Հայրենական բանկային համակարգից բրիտանական արմատներով խոշոր միջազգային Հոնկոնգ-Շանհայյան բանկային խմբի «հայկական մասնաճյուղի» դուրս գալը, որի մասին հայտարարվեց մի քանի տարի առաջ, երկրի ֆինանսական հասարակայնության մոտ արդարացի հարց առաջացրեց. ինչ է լինելու անգլիական բանկի հաճախորդների և առաջին հերթին բիզնես-հաճախորդների հետ, ովքեր սկսած 1996 թվականից այստեղ ստանում էին միջազգային բանկինգի չափանիշներին և սկզբունքներին համապատասխան սպասարկում: Եվ հայտարարությունը, որ հնչեց ընթացիկ տարվա սկզբում այն մասին, որ HSBC բանկ Հայաստանը փաստորեն կկլանվի բացառապես հայկական արմատներով բանկի կողմից, ոչ միայն բավարարվածություն բերեց առ այն, որ ամեն ինչ այնքան էլ վատ չէ, այլև առաջացրեց բազմաթիվ հարցեր… ԱրմԻնֆոյի տնտեսական թղթակիցը փորձեց ստանալ վերջիններիս հիմնական մասին պատասխանները Արդշինբանկի վարչության նախագահի տեղակալ Դավիթ Սարգսյանից:
Պարոն Սարգսյան, երբ Արդշինբանկն ավարտին հասցնի HSBC բանկ Հայաստանի հետ գործարքը, ինչ սկզբունքով է իրականացվելու երկու խոշոր բանկային համակարգերի ինտեգրացիան, և որ ավելի կարևոր է, ինչ սպասելիքներ կարող են ունենալ այս միավորման գործարքից անգլիական բանկային խմբի կողմից «արևմտյան ստանդարտներով սիրաշահված» բազմաթիվ տեղական հաճախորդները:
HSBC բանկ Հայաստանը ձեռք բերելու համաձայնագիրը Արդշինբանկը ստորագրել է այս տարվա փետրվարի 6-ին: Պայմանագիրը ենթադրում է, որ մինչև գործարքի ավարտը HSBC բանկ Հայաստանը շարունակում է աշխատել HSBC խմբի ուղեծրում, և Արդշինբանկը որևէ կերպ չի վերահսկում վերջինիս աշխատանքը. վերահսկողությունը սկսվում է գործարքի ավարտի օրը: Գործարքի ավարտը նախատեսվում է 2024 թվականի նոյեմբերի 29-ին: Նշեմ, որ «գործարքի ավարտ» հասկացությունը կախված է երեք հիմնական գործոններից: Առաջինը, Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի կարգավորող թույլտվության ստացումն է, որն առկա է: Երկրորդ գործոնը կարգավորող թույլտվության ստացումն է ՀՀ Կենտրոնական Բանկի կողմից, ինչը ևս առկա է: Եվ երրորդ գործոնը կախված է նրանից, թե Արդշինբանկի և HSBC-ի Լոնդոնի մասնագետները որքան արագ կկարողանան ապահովել տվյալների բազաների տեղափոխումը HSBC Լոնդոնից Արդշինբանկ: Իրականում, տեխնիկական տեսանկյունից սա գործարքի ամենաաշխատատար և ամենապատասխանատու մասն է, քանի որ սա միայն տվյալների տեղափոխում չէ, այլ բոլոր տվյալների տեղափոխում և ինտեգրացիա քորբանկինգի (core banking sofware/հիմնական բանկային ծրագիր) մի համակարգից HSBC Լոնդոնից քորբանկինգի մեկ այլ համակարգ, որն օգտագործում է Արդշինբանկն այստեղ՝ Երևանում: Սա շատ մանրակրկիտ աշխատանք է, դաշտը դաշտի հետևից, կղզյակը կղզյակի հետևից իրականացվում է տվյալների, ծառայությունների, տեխնոլոգիաների և մնացյալի միաձուլում: Բայց այս աշխատանքը ևս, մեծ հաշվով, մոտենում է ավարտին: Մենք բառացիորեն օրեր առաջ վերջացրեցինք երկրորդ, այսպես կոչված, փորձարկումը, որպեսզի տեսնենք, թե ինչ թերություններ կան, ինչն է պետք շտկել, և մենք հուսով ենք, որ ամսի 29-ին կավարտենք աշխատանքը: Այնուհետև կլինի գործարքի ավարտը ազդարարող վերջնական հայտարարությունը, որից հետո տեղի կունենա բանկի վերանվանում. HSBC բանկը կդառնա Արդշինինվեստբանկ:
Ինչու՞ է գործարքը կատարվում Արդշինինվեստբանկի միջոցով, այլ ոչ թե ուղղակիորեն: Կարծիք կա, որ Արդշինինվեստբանկը լինելու է Արդշինբանկի դուստր ներդրումային բանկը:
Դա այդպես չէ: Գործարքը երկու հիմնական փուլ է ենթադրում: Առաջինը, իրականացվում է HSBC բանկ Հայաստանի ձեռք բերումը և վերջինիս վերանվանումն Արդշինինվեստբանկի, և երկրորդ փուլով ընթանում է Արդշինբանկի կողմից Արդշինինվեստբանկի կլանումը առաջին փուլից 2-3 ամիս անց: Երկրորդ փուլը կգործարկվի HSBC բանկ Հայաստանի բաժնեմասերի ամբողջական փաթեթը ձեռք բերելուց հետո, որից հետո երկրորդ փուլում նորից կարիք կլինի լուծել միաձուլման ընթացակարգային, գործընթացային, կարգավորող և այլ տեխնիկական հարցեր: Իսկ ինչո՞ւ հենց Արդշինինվեստբանկ: Որովհետև դա մեր բանկի նախկին անվանումն է, այն պատենտավորված և գրանցված է մեր կողմից, և որևէ անհրաժեշտություն չկա երկու-երեք ամսվա համար նոր բան մտածելու:
Եկեք խոսենք HSBC բանկ Հայաստանի հաճախորդների մասին: Ի՞նչ սպասելիքներ կարող են նրանք ունենալ: Կլինե՞ն ինչ-ինչ անհարմարություններ, սահմանափակումներ և այլն: Չէ որ, ինչպես ասում են՝ սովորույթը երկրորդ բնավորությունն է, այնինչ մարդիկ պետք է անցում կատարեն նոր ծրագրային ապահովման, մոբայլ հավելվածի և գործընթացների…
Մենք անում ենք ամեն հնարավորը, որպեսզի հաճախորդները չզգան այդ անցումը: HSBC բանկ Հայաստանի հաճախորդներն արդեն ստանում են նոր բանկային քարտերով և դրանց ակտիվացման համար անհրաժեշտ ցուցումներով ծրարներ: Ընդ որում, բանկային հաշիվները չեն փոխվում, քարտերը նույնպես, ըստ էության միայն վերջիններիս դիզայնն է փոխվում: Մոբայլ հավելավծները պահպանում են նույն մուտքանունները, ինչ որ մինչ այդ, կարիք կլինի միայն փոխել գաղտնաբառը, քանի որ հաճախորդը նոր համակարգ, նոր մոբայլ բանկինգ է մուտք գործելու: Բանկ գնալու անհրաժեշտություն ընդհանրապես չի լինելու: Այնպես, որ մենք խոստանում ենք հաճախորդներին պատճառել նվազագույն անհարմարություններ: Այդ հաճախորդները կշարունակեն սպասարկվել նույն վեց մասնաճյուղերում, որ ունի HSBC բանկ Հայաստանը հիմա և նույն մասնագետների մոտ, ում հետ համագործակցությանը իրենք սովոր են: Մենք պահպանում ենք այս ամենն ու նման մոտեցումը շատ կարևոր ենք համարում:
HSBC բանկ Հայաստանը սպասարկում էր, եթե կարելի է այդպես ասել «իր հաճախորդին», որը հակված էր արևմտյան ֆինանսական շուկային: Այդ թվում հաճախորդներին և միջազգային ընկերություններին, որ աշխատում են Հայաստանում: Կզգա՞ն արդյոք նրանք՝ իրավաբանական անձիք, ինչ-ինչ, մեղմ ասած, «խորդուբորդություններ»:
Վերջին տասը տարիների ընթացքում Հայաստանում, ցավոք սրտի, այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որ ոչ բոլոր հայկական բանկերն են կարողացել միջազգային գործարքներ կատարել: Դոլարային և եվրո թղթակցային հաշիվները բավական սահմանափակ էին: 2022 թվականի փետրվարի հայտնի իրադարձություններից առաջ երկրում ընդամենը երեք բանկ կարող էր կատարել ուղիղ դոլարային գործարքներ, այդ թվում մենք, HSBC բանկ Հայաստանը և Ամերիաբանկը: Մեր մյուս բանկերը նույն գործարքները երկար տարիներ կատարում էին երրորդ երկրների բանկերի միջնորդությամբ, հիմնականում՝ Ռուսաստանի: Եվ 2022 թվականից հետո, երբ ռուսական բանկային համակարգը կտրվեց արևմտյան ֆինանսական համակարգից, այդ խնդիրը խորացավ: Դոլարով և եվրոյով լիարժեք միջազգային գործարքներ նրանք, ցավոք սրտի, ի վիճակի չեն իրականացնել: Եվ այս տեսանկյունից, HSBC-ի հաճախորդների համար, հատկապես՝ միջազգային ընկերությունների, IT ոլորտի ընկերությունների կամ այլ, որևէ խնդիր չկա: Մեր բանկը մեկն է երկու այլընտրանքից, այդ իսկ պատճառով այդ հաճախորդները խնդիրներ չեն ունենա:
HSBC բանկ Հայաստանի ֆինանսական ծառայությունները կկրկնօրինակվե՞ն ձեր կողմից:
Ոչինչ կրկնօրինակել պետք չէ: Գոյություն չունեն այնպիսի ծառայություններ, որ մենք չենք տրամադրում մեր հաճախորդներին: Ընդհակառակը, HSBC-ն ուներ իր սահմանափակումները Հայաստանում տրամադրվող ծառայությունների տեսականու նկատմամբ: Այժմ, Արդշինբանկի հարթակ տեղափոխվելուց հետո, միջազգային շուկաներում տրամադրվող ծառայությունների տեսականին և քանակը ոչ միայն չի նվազի, այլև, ընդհակառակը, կտրուկ կաճի, քանի որ հաճախորդները կստանան հասանելիություն նոր ծառայությունների բավական լայն տեսականուն, որոնք HSBC Հայաստանը չէր տրամադրում: Կային նաև ներքին սահմանափակումներ. Օրինակ՝ HSBC Հայաստանը երբեք դեբետային քարտեր չի ունեցել: Կամ օրինակ՝ հնարավոր չէր գումար փոխանցել քարտից հայկական բանկի այլ քարտի, դա պետք էր անել վճարային ընկերությունների դրամապանակների միջոցով: Մեր հարթակում այս բոլոր խնդիրները վերանում են: Սա ներքին հատվածն է, իսկ միջազգայինը փոխանցումներն են, ակրեդիտիվները, առևտրային ֆինանսավորումը, դրան ավելացնենք արժեթղթերով բոլոր գործարքները և շատ ավելին:
Այնպես որ, այդ տեսանկյունից Արդշինբանկը որպես մի վայր, ուր կարելի է փոխադրվել HSBC-ից, լավագույն ընտրությունն է, որովհետև հաճախորդները կշարունակեն հասանելիություն ունենալ բոլոր միջազգային շուկաներին, բոլոր տարադրամներին, ավելին՝ նրանց ծառայությունների տեսականին կավելանա: VIP հաճախորդները ևս կշարունակեն սպասարկվել: VIP չի լինի, կլինի այլ անվանում, որը ես դեռ չեմ ուզում բարձրաձայնել: Այդ մասին կհայտարարենք:
Չեմ կարող չշարունակել մեր զրույցը Արդշինբանկի խիստ համապատասխանության ընթացակարգի թեմայի շուրջ, մի բան, որի մասին խոսել ենք մեկ տարի առաջ: Չգիտեմ, թե HSBC Բանկ Հայաստանը որքան խստորեն է աշխատել համապատասխանության ստուգումների տեսանկյունից։ Այստեղ կարո՞ղ են հարցեր առաջանալ:
Արդշինբանկի ողջ քաղաքականությունը պատժամիջոցների, համապատասխանության ոլորտում և այլն, ինչպես ընդունված է ասել, կանգնած է երեք կետերի վրա: Առաջինը Հայաստանի օրենսդրության պահանջներն են, հաջորդը բոլոր այն պահանջներն են, որոնք ներառված են ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների շրջանակում։ Եվ, ի վերջո, այն է, որ Արդշինբանկն ամբողջությամբ, առանց բացառությունների, կիրառում է ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների ողջ ռեժիմը, ԵՄ պատժամիջոցների ողջ ռեժիմը և Միացյալ Թագավորության պատժամիջոցների ողջ ռեժիմը։ Այս տեսանկյունից, մեր բոլոր պահանջները, սահմանափակումները, մեր քաղաքականությունը համապատասխանում է ցանկացած այլ միջազգային բանկի քաղաքականությանը: Եվ մեծ հաշվով, ցանկացած բանկ, լինի այն Հայաստանում, թե ցանկացած այլ երկրում, դոլարով կամ եվրոյով միջազգային ֆինանսական գործարքներ վարելիս՝ պարզապես պարտավոր է հետևել վերը թվարկված երկրների բոլոր այս պահանջներին: Արդշինբանկը դրանցից մեկն է: Համապատասխանության համակարգի ներդրման մասին մեր վերջին զրույցից հետո, շուկայում իրադրությունը շարունակում է բարդանալ, պահանջները աճում են, ավելի ու ավելի շատ պատժամիջոցներ և սահմանափակումներ են ներդրվում, ամեն օր որևէ նոր բան է հայտնվում և մենք ստիպված ենք լինում ավելի շատ ժամանակ և ջանքեր տրամադրել այդ պահանջներին համընթաց գնալու համար, հասկանալու կանոնների կիրառման պրակտիկան, քանի որ պետք է իմանալ ինչպես և ինչ պայմաններում է պետք կիրառել պատժամիջոցային սահմանափակումները՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի և Միացյալ Թագավորության նախադեպային իրավական համակարգերը:
Այսօր համապատասխանությունը բանկի ամենակարևոր ստորաբաժանումն է, որը որոշումներ է ընդունում ներքին խիստ գործընթացների համաձայն: Բանկում ոչ ոք չի կարող չեղարկել համապատասխանության ծառայության որոշումը: Չէ որ համապատասխանությունն այսօր բանկը պաշտպանում է բոլոր այն ռիսկերից, որոնք կարող են տեսականորեն առաջանալ: Դա երկաթյա գործընթաց է՝ առանց որևէ բացառության և տեսակավորման:
Իսկ ոչի՞նչ, որ այդ երկաթյա գործընթացի պատճառով կարելի է ընդհարվել հաճախորդների բազայի արտահոսքի հետ: Առավել ևս, որ բազմաթիվ պրակտիկ ֆինանսիստներ և տեսաբան տնտեսագետներ գտնում են, որ Արևմուտքի կողմից ներմուծված համապատասխանության համակարգը անօրինակա՛ն է: Բանկերն իրենց վրա են վերցրել թե՛ մեղադրողի, թե՛ դատապաշտպանի դերը: Բանկերը անտեսում են անմեղության կանխավարկածի տարրական սկզբունքը։ Ի վերջո, համաձայնեք, այստեղ որոշակի ճշմարտություն կա:
Ո՛չ, այդ ամենն այլևս այդպես չէ: Ցավոք սրտի: Այսօր կա մեղավորության կանխավարկած: Այս ոլորտում՝ միջազգային ֆինանսների ոլորտում, կա մեղավորության կանխավարկած: Եթե մեր համապատասխանության մասնագետը բավարար չափով վստահություն չունի, որ այս կամ այն գործարքը «մաքուր» է, համապատասխանում է բոլոր այն կանոններին, որ ես թվարկեցի, ապա իրավունք ունի և պարտավոր է այդ գործարքը կասեցնել: Այո, դուք ճիշտ եք, հաճախորդները բողոքում են, որ անհարմարություն են զգում, կամ նրանց ընդհանրապես հրաժարվում են սպասարկել: Բայց ինչ արած, կանոններն են այդպիսին:
Բայց չէ որ արտահանման-ներմուծման գործարքների 60%-ը Հայաստանում կապված են Ռուսաստանի հետ և ԵՄ, ԱՄՆ և Միացյալ Թագավորության այդ համապատասխանության կանոնները կիրառելու դեպքում կարելի է, համաձայնեք, չեղարկել ցանկացած գործարք Ռուսաստանի Դաշնության հետ:
Ես հասկանում եմ: Բայց ևս մեկ անգամ կրկնեմ. մենք այսօր Հայաստանի խոշորագույն բանկն ենք, մենք այսօր մեկն ենք այն փոքրաթիվ ուղիներից, որով հայ գործարարները, տնտեսվարող սուբյեկտները, պետությունը շփվում են միջազգային ֆինանսական համակարգի հետ: Դա ստացվել է այն պարզ պատճառով, որ մենք, ի տարբերություն հայկական բանկերի մեծ մասի, ունենք ուղիղ ելք դեպի միջազգային շուկաներ, այն դեպքում, երբ բազմաթիվ այլ բանկերի աշխատանքն ավանդաբար Ռուսաստանի Դաշնության բանկերի միջոցով էր ընթանում: Եվ բոլոր այդ ուղիները 2022 թվականի մարտին փակվեցին: Այդ պատճառով մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ, որ այդ ուղիները մեր առջև ևս փակվեն: Մենք զրոյական հանդուրժողականություն ունենք ցանկացած արտահանման-ներմուծման գործարքների հանդեպ, որոնք այս կամ այն կերպ, անուղղակիորեն, երրորդ անձանց, չորրորդ բանկերի, միջնորդ-կազմակերպությունների և այլնի միջոցով, կամ որևէ այլ կերպ չեն բավարարում համապատասխանության պահանջներին: Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ այդ հաճախորդներն այլ բանկ են գնում: Հնարավոր է, չգիտեմ: Բայց այդ բանկերը, ուր գնում են նրանք, միջազգային վճարումների շուկայի մասնակիցներ չեն հանդիսանում: Ցավոք սրտի, այլընտրանք ուղղակի չկա, որովհետև այլապես մենք նույնպես կկորցնենք հասանելիությունը միջազգային ֆինանսական համակարգին, և արդյունքում հայկական բանկային համակարգը այն կկորցնի: Ո՞վ կտուժի, հաճախո՛րդը:
Հետաքրքրական է, որ չնայած այդ ինքնասահմանափակումներին, Արդշինբանկը շարունակում է առաջատար մնալ բանկային համակարգում, և, ելնելով HSBC բանկ Հայաստանի հետ միավորման և կլանման գործարքից, չի պատրաստվում զիջել իր դիրքերը շուկայում: Պատմեք բանկի ընթացիկ ռազմավարության մասին, որը թույլ է տալիս մեծ տարբերությամբ առաջատար մնալ:
Բանկն արդեն մի քանի տարի է առաջատարի դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի բանկային համակարգում: Այսօր մենք առջևում ենք բոլոր ցուցանիշներով, այդ թվում կապիտալի եկամտաբերության և ակտիվների մակարդակով: Միակ ոլորտը, որտեղ մենք դեռ երկրորդ տեղում ենք՝ վարկային պորտֆելի ծավալն է, բայց տարվա վերջին պլանավորում ենք այստեղ ևս առաջ անցնել: Այն, որ մենք առաջատար չէինք վարկային պորտֆելով, բանկի ղեկավարության որոշումն էր. սահմանափակել վարկավորման ծավալները: Երրորդ եռամսյակում մենք հանեցինք այդ սահմանափակումը և այդ առումով տարին լավ կավարտենք: Ինչ վերաբերում է ռազմավարությանը, ապա մենք, ինչպես գիտեք, ունիվերսալ բանկ ենք, որտեղ հավասարապես ուժեղ են կորպորատիվ, մանրածախ, ներդրումային բիզնեսը, առկա է ուժեղ միջազգային դիլինգ: Կարևոր է դիվերսիֆիկացնել բանկի եկամտի աղբյուրները տնտեսական անախորժությունների, բարձր անկայունություն և աշխարհաքաղաքական անկայունության ժամանակներում:
Բայց բանկային եկամտաբերությունը այս համարյա երեք տարիների ընթացքում բազմապատկվել է «չկա չարիք առանց բարիքի» սկզբունքով…
Հսկայական վերաարտահանումների և վերաներմուծումների մասին այս ամբողջ աղմուկ հանած լուրերը՝ հայպը, հաշվի չեն առնում երեք կարևոր տարր: Առաջինը, ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտից թեժ փուլից առաջ բազմաթիվ ապրանքներ, որոնք արտադրում էին վերազգային ընկերությունները, լինի դա սնունդ, մանր կենցաղային տեխնիկա, ծխախոտ և այլն, արտադրվում էին այդ վերազգային ընկերությունների կողմից Ռուսաստանում կամ Ուկրաինայում ԱՊՀ երկրների համար: Այդ ամենը՝ փոխաբերական իմաստով «unilever»-ը, ներմուծվում էր այնտեղից: 2022 թվականից հետո այդ ապրանքների մեր ներքին սպառումը ռուսականից անցավ այլ շուկաներ, որտեղ նույն գործարանները շարունակում էին արտադրել նույն արտադրանքը։ Այսինքն՝ մի մատակարար շուկան փոխարինվեց մեկ այլ շուկայով։ Երկրորդ տարրը շատ կարևոր է՝ հայկական բանկերի մեծ մասն աշխատել է ռուսական բանկերի միջոցով, օրինակ՝ ՎՏԲ-ի կամ Սբերբանկի միջոցով։ Նրանք իրենց փոխանցումները դոլարով կամ եվրոյով կատարում էին այս բանկերի միջոցով։ Սակայն մի օր ամեն ինչ ավարտվեց: 18 բանկերից 15-ը դադարեցին իրականացնել այդ գործարքները և համապատասխանաբար, քանի որ տնտեսությունը պետք է շարունակի ապրել, այդ բանկերից հաճախորդները տեղափոխվեցին Արդշինբանկ և երկու այլ բանկեր: Զուտ տեխնիկապես դա շուկայի 40-50%-ն է: Այժմ շուկայի կառուցվածքը փոխվել է: Այս 2,5 տարիների ընթացքում մեր հաճախորդների թիվը կտրուկ աճել է։ Ունեինք 200 հազար հաճախորդ, հիմա ունենք 390 հազար: Երրորդ գործոնը կամ տարրը Հայաստանի յուրահատկությունն է. մեր ամենամեծ սփյուռքն ապրում է Ռուսաստանում։ Այնտեղ 2,5 միլիոն հայ կա, նրանցից ավելի քան 800 հազարը Հայաստանի քաղաքացիներ են։ Հասկանալի է, որ այդ մարդկանց մի ահռելի զանգված պարզապես իր ընտանեկան խնայողությունները փոխանցել է Հայաստան, քանի որ այստեղ ունեն բիզնես և անձնական շահեր։ Ոմանք, անորոշության պայմաններում, որոշել են փրկել իրենց ունեցվածքը։ Այդ միջոցների մի մասը հայտնվել է նաեւ մեր բանկում: Եվ ամենևին էլ պարտադիր չէ, որ նրանք մեծահարուստներ լինեն։ Այս երեք գործոններն էլ շատ կարևոր են հասկանալու համար, թե ինչու է տեղի ունենում այն, ինչ տեղի է ունենում:
Բայց դուք չեք կարող հակառակվել այն վիճակագրությանը, որ բանկերը վերջին երեք տարիների ընթացքում իրենց հիմնական բարձր եկամուտները ստացել են ոչ թե տնտեսության վարկավորումից, այլ միջնորդավճարներից և արժեթղթերով առևտրային գործարքներից։ Եվ ստացվում է, որ տնտեսության մեջ այդքան բարձր ավելցուկային իրացվելիություն ունենալով, իրական հատվածը ոչինչ չի ստացել։ Ինչու՞ այդպես եղավ: Բարձր տոկոսադրույքնե՞րը խանգարեցին:
-Վերջին տարիներն ուղեկցվել են անկայունության բարձր մակարդակով միջազգային շուկաներում, և դա հանգեցրել է ֆինանսական գործարքների մարժայի զգալի աճին։ Անորոշությունն ինքնաբերաբար մեծացնում է մարժան: Մյուս կողմից, այս անորոշությունը խթանեց գնաճը և հանգեցրեց հիմնական տոկոսադրույքների բարձրացմանն ամբողջ աշխարհում: Այստեղից էլ բանկերի ռեկորդային շահույթը։ Ի վերջո, բանկերը, որոնք նախկինում գումար էին վաստակում տնտեսությունը վարկավորելով՝ միաժամանակ կառավարելով վարկային ռիսկերը, այժմ փոխել են իրենց վարքագիծը և սկսել են գումար վաստակել թե՛ պետությանը վարկավորելուց՝ արժեթղթերի գնման միջոցով, թե՛ միջնորդավճարներից ու բարձր մարժաներից։ Որպես օրինակ վերցնենք ԱՄՆ դոլարը, որով վարկավորումը ներքին շուկայում իրականացվում էր տարեկան 7-8%-ով։ Ինչու՞ գնաճի ֆոնին 8%-ով վարկ տալ տնտեսությանը, եթե այդ նույն ԱՄՆ դոլարով կարելի է գնել ԱՄՆ գանձապետական պարտատոմսեր և տարեկան 5,3% վաստակել առանց ռիսկի, առանց ծանրաբեռնելու կապիտալը, առանց ստեղծելու պաշարներ հնարավոր կորուստների համար: Այսքանը: Սա է պատճառը, որ մեր բանկում որոշում կայացվեց սահմանափակել վարկային գործունեությունը: Հիմա իրավիճակը փոխվում է, տոկոսադրույքները նվազում են, իսկ վարքագիծը փոխվում է դեպի ավելի վարկային-ագրեսիվը։
Պատասխանելով ձեր հարցին՝ պետք է ևս մեկ գործոն հաշվի առնել: Բանն այն է, որ երկիրն ունեցել է և ունի բարձր տնտեսական աճ։ Գրեթե բոլոր ոլորտները զգում են դա, և դա հանգեցրել է նրան, որ սկսում է ի հայտ գալ ավելորդ լիկվիդայնություն: Կորպորատիվ հաճախորդներն իրենք են դադարել վարկեր վերցնել, քանի որ այժմ բավարար լիկվիդայնություն ունեն: Ավելին, նախկինում վերցված վարկերի մարման հետ կապված ևս խնդիրներ չկան։ Ասես մակրոտնտեսության մասին դասագրքով լինի: Բարձր տոկոսադրույքները դանդաղեցնում են վարկավորումը, կանխում գնաճի արագացումը և ավելացնում խնայողությունները: Այժմ ժամանակն է խնայողությունները վերածել ներդրումների, և մենք պատրաստ ենք նորից ներդրումներ կատարել իրական հատվածում։
Միաժամանակ, ես չէի ասի, որ իրական հատվածն այս տարիների ընթացքում լճացել է։ Չեմ կարող համաձայնվել, որ կապիտալը չի օգտագործվել տնտեսության ներուժն ընդլայնելու համար։ Գյուղատնտեսության ոլորտում լավ զարգացումներ ենք տեսնում: Մարդիկ իրականում կապիտալ ներդրումներ են անում ինտենսիվ այգիներում, որոնք կսկսեն իրենց հավելյալ արժեքը բերել ևս 5-7 տարի անց։ Մենք տեսնում ենք, թե որքան լավ է զարգանում ՏՏ ոլորտը։ Դժվար է ասել, թե այս ամենը երբ կվերածվի որակի, որը կազդի ներքին տնտեսության վրա, բայց դա տեղի կունենա։ Բայց, այնուամենայնիվ, մեր հիմնական խնդիրը, իմ կարծիքով, կրթության ոլորտում առկա լուրջ բացերն են, լավ պատրաստված, պրոֆեսիոնալ և ստեղծագործ մարդկանց բացակայությունը, որոնք ունակ են ստեղծելու նոր ձեռնարկություններ, ընկերություններ, նախաձեռնություններ։ Առանց դրա, հավատացեք, տնտեսության մեջ լուրջ փոփոխություններ չեն լինի, նույնիսկ այն կապիտալի առկայության և հասանելիության դեպքում, որը կարող է ֆինանսավորել ցանկացած արժեքավոր բիզնես գաղափար։

Выход с отечественного банковского рынка «армянского филиала» (Armenian branch) крупной международной Гонконг-Шанхайской банковской группы с британскими корнями, анонсированный еще пару лет назад, поднял у финансовой общественности страны справедливый вопрос – куда денутся клиенты и в первую очередь бизнес-клиенты английского банка, с 1996 года получающие здесь соответствующее обслуживание по стандартам и принципам международного банкинга? И объявление, которое прозвучало в начале текущего года о том, что HSBC Bank Armenia будет фактически «поглощен» банком с исключительно армянскими корнями, вызвало как удовлетворение тем, что не все так плохо, так и, безусловно, множество вопросов... На основную часть из них экономический обозреватель АрмИнфо постарался получить разъяснения у заместителя Председателя правления Ардшинбанка Давида Саркисяна.
- Г-н Саркисян, когда Ардшинбанк закроет сделку с HSBC Bank Armenia, по какой схеме пойдет интеграция двух крупных банковских структур и, главное - что ожидать от этой сделки M&A многочисленным «обласканным западными стандартами» местным клиентам английской банковской группы?
- Соглашение M&A по HSBC Bank Armenia Ардшинбанк подписал 6 февраля этого года. Договор предполагает, что до закрытия сделки HSBC Bank Armenia продолжает работать в орбите группы HSBC и Ардшинбанк никоим образом не контролирует его, а контроль начинается в день закрытия сделки. Закрытие сделки предполагается осуществить 29-ого ноября 2024 года. Отмечу, что понятие «закрытие сделки» является зависимой переменной от трех основных факторов. Во-первых, это получение регулятивного одобрения со стороны Комиссии по защите экономической конкуренции РА, что уже получено. Второй фактор: получение регулятивного разрешения от ЦБ РА, что также уже получено. И третий фактор зависит от того, как быстро специалисты Ардшинбанка и HSBC в Лондоне смогут обеспечить полную перекачку и перевод базы данных HSBC из Лондона в Ардшинбанк. На самом деле, чисто технически, это самая трудоемкая и самая ответственная часть сделки, так как это не просто перекачка данных, а перевод и интеграция всех данных с одной системы корбанкинга (core banking sofware/основной банковский софт) HSBC в Лондоне на ту систему корбанкинга, которую использует Ардшинбанк здесь, в Ереване. Это очень скрупулёзная работа, поле за полем, ячейка за ячейкой идет привязка данных, продуктов, технологий, сервиса и всего остального. Но и эта работа, по большому счету, подходит к концу. Мы буквально на днях завершили вторую, так называемую репетицию - апробацию, чтобы посмотреть, какие дефекты остались, что надо еще сделать, и мы надеемся, что 29-ого числа мы завершим эту работу. Затем будет финальное объявление о закрытии сделки, после чего состоится переименование банка из HSBC Bank Armenia в Ардшининвестбанк.
- Почему сделка идет через Ардшининвестбанк, а не на прямую? Есть мнение, что Ардшининвестбанк будет дочерним инвестиционным банком Ардшинбанка.
- Это не так. Сделка предполагает два основных этапа. Во-первых, проводится сделка по покупке HSBC Bank Armenia и его переименование в Ардшининвестбанк и на втором этапе идет процесс поглощения Ардшининвестбанка Ардшинбанком уже через 2-3 месяца после завершения первого этапа. Второй этап будет запущен после приобретения полного пакета акций HSBC Bank Armenia, после чего на втором этапе надо будет вновь решать процедуральные, процессуальные, регулятивные и другие технические вопросы слияния. А почему именно Ардшининвестбанк? Потому что это бывшее название нашего банка, оно за нами зарезервировано, запатентовано, и нет никакой необходимости придумывать что-то новое на пару-тройку месяцев.
- Давайте поговорим о клиентуре HSBC Bank Armenia. Что ей ждать? Будут ли какие-то неудобства, ограничения и т.д.? Ведь, как говорится, «привычка – вторая натура», а людям надо будет переходить на новое ПО, мобильное приложение, процессинг…
- Мы делаем все возможное, чтобы клиенты не почувствовали этот переход. Все клиенты HSBC Bank Armenia уже получают конверты с новыми банковскими картами со всеми необходимыми инструкциями по активизации и пользованию. Причем номера банковских счетов не меняются, карты те же, по сути, но с другим дизайном. Система мобильного банкинга сохранит те же логины, что и были ранее, только пароли нужно будет новые генерировать, потому что клиенту придется входить в новую систему, в новый мобильный банкинг. Нет никакой необходимости обращаться физически в банк. Так что, мы обещаем создать клиентам самые минимальные неудобства, чтобы клиент, при своем клиентском опыте работы с банком, не почувствовал бы никаких существенных изменений. Эти клиенты будут обслуживаться в тех же 6 филиалах, которые сегодня есть у HSBC Bank Armenia, у тех же менеджеров, к сотрудничеству с которыми они привыкли. Мы все это сохраняем и считаем этот подход очень важным.
- HSBC Bank Armenia обслуживал, если можно так выразиться, «свою клиентуру», ориентированную на западный финансовый рынок. В числе клиентов и международные организации, работающие в Армении. Почувствуют ли они, юрлица, какие-то, мягко говоря, «шероховатости»?
- В Армении за последние 10 лет, к сожалению, сложилась такая ситуация, что не все армянские банки могли делать международные операции. Те же самые коррсчета в долларах и евро были достаточно ограничены. До известных событий февраля 2022 года в стране было три банка, которые могли делать прямые операции с долларом, в том числе мы, HSBC Bank Armenia и Америабанк. Остальные наши банки делали те же самые операции долгие годы посредством банков третьих стран, в основном это была Россия. И после 2022 года, когда российская банковская система была отрезана от западной финансовой системы, эта проблема усугубилась. Полноценных международных операций с долларом и евро они не в состоянии, к сожалению, проводить. И с этой точки зрения каких-либо проблем для клиентов HSBC – особенно международных компаний, компаний из ИТ сектора, других, нет. Наш банк - одна из двух альтернатив, поэтому проблем у этих клиентов не будет.
- Финансовые продукты HSBC Bank Armenia будут скопированы вами?
- Не надо ничего копировать. Не существует таких продуктов, которых бы мы не предоставляли своим клиентам. Напротив, у HSBC были свои ограничения по номенклатуре услуг, предоставляемых в Армении. Сейчас, при переходе на нашу ардшинбанковскую платформу, количество и номенклатура предоставляемых услуг на международных рынках не только не снизится, но, напротив, резко увеличится, и клиенты получат доступ к достаточно широкой номенклатуре новых услуг, которые они в HSBC Armenia не получали. Были и внутренние ограничения – к примеру дебетных карт в HSBC Armenia не было никогда. К примеру, невозможно было перечислить деньги с карты на карту армянского банка, надо было это делать через кошельки платежных компаний. На нашей платформе все эти проблемы исчезают. Это внутренняя часть, а международная часть – это переводы, аккредитивы, торговое финансирование плюс все типы операций с ценными бумагами и многое другое.
Так что, с этой точки зрения Ардшинбанк как место, куда переходить из HSBC – наилучший выбор, потому что клиенты будут продолжать иметь доступ ко всем международным рынкам, ко всем валютам, и более того их номенклатура услуг увеличится. И VIP клиентура будет также обслуживаться. Будет не VIP, а другой слоган, я его пока не хочу раскрывать. Об этом объявим.
- Не могу не продолжить наш разговор на тему строгой процедуры комплаенса в Ардшинбанке, о чем мы говорили год назад. Не знаю, насколько жестко работал HSBC Bank Armenia с точки зрения комплаенс проверок. Тут могут возникнуть вопросы?
- Вся политика Ардшинбанка в области санкций, комплаенса и т.д. зиждется, как принято говорить, на трех китах. Первое - это требования армянского законодательства. Дальше - это все требования, которые входят в периметр санкций ООН. И в конечном счете – это то, что Ардшинбанк применяет у себя полностью, без каких-либо исключений, весь санкционный режим США, весь санкционный режим ЕС и весь санкционный режим Великобритании. С этой точки зрения, все наши требования, ограничения, наша политика соответствует политике любого другого международного банка. И по большому счету, любой банк, неважно находится он в Армении или в любой другой стране, при ведении международных финансовых операций с долларом или евро, просто обязан следовать всем этим требованиям всех вышеперечисленных юрисдикций. Ардшинбанк - один из них. После нашей последней беседы по поводу внедрения системы комплаенса, ситуация на рынке продолжает осложняется, требования растут, вводятся все новые санкционные ограничения, чуть ли не каждый день появляется что-то новое и приходится уделять много усилий и времени, чтобы идти в ногу с этими требованиями, понимать правоприменительную практику - потому что надо знать, как именно применять санкционные ограничения и в каких случаях, при этом с учетом системы прецедентного права США и Великобритании.
Сегодня, комплаенс - самое важное подразделение в банке, которое принимает решения согласно строгим внутренним процедурам. Никто в банке не в состоянии отменять решения службы комплаенса. Ведь комплаенс сегодня оберегает сам банк от тех рисков, которые могли бы теоретически возникнуть. Это железная процедура, без каких-либо исключений и градаций.
- А ничего, что из-за этой железной процедуре можно столкнуться с утечкой клиентской базы? Тем более, что многие финансисты – практики, да и экономисты - теоретики считают, что введенная Западом система комплаенса неправомерна! Банки взяли на себя роль и прокуроров и судей, без адвокатов. Банки игнорируют элементарный принцип презумпции невиновности! Ведь, согласитесь, здесь есть доля истины.
- Нет, уже нет этого всего! К сожалению. Сегодня есть презумпция виновности! В этой сфере, в сфере международных финансов – есть презумпция виновности. Если наш соответствующий ответственный комплаенс-офицер не имеет достаточного убеждения в том, что та или иная сделка “чистая”, соответствует всем канонам перечисленных мною юрисдикций, он ее вправе и обязан остановить. Да, вы правы, клиенты очень часто жалуются, что терпят неудобства или вообще им отказывают в обслуживании. Но, ничего не поделаешь, таковы правила.
- Но ведь 60% экспортно-импортных операций в Армении так или иначе связаны с Россией и при использовании этих комплаенс канонов ЕС, США и Великобритании можно, согласитесь, свернуть любую сделку с Российской Федерацией.
- Я понимаю. Но хочу сказать еще раз: мы сегодня крупнейший банк Армении, мы сегодня являемся одним из немногих каналов, по которым армянские бизнесмены, экономические субъекты, государство общается с международной финансовой системой. Это получилось потому, что у нас, в отличие от большинства армянских банков, был прямой выход на международные рынки, тогда как у многих других работа шла традиционно через банки Российской Федерации. И вот все эти каналы в марте 2022 года захлопнулись. Поэтому мы себе не можем позволить, чтобы нам эти каналы кто-либо перекрыл. У нас нулевая терпимость к любым экспортно-импортным операциям, которые тем или иным образом, косвенно, через третьих лиц, через четвертые банки, фирмы-прокладки и т.д. каким-либо образом не отвечают комплаенс требованиям. Означает ли это, что эти клиенты уходят в другие банки? Наверное, возможно, не знаю. Но эти банки, куда они уходят, не являются прямыми участниками рынка международных платежей. К сожалению, иной альтернативы просто нет, потому что иначе и мы тоже потеряем доступ к международной финансовой системе и вслед за нами вся армянская банковская система ее потеряет. Кто пострадает? Клиентура!
- Интересно, что несмотря на эти самоограничения Ардшинбанк продолжает лидировать на банковском рынке и, судя по сделке M&A с HSBC Bank Armenia, не собирается сдавать свои позиции на рынке. Расскажите о текущей стратегии банка, которая позволяет идти с отрывом впереди.
- Банк уже много лет занимает лидирующие позиции в банковской системе Армении. Сегодня мы впереди по всем показателям, в том числе и по уровню рентабельности капитала и активов. Единственное, где мы пока на втором – это размер кредитного портфеля, но к концу года мы намерены и тут вырваться вперед. То, что мы не лидировали по кредитному портфелю, это было решение нашего менеджмента: ограничить объемы кредитования. В третьем квартале мы сняли это ограничение и завершим год и в этом плане хорошо. Что касается стратегии, то мы, как вы знаете, универсальный банк, где одинаково сильны корпоративный, розничный, инвестиционный бизнесы, есть сильный международный дилинг. Важно - диверсифицировать источники доходов банка во времена экономических неурядиц, высокой волатильности и геополитической турбулентности.
- Но банковская прибыль в течение этих почти трех лет просто зашкаливала по принципу «нет худа без добра»…
- Все эти хайповые новости о колоссальном реэкспорте и реимпорте не учитывают трех важных элементов. Во-первых, раньше, до горячего российско-украинского конфликта очень много товаров, которые производили международные транснациональные компании, будь то продукты питания, малая бытовая химия, сигареты и т.д. производились транснациональными компаниями в России или на Украине для рынков СНГ. Все это, образно говоря весь «Unilever», импортировался оттуда. После 2022 года наше внутреннее потребление этих товаров переключилось с российского на другие рынки, где эти же заводы продолжали производить ту же продукцию. То есть, произошло замещение одного рынка поставщика иным рынком. Второй элемент – очень важный – большинство армянских банков работало через российские банки, например через ВТБ или Сбербанк. Они делали свои переводы в долларах США или Евро через эти банки. В один день это все оборвалось. Из 18 банков 15 перестали делать эти операции и соответственно, раз экономика должна жить, клиенты этих банков перетекли со своими операциями в Ардшинбанк, и в два других банка. Чисто технически это 40-50% рынка. Теперь структура рынка поменялась. За эти 2.5 года количество клиентов у нас резко возросло. Было 200 тыс клиентов, сейчас стало 390 тыс. Третий фактор или элемент – это уникальность Армении в том, что наша самая большая диаспора живет в России. Там 2.5 млн армян, и более 800 тыс из них являлись гражданами Армении. Понятно, что огромное количество этих людей просто перевели свои семейные сбережения в Армению, потому что тут есть у них бизнес и личные интересы. Кто-то, в условиях неопределенности, решил спасти свои капиталы. Какая-то часть этих средств оказалась и у нас в банке. И совсем необязательно, что это какие-то там олигархи. Все эти три фактора очень важны, чтобы понимать, почему происходит то, что происходит.
- Но вы не можете ведь пойти против статистики о том, что основные высокие доходы банки в течение последних трех лет получали не от кредитования экономики, а от комиссионных и торговых операций с ценными бумагами. И получается, что имея столь высокую избыточную ликвидность в экономике, реальный сектор не получил ничего! Почему так произошло? Высокие процентные ставки помешали?
- Последние годы сопровождались высоким уровнем нестабильности и волатильности на международных рынках и этот рост привел к существенному повышению маржи финансовых операций. Неопределенность автоматически увеличивает маржу. С другой стороны, эта неопределенность подстегнула инфляцию и пошел рост ключевых процентных ставок по всему миру. Отсюда и рекордная прибыль банков. Ведь банки, которые раньше зарабатывали на том, что кредитовали экономику, управляя при этом кредитными рисками, теперь сменили поведенческую линию, и начали зарабатывать как на кредитовании государства через покупку ценных бумаг, так и на комиссионных, на высоких маржах. Возьмем, к примеру, доллар США, кредитование по которому на внутреннем рынке было по 7-8% годовых. Зачем на фоне инфляции давать кредиты экономике под 8%, если на эти доллары США можно покупать казначейские облигации США и зарабатывать на этом 5.3% годовых, да еще без риска, без нагрузки на капитал, без формирования резервов по возможным потерям? Вот и все. Собственно поэтому в нашем банке и было принято решение ограничить кредитную активность. Теперь ситуация меняется, ставки снижаются, и линия поведения меняется на более кредитно-агрессивную.
Отвечая на ваш вопрос, надо иметь в виду еще один фактор. Дело в том, что в стране был и продолжается высокий экономический рост. Почти все сектора чувствуют его и это привело к тому, что начала появляться лишняя ликвидность. Корпоративные клиенты сами перестали просить кредиты, так как у них появилась достаточная ликвидность. Более того, не было проблем с погашением ранее взятых кредитов. Это как по учебнику по макроэкономике. Высокие ставки затормаживают кредитование, не дают разогнаться инфляции и увеличивают сбережения. Теперь пора сбережения трансформировать в инвестиции, и мы готовы вновь вкладываться в реальный сектор.
При этом, я бы не сказал, что реальный сектор все эти годы стагнировал. Не могу согласиться с тем, что капиталы не шли в расширение потенциала экономики. Мы видим хорошие сдвиги в сельском хозяйстве. Люди реально делают капитальные вложения в интенсивные сады, которые начнут приносить свою добавочную стоимость еще через 5-7 лет. Мы видим как хорошо развивается сфера ИТ. Когда это все перейдет в качество, которое отразится на внутренней экономике – сказать сложно, но это будет. Но, тем не менее, наша основная проблема, на мой взгляд, это серьезные пробелы в образовании, в нехватке хорошо подготовленных, профессиональных и креативных людей, которым под силу создавать новые предприятия, компании, инициативы. Без этого, поверьте, не будет серьезных сдвигов в экономике даже в условиях наличия и доступности капитала, способного профинансировать любую стоящую бизнес-идею.