вместе мы сильны».
«150 сотрудников выехали в Дилижан для сбора семян. Таким образом общими усилиями нам удалось собрать 108 кг желудей. С нетерпением будем ждать появления саженцев, а затем и полноценного леса. В этом я нисколько не сомневаюсь, как не сомневаюсь в том, что каждое посаженное дерево — не только новый шаг на пути к здоровому будущему уникальной природы нашей страны, но и шаг навстречу друг другу, ведь только вместе мы сильны».