Հայրենական բանկային համակարգից բրիտանական արմատներով խոշոր միջազգային Հոնկոնգ-Շանհայյան բանկային խմբի «հայկական մասնաճյուղի» դուրս գալը, որի մասին հայտարարվեց մի քանի տարի առաջ, երկրի ֆինանսական հասարակայնության մոտ արդարացի հարց առաջացրեց. ինչ է լինելու անգլիական բանկի հաճախորդների և առաջին հերթին բիզնես-հաճախորդների հետ, ովքեր սկսած 1996 թվականից այստեղ ստանում էին միջազգային բանկինգի չափանիշներին և սկզբունքներին համապատասխան սպասարկում: Եվ հայտարարությունը, որ հնչեց ընթացիկ տարվա սկզբում այն մասին, որ HSBC բանկ Հայաստանը փաստորեն կկլանվի բացառապես հայկական արմատներով բանկի կողմից, ոչ միայն բավարարվածություն բերեց առ այն, որ ամեն ինչ այնքան էլ վատ չէ, այլև առաջացրեց բազմաթիվ հարցեր… ԱրմԻնֆոյի տնտեսական թղթակիցը փորձեց ստանալ վերջիններիս հիմնական մասին պատասխանները Արդշինբանկի վարչության նախագահի տեղակալ Դավիթ Սարգսյանից:
Պարոն Սարգսյան, երբ Արդշինբանկն ավարտին հասցնի HSBC բանկ Հայաստանի հետ գործարքը, ինչ սկզբունքով է իրականացվելու երկու խոշոր բանկային համակարգերի ինտեգրացիան, և որ ավելի կարևոր է, ինչ սպասելիքներ կարող են ունենալ այս միավորման գործարքից անգլիական բանկային խմբի կողմից «արևմտյան ստանդարտներով սիրաշահված» բազմաթիվ տեղական հաճախորդները:
HSBC բանկ Հայաստանը ձեռք բերելու համաձայնագիրը Արդշինբանկը ստորագրել է այս տարվա փետրվարի 6-ին: Պայմանագիրը ենթադրում է, որ մինչև գործարքի ավարտը HSBC բանկ Հայաստանը շարունակում է աշխատել HSBC խմբի ուղեծրում, և Արդշինբանկը որևէ կերպ չի վերահսկում վերջինիս աշխատանքը. վերահսկողությունը սկսվում է գործարքի ավարտի օրը: Գործարքի ավարտը նախատեսվում է 2024 թվականի նոյեմբերի 29-ին: Նշեմ, որ «գործարքի ավարտ» հասկացությունը կախված է երեք հիմնական գործոններից: Առաջինը, Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի կարգավորող թույլտվության ստացումն է, որն առկա է: Երկրորդ գործոնը կարգավորող թույլտվության ստացումն է ՀՀ Կենտրոնական Բանկի կողմից, ինչը ևս առկա է: Եվ երրորդ գործոնը կախված է նրանից, թե Արդշինբանկի և HSBC-ի Լոնդոնի մասնագետները որքան արագ կկարողանան ապահովել տվյալների բազաների տեղափոխումը HSBC Լոնդոնից Արդշինբանկ: Իրականում, տեխնիկական տեսանկյունից սա գործարքի ամենաաշխատատար և ամենապատասխանատու մասն է, քանի որ սա միայն տվյալների տեղափոխում չէ, այլ բոլոր տվյալների տեղափոխում և ինտեգրացիա քորբանկինգի (core banking sofware/հիմնական բանկային ծրագիր) մի համակարգից HSBC Լոնդոնից քորբանկինգի մեկ այլ համակարգ, որն օգտագործում է Արդշինբանկն այստեղ՝ Երևանում: Սա շատ մանրակրկիտ աշխատանք է, դաշտը դաշտի հետևից, կղզյակը կղզյակի հետևից իրականացվում է տվյալների, ծառայությունների, տեխնոլոգիաների և մնացյալի միաձուլում: Բայց այս աշխատանքը ևս, մեծ հաշվով, մոտենում է ավարտին: Մենք բառացիորեն օրեր առաջ վերջացրեցինք երկրորդ, այսպես կոչված, փորձարկումը, որպեսզի տեսնենք, թե ինչ թերություններ կան, ինչն է պետք շտկել, և մենք հուսով ենք, որ ամսի 29-ին կավարտենք աշխատանքը: Այնուհետև կլինի գործարքի ավարտը ազդարարող վերջնական հայտարարությունը, որից հետո տեղի կունենա բանկի վերանվանում. HSBC բանկը կդառնա Արդշինինվեստբանկ:
Ինչու՞ է գործարքը կատարվում Արդշինինվեստբանկի միջոցով, այլ ոչ թե ուղղակիորեն: Կարծիք կա, որ Արդշինինվեստբանկը լինելու է Արդշինբանկի դուստր ներդրումային բանկը:
Դա այդպես չէ: Գործարքը երկու հիմնական փուլ է ենթադրում: Առաջինը, իրականացվում է HSBC բանկ Հայաստանի ձեռք բերումը և վերջինիս վերանվանումն Արդշինինվեստբանկի, և երկրորդ փուլով ընթանում է Արդշինբանկի կողմից Արդշինինվեստբանկի կլանումը առաջին փուլից 2-3 ամիս անց: Երկրորդ փուլը կգործարկվի HSBC բանկ Հայաստանի բաժնեմասերի ամբողջական փաթեթը ձեռք բերելուց հետո, որից հետո երկրորդ փուլում նորից կարիք կլինի լուծել միաձուլման ընթացակարգային, գործընթացային, կարգավորող և այլ տեխնիկական հարցեր: Իսկ ինչո՞ւ հենց Արդշինինվեստբանկ: Որովհետև դա մեր բանկի նախկին անվանումն է, այն պատենտավորված և գրանցված է մեր կողմից, և որևէ անհրաժեշտություն չկա երկու-երեք ամսվա համար նոր բան մտածելու:
Եկեք խոսենք HSBC բանկ Հայաստանի հաճախորդների մասին: Ի՞նչ սպասելիքներ կարող են նրանք ունենալ: Կլինե՞ն ինչ-ինչ անհարմարություններ, սահմանափակումներ և այլն: Չէ որ, ինչպես ասում են՝ սովորույթը երկրորդ բնավորությունն է, այնինչ մարդիկ պետք է անցում կատարեն նոր ծրագրային ապահովման, մոբայլ հավելվածի և գործընթացների…
Մենք անում ենք ամեն հնարավորը, որպեսզի հաճախորդները չզգան այդ անցումը: HSBC բանկ Հայաստանի հաճախորդներն արդեն ստանում են նոր բանկային քարտերով և դրանց ակտիվացման համար անհրաժեշտ ցուցումներով ծրարներ: Ընդ որում, բանկային հաշիվները չեն փոխվում, քարտերը նույնպես, ըստ էության միայն վերջիններիս դիզայնն է փոխվում: Մոբայլ հավելավծները պահպանում են նույն մուտքանունները, ինչ որ մինչ այդ, կարիք կլինի միայն փոխել գաղտնաբառը, քանի որ հաճախորդը նոր համակարգ, նոր մոբայլ բանկինգ է մուտք գործելու: Բանկ գնալու անհրաժեշտություն ընդհանրապես չի լինելու: Այնպես, որ մենք խոստանում ենք հաճախորդներին պատճառել նվազագույն անհարմարություններ: Այդ հաճախորդները կշարունակեն սպասարկվել նույն վեց մասնաճյուղերում, որ ունի HSBC բանկ Հայաստանը հիմա և նույն մասնագետների մոտ, ում հետ համագործակցությանը իրենք սովոր են: Մենք պահպանում ենք այս ամենն ու նման մոտեցումը շատ կարևոր ենք համարում:
HSBC բանկ Հայաստանը սպասարկում էր, եթե կարելի է այդպես ասել «իր հաճախորդին», որը հակված էր արևմտյան ֆինանսական շուկային: Այդ թվում հաճախորդներին և միջազգային ընկերություններին, որ աշխատում են Հայաստանում: Կզգա՞ն արդյոք նրանք՝ իրավաբանական անձիք, ինչ-ինչ, մեղմ ասած, «խորդուբորդություններ»:
Վերջին տասը տարիների ընթացքում Հայաստանում, ցավոք սրտի, այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որ ոչ բոլոր հայկական բանկերն են կարողացել միջազգային գործարքներ կատարել: Դոլարային և եվրո թղթակցային հաշիվները բավական սահմանափակ էին: 2022 թվականի փետրվարի հայտնի իրադարձություններից առաջ երկրում ընդամենը երեք բանկ կարող էր կատարել ուղիղ դոլարային գործարքներ, այդ թվում մենք, HSBC բանկ Հայաստանը և Ամերիաբանկը: Մեր մյուս բանկերը նույն գործարքները երկար տարիներ կատարում էին երրորդ երկրների բանկերի միջնորդությամբ, հիմնականում՝ Ռուսաստանի: Եվ 2022 թվականից հետո, երբ ռուսական բանկային համակարգը կտրվեց արևմտյան ֆինանսական համակարգից, այդ խնդիրը խորացավ: Դոլարով և եվրոյով լիարժեք միջազգային գործարքներ նրանք, ցավոք սրտի, ի վիճակի չեն իրականացնել: Եվ այս տեսանկյունից, HSBC-ի հաճախորդների համար, հատկապես՝ միջազգային ընկերությունների, IT ոլորտի ընկերությունների կամ այլ, որևէ խնդիր չկա: Մեր բանկը մեկն է երկու այլընտրանքից, այդ իսկ պատճառով այդ հաճախորդները խնդիրներ չեն ունենա:
HSBC բանկ Հայաստանի ֆինանսական ծառայությունները կկրկնօրինակվե՞ն ձեր կողմից:
Ոչինչ կրկնօրինակել պետք չէ: Գոյություն չունեն այնպիսի ծառայություններ, որ մենք չենք տրամադրում մեր հաճախորդներին: Ընդհակառակը, HSBC-ն ուներ իր սահմանափակումները Հայաստանում տրամադրվող ծառայությունների տեսականու նկատմամբ: Այժմ, Արդշինբանկի հարթակ տեղափոխվելուց հետո, միջազգային շուկաներում տրամադրվող ծառայությունների տեսականին և քանակը ոչ միայն չի նվազի, այլև, ընդհակառակը, կտրուկ կաճի, քանի որ հաճախորդները կստանան հասանելիություն նոր ծառայությունների բավական լայն տեսականուն, որոնք HSBC Հայաստանը չէր տրամադրում: Կային նաև ներքին սահմանափակումներ. Օրինակ՝ HSBC Հայաստանը երբեք դեբետային քարտեր չի ունեցել: Կամ օրինակ՝ հնարավոր չէր գումար փոխանցել քարտից հայկական բանկի այլ քարտի, դա պետք էր անել վճարային ընկերությունների դրամապանակների միջոցով: Մեր հարթակում այս բոլոր խնդիրները վերանում են: Սա ներքին հատվածն է, իսկ միջազգայինը փոխանցումներն են, ակրեդիտիվները, առևտրային ֆինանսավորումը, դրան ավելացնենք արժեթղթերով բոլոր գործարքները և շատ ավելին:
Այնպես որ, այդ տեսանկյունից Արդշինբանկը որպես մի վայր, ուր կարելի է փոխադրվել HSBC-ից, լավագույն ընտրությունն է, որովհետև հաճախորդները կշարունակեն հասանելիություն ունենալ բոլոր միջազգային շուկաներին, բոլոր տարադրամներին, ավելին՝ նրանց ծառայությունների տեսականին կավելանա: VIP հաճախորդները ևս կշարունակեն սպասարկվել: VIP չի լինի, կլինի այլ անվանում, որը ես դեռ չեմ ուզում բարձրաձայնել: Այդ մասին կհայտարարենք:
Չեմ կարող չշարունակել մեր զրույցը Արդշինբանկի խիստ համապատասխանության ընթացակարգի թեմայի շուրջ, մի բան, որի մասին խոսել ենք մեկ տարի առաջ: Չգիտեմ, թե HSBC Բանկ Հայաստանը որքան խստորեն է աշխատել համապատասխանության ստուգումների տեսանկյունից։ Այստեղ կարո՞ղ են հարցեր առաջանալ:
Արդշինբանկի ողջ քաղաքականությունը պատժամիջոցների, համապատասխանության ոլորտում և այլն, ինչպես ընդունված է ասել, կանգնած է երեք կետերի վրա: Առաջինը Հայաստանի օրենսդրության պահանջներն են, հաջորդը բոլոր այն պահանջներն են, որոնք ներառված են ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների շրջանակում։ Եվ, ի վերջո, այն է, որ Արդշինբանկն ամբողջությամբ, առանց բացառությունների, կիրառում է ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների ողջ ռեժիմը, ԵՄ պատժամիջոցների ողջ ռեժիմը և Միացյալ Թագավորության պատժամիջոցների ողջ ռեժիմը։ Այս տեսանկյունից, մեր բոլոր պահանջները, սահմանափակումները, մեր քաղաքականությունը համապատասխանում է ցանկացած այլ միջազգային բանկի քաղաքականությանը: Եվ մեծ հաշվով, ցանկացած բանկ, լինի այն Հայաստանում, թե ցանկացած այլ երկրում, դոլարով կամ եվրոյով միջազգային ֆինանսական գործարքներ վարելիս՝ պարզապես պարտավոր է հետևել վերը թվարկված երկրների բոլոր այս պահանջներին: Արդշինբանկը դրանցից մեկն է: Համապատասխանության համակարգի ներդրման մասին մեր վերջին զրույցից հետո, շուկայում իրադրությունը շարունակում է բարդանալ, պահանջները աճում են, ավելի ու ավելի շատ պատժամիջոցներ և սահմանափակումներ են ներդրվում, ամեն օր որևէ նոր բան է հայտնվում և մենք ստիպված ենք լինում ավելի շատ ժամանակ և ջանքեր տրամադրել այդ պահանջներին համընթաց գնալու համար, հասկանալու կանոնների կիրառման պրակտիկան, քանի որ պետք է իմանալ ինչպես և ինչ պայմաններում է պետք կիրառել պատժամիջոցային սահմանափակումները՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ-ի և Միացյալ Թագավորության նախադեպային իրավական համակարգերը:
Այսօր համապատասխանությունը բանկի ամենակարևոր ստորաբաժանումն է, որը որոշումներ է ընդունում ներքին խիստ գործընթացների համաձայն: Բանկում ոչ ոք չի կարող չեղարկել համապատասխանության ծառայության որոշումը: Չէ որ համապատասխանությունն այսօր բանկը պաշտպանում է բոլոր այն ռիսկերից, որոնք կարող են տեսականորեն առաջանալ: Դա երկաթյա գործընթաց է՝ առանց որևէ բացառության և տեսակավորման:
Իսկ ոչի՞նչ, որ այդ երկաթյա գործընթացի պատճառով կարելի է ընդհարվել հաճախորդների բազայի արտահոսքի հետ: Առավել ևս, որ բազմաթիվ պրակտիկ ֆինանսիստներ և տեսաբան տնտեսագետներ գտնում են, որ Արևմուտքի կողմից ներմուծված համապատասխանության համակարգը անօրինակա՛ն է: Բանկերն իրենց վրա են վերցրել թե՛ մեղադրողի, թե՛ դատապաշտպանի դերը: Բանկերը անտեսում են անմեղության կանխավարկածի տարրական սկզբունքը։ Ի վերջո, համաձայնեք, այստեղ որոշակի ճշմարտություն կա:
Ո՛չ, այդ ամենն այլևս այդպես չէ: Ցավոք սրտի: Այսօր կա մեղավորության կանխավարկած: Այս ոլորտում՝ միջազգային ֆինանսների ոլորտում, կա մեղավորության կանխավարկած: Եթե մեր համապատասխանության մասնագետը բավարար չափով վստահություն չունի, որ այս կամ այն գործարքը «մաքուր» է, համապատասխանում է բոլոր այն կանոններին, որ ես թվարկեցի, ապա իրավունք ունի և պարտավոր է այդ գործարքը կասեցնել: Այո, դուք ճիշտ եք, հաճախորդները բողոքում են, որ անհարմարություն են զգում, կամ նրանց ընդհանրապես հրաժարվում են սպասարկել: Բայց ինչ արած, կանոններն են այդպիսին:
Բայց չէ որ արտահանման-ներմուծման գործարքների 60%-ը Հայաստանում կապված են Ռուսաստանի հետ և ԵՄ, ԱՄՆ և Միացյալ Թագավորության այդ համապատասխանության կանոնները կիրառելու դեպքում կարելի է, համաձայնեք, չեղարկել ցանկացած գործարք Ռուսաստանի Դաշնության հետ:
Ես հասկանում եմ: Բայց ևս մեկ անգամ կրկնեմ. մենք այսօր Հայաստանի խոշորագույն բանկն ենք, մենք այսօր մեկն ենք այն փոքրաթիվ ուղիներից, որով հայ գործարարները, տնտեսվարող սուբյեկտները, պետությունը շփվում են միջազգային ֆինանսական համակարգի հետ: Դա ստացվել է այն պարզ պատճառով, որ մենք, ի տարբերություն հայկական բանկերի մեծ մասի, ունենք ուղիղ ելք դեպի միջազգային շուկաներ, այն դեպքում, երբ բազմաթիվ այլ բանկերի աշխատանքն ավանդաբար Ռուսաստանի Դաշնության բանկերի միջոցով էր ընթանում: Եվ բոլոր այդ ուղիները 2022 թվականի մարտին փակվեցին: Այդ պատճառով մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ, որ այդ ուղիները մեր առջև ևս փակվեն: Մենք զրոյական հանդուրժողականություն ունենք ցանկացած արտահանման-ներմուծման գործարքների հանդեպ, որոնք այս կամ այն կերպ, անուղղակիորեն, երրորդ անձանց, չորրորդ բանկերի, միջնորդ-կազմակերպությունների և այլնի միջոցով, կամ որևէ այլ կերպ չեն բավարարում համապատասխանության պահանջներին: Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ այդ հաճախորդներն այլ բանկ են գնում: Հնարավոր է, չգիտեմ: Բայց այդ բանկերը, ուր գնում են նրանք, միջազգային վճարումների շուկայի մասնակիցներ չեն հանդիսանում: Ցավոք սրտի, այլընտրանք ուղղակի չկա, որովհետև այլապես մենք նույնպես կկորցնենք հասանելիությունը միջազգային ֆինանսական համակարգին, և արդյունքում հայկական բանկային համակարգը այն կկորցնի: Ո՞վ կտուժի, հաճախո՛րդը:
Հետաքրքրական է, որ չնայած այդ ինքնասահմանափակումներին, Արդշինբանկը շարունակում է առաջատար մնալ բանկային համակարգում, և, ելնելով HSBC բանկ Հայաստանի հետ միավորման և կլանման գործարքից, չի պատրաստվում զիջել իր դիրքերը շուկայում: Պատմեք բանկի ընթացիկ ռազմավարության մասին, որը թույլ է տալիս մեծ տարբերությամբ առաջատար մնալ:
Բանկն արդեն մի քանի տարի է առաջատարի դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի բանկային համակարգում: Այսօր մենք առջևում ենք բոլոր ցուցանիշներով, այդ թվում կապիտալի եկամտաբերության և ակտիվների մակարդակով: Միակ ոլորտը, որտեղ մենք դեռ երկրորդ տեղում ենք՝ վարկային պորտֆելի ծավալն է, բայց տարվա վերջին պլանավորում ենք այստեղ ևս առաջ անցնել: Այն, որ մենք առաջատար չէինք վարկային պորտֆելով, բանկի ղեկավարության որոշումն էր. սահմանափակել վարկավորման ծավալները: Երրորդ եռամսյակում մենք հանեցինք այդ սահմանափակումը և այդ առումով տարին լավ կավարտենք: Ինչ վերաբերում է ռազմավարությանը, ապա մենք, ինչպես գիտեք, ունիվերսալ բանկ ենք, որտեղ հավասարապես ուժեղ են կորպորատիվ, մանրածախ, ներդրումային բիզնեսը, առկա է ուժեղ միջազգային դիլինգ: Կարևոր է դիվերսիֆիկացնել բանկի եկամտի աղբյուրները տնտեսական անախորժությունների, բարձր անկայունություն և աշխարհաքաղաքական անկայունության ժամանակներում:
Բայց բանկային եկամտաբերությունը այս համարյա երեք տարիների ընթացքում բազմապատկվել է «չկա չարիք առանց բարիքի» սկզբունքով…
Հսկայական վերաարտահանումների և վերաներմուծումների մասին այս ամբողջ աղմուկ հանած լուրերը՝ հայպը, հաշվի չեն առնում երեք կարևոր տարր: Առաջինը, ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտից թեժ փուլից առաջ բազմաթիվ ապրանքներ, որոնք արտադրում էին վերազգային ընկերությունները, լինի դա սնունդ, մանր կենցաղային տեխնիկա, ծխախոտ և այլն, արտադրվում էին այդ վերազգային ընկերությունների կողմից Ռուսաստանում կամ Ուկրաինայում ԱՊՀ երկրների համար: Այդ ամենը՝ փոխաբերական իմաստով «unilever»-ը, ներմուծվում էր այնտեղից: 2022 թվականից հետո այդ ապրանքների մեր ներքին սպառումը ռուսականից անցավ այլ շուկաներ, որտեղ նույն գործարանները շարունակում էին արտադրել նույն արտադրանքը։ Այսինքն՝ մի մատակարար շուկան փոխարինվեց մեկ այլ շուկայով։ Երկրորդ տարրը շատ կարևոր է՝ հայկական բանկերի մեծ մասն աշխատել է ռուսական բանկերի միջոցով, օրինակ՝ ՎՏԲ-ի կամ Սբերբանկի միջոցով։ Նրանք իրենց փոխանցումները դոլարով կամ եվրոյով կատարում էին այս բանկերի միջոցով։ Սակայն մի օր ամեն ինչ ավարտվեց: 18 բանկերից 15-ը դադարեցին իրականացնել այդ գործարքները և համապատասխանաբար, քանի որ տնտեսությունը պետք է շարունակի ապրել, այդ բանկերից հաճախորդները տեղափոխվեցին Արդշինբանկ և երկու այլ բանկեր: Զուտ տեխնիկապես դա շուկայի 40-50%-ն է: Այժմ շուկայի կառուցվածքը փոխվել է: Այս 2,5 տարիների ընթացքում մեր հաճախորդների թիվը կտրուկ աճել է։ Ունեինք 200 հազար հաճախորդ, հիմա ունենք 390 հազար: Երրորդ գործոնը կամ տարրը Հայաստանի յուրահատկությունն է. մեր ամենամեծ սփյուռքն ապրում է Ռուսաստանում։ Այնտեղ 2,5 միլիոն հայ կա, նրանցից ավելի քան 800 հազարը Հայաստանի քաղաքացիներ են։ Հասկանալի է, որ այդ մարդկանց մի ահռելի զանգված պարզապես իր ընտանեկան խնայողությունները փոխանցել է Հայաստան, քանի որ այստեղ ունեն բիզնես և անձնական շահեր։ Ոմանք, անորոշության պայմաններում, որոշել են փրկել իրենց ունեցվածքը։ Այդ միջոցների մի մասը հայտնվել է նաեւ մեր բանկում: Եվ ամենևին էլ պարտադիր չէ, որ նրանք մեծահարուստներ լինեն։ Այս երեք գործոններն էլ շատ կարևոր են հասկանալու համար, թե ինչու է տեղի ունենում այն, ինչ տեղի է ունենում:
Բայց դուք չեք կարող հակառակվել այն վիճակագրությանը, որ բանկերը վերջին երեք տարիների ընթացքում իրենց հիմնական բարձր եկամուտները ստացել են ոչ թե տնտեսության վարկավորումից, այլ միջնորդավճարներից և արժեթղթերով առևտրային գործարքներից։ Եվ ստացվում է, որ տնտեսության մեջ այդքան բարձր ավելցուկային իրացվելիություն ունենալով, իրական հատվածը ոչինչ չի ստացել։ Ինչու՞ այդպես եղավ: Բարձր տոկոսադրույքնե՞րը խանգարեցին:
-Վերջին տարիներն ուղեկցվել են անկայունության բարձր մակարդակով միջազգային շուկաներում, և դա հանգեցրել է ֆինանսական գործարքների մարժայի զգալի աճին։ Անորոշությունն ինքնաբերաբար մեծացնում է մարժան: Մյուս կողմից, այս անորոշությունը խթանեց գնաճը և հանգեցրեց հիմնական տոկոսադրույքների բարձրացմանն ամբողջ աշխարհում: Այստեղից էլ բանկերի ռեկորդային շահույթը։ Ի վերջո, բանկերը, որոնք նախկինում գումար էին վաստակում տնտեսությունը վարկավորելով՝ միաժամանակ կառավարելով վարկային ռիսկերը, այժմ փոխել են իրենց վարքագիծը և սկսել են գումար վաստակել թե՛ պետությանը վարկավորելուց՝ արժեթղթերի գնման միջոցով, թե՛ միջնորդավճարներից ու բարձր մարժաներից։ Որպես օրինակ վերցնենք ԱՄՆ դոլարը, որով վարկավորումը ներքին շուկայում իրականացվում էր տարեկան 7-8%-ով։ Ինչու՞ գնաճի ֆոնին 8%-ով վարկ տալ տնտեսությանը, եթե այդ նույն ԱՄՆ դոլարով կարելի է գնել ԱՄՆ գանձապետական պարտատոմսեր և տարեկան 5,3% վաստակել առանց ռիսկի, առանց ծանրաբեռնելու կապիտալը, առանց ստեղծելու պաշարներ հնարավոր կորուստների համար: Այսքանը: Սա է պատճառը, որ մեր բանկում որոշում կայացվեց սահմանափակել վարկային գործունեությունը: Հիմա իրավիճակը փոխվում է, տոկոսադրույքները նվազում են, իսկ վարքագիծը փոխվում է դեպի ավելի վարկային-ագրեսիվը։
Պատասխանելով ձեր հարցին՝ պետք է ևս մեկ գործոն հաշվի առնել: Բանն այն է, որ երկիրն ունեցել է և ունի բարձր տնտեսական աճ։ Գրեթե բոլոր ոլորտները զգում են դա, և դա հանգեցրել է նրան, որ սկսում է ի հայտ գալ ավելորդ լիկվիդայնություն: Կորպորատիվ հաճախորդներն իրենք են դադարել վարկեր վերցնել, քանի որ այժմ բավարար լիկվիդայնություն ունեն: Ավելին, նախկինում վերցված վարկերի մարման հետ կապված ևս խնդիրներ չկան։ Ասես մակրոտնտեսության մասին դասագրքով լինի: Բարձր տոկոսադրույքները դանդաղեցնում են վարկավորումը, կանխում գնաճի արագացումը և ավելացնում խնայողությունները: Այժմ ժամանակն է խնայողությունները վերածել ներդրումների, և մենք պատրաստ ենք նորից ներդրումներ կատարել իրական հատվածում։
Միաժամանակ, ես չէի ասի, որ իրական հատվածն այս տարիների ընթացքում լճացել է։ Չեմ կարող համաձայնվել, որ կապիտալը չի օգտագործվել տնտեսության ներուժն ընդլայնելու համար։ Գյուղատնտեսության ոլորտում լավ զարգացումներ ենք տեսնում: Մարդիկ իրականում կապիտալ ներդրումներ են անում ինտենսիվ այգիներում, որոնք կսկսեն իրենց հավելյալ արժեքը բերել ևս 5-7 տարի անց։ Մենք տեսնում ենք, թե որքան լավ է զարգանում ՏՏ ոլորտը։ Դժվար է ասել, թե այս ամենը երբ կվերածվի որակի, որը կազդի ներքին տնտեսության վրա, բայց դա տեղի կունենա։ Բայց, այնուամենայնիվ, մեր հիմնական խնդիրը, իմ կարծիքով, կրթության ոլորտում առկա լուրջ բացերն են, լավ պատրաստված, պրոֆեսիոնալ և ստեղծագործ մարդկանց բացակայությունը, որոնք ունակ են ստեղծելու նոր ձեռնարկություններ, ընկերություններ, նախաձեռնություններ։ Առանց դրա, հավատացեք, տնտեսության մեջ լուրջ փոփոխություններ չեն լինի, նույնիսկ այն կապիտալի առկայության և հասանելիության դեպքում, որը կարող է ֆինանսավորել ցանկացած արժեքավոր բիզնես գաղափար։

The announced withdrawal of the Armenian branch of the prominent international Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC), a banking group with British roots, from the domestic market has raised a valid question within the country’s financial community: where will HSBC's clients, particularly its business clientele accustomed to international banking standards since 1996, go? The announcement earlier this year of HSBC Bank Armenia's acquisition by a bank with exclusively Armenian roots brought both reassurance and numerous questions. ArmInfo's economic observer sought to clarify the situation with David Sargsyan, Deputy Chairman of the Management Board of Ardshinbank.
- Mr. Sargsyan, when Ardshinbank finalizes the deal with HSBC Bank Armenia, what will the integration of these two major banking institutions look like, and what can HSBC's long-standing clients accustomed to Western standards expect from this transaction?
Ardshinbank signed the acquisition agreement with HSBC Bank Armenia on February 6 of this year. The agreement stipulates that HSBC Bank Armenia will continue to operate within HSBC's orbit until the completion of the transaction, and Ardshinbank does not have any control over its operations. Full control will transfer to Ardshinbank on the closing date, scheduled for November 29, 2024. The closing depends on three main factors. First, regulatory approval from Armenia’s Economic Competition Protection Commission, which we’ve already received. Second, approval from the Central Bank of Armenia, which has also been secured. The third factor depends on how quickly the specialists from Ardshinbank and HSBC London can ensure the transfer of databases from HSBC London to Ardshinbank. In fact, from a technical standpoint, this is the most labor-intensive and demanding part of the transaction, as it involves not just data transfer, but the full transfer and integration of data and core banking software from one system at HSBC London to another system used by Ardshinbank here in Yerevan. This is a very meticulous task, with the merging of data, services, and technologies being carried out step by step. We are now nearing the end of this process. We recently completed the second testing phase to identify and fix any remaining issues, and we are confident that we will be ready by the 29th. Once completed, HSBC Bank Armenia will be renamed Ardshininvestbank.
Why is the deal being executed through Ardshininvestbank instead of directly? There is speculation that Ardshininvestbank will become a subsidiary investment bank of Ardshinbank.
This is not the case. The transaction consists of two main stages. First, the acquisition of HSBC Bank Armenia is completed, and the bank is renamed Ardshininvestbank. In the second stage, Ardshininvestbank will merge into Ardshinbank approximately 2–3 months after the completion of the first stage. The second stage will commence once the full shares of HSBC Bank Armenia are acquired, requiring the resolution of procedural, operational, regulatory, and other technical issues related to the merger. Why Ardshininvestbank? Because it was the former name of our bank, which has been patented and registered by us, and there’s no need to invent something entirely new for just a few months.
What can the clientele of HSBC Bank Armenia expect? Will there be any inconveniences, restrictions, or changes? After all, as the saying goes, "habit is second nature," and people may have to adapt to new software, a mobile app, and processing systems.
We are doing everything possible to ensure that clients feel minimal disruption during this transition. All HSBC Bank Armenia clients are already receiving envelopes containing new bank cards along with detailed instructions for activation and usage. Account numbers will remain unchanged, and the cards themselves are essentially the same but with a new design. The mobile banking system will retain the same login credentials as before; the only difference is that clients will need to change their passwords, since they’re accessing a new system and mobile banking application. There will be no need for clients to physically visit the bank. We are committed to creating the least inconvenience possible, ensuring that clients' experience remains seamless and that they notice no significant changes. These clients will continue to be served at the same six branches currently operated by HSBC Bank Armenia, and by the same managers with whom they are already familiar. We are maintaining these elements because we believe this approach is essential.
HSBC Bank Armenia has traditionally catered to its niche clientele oriented towards the Western financial market, including international organizations operating in Armenia. Will corporate clients, particularly legal entities, encounter any “hiccups” during the transition?
Unfortunately, over the past decade, not all Armenian banks have been able to conduct international transactions seamlessly. Correspondent accounts in USD and EUR have been notably limited. Prior to February 2022, there were only three banks in Armenia capable of executing direct USD operations: our bank, HSBC Bank Armenia, and Ameriabank. Other banks had to rely on third-party institutions, primarily in Russia, for such transactions. After 2022, when Russia's banking system was largely cutted off from the Western financial system, this issue became even more pronounced. Many banks in Armenia currently lack the capability to perform full-fledged international transactions in USD and EUR. In this context, HSBC Bank Armenia’s corporate clients, especially international companies, IT firms, and other businesses, have nothing to worry about. Our bank is one of only two viable alternatives capable of ensuring uninterrupted international operations. As such, there will be no disruptions or issues for these clients during or after the transition.
Will HSBC Bank Armenia's financial products be replicated by you?
There's no need to replicate anything. There are no financial products offered by HSBC Bank Armenia that we don't already provide to our clients. On the contrary, HSBC had its own limitations regarding the range of services it offered in Armenia. With the transition to Ardshinbank platform, not only will the availability and range of international market services not diminish, but they will expand significantly. Clients will gain access to a broader range of new services that they could not previously access through HSBC Armenia. For instance, HSBC Armenia had internal restrictions - like the absence of debit cards. Clients couldn’t transfer money from their cards to cards of other Armenian banks; they had to use third-party payment systems for such operations. On our platform, these limitations disappear. From an international perspective, clients will benefit from enhanced services, including transfers, letters of credit, trade financing, securities transactions, and much more.
In this context, transitioning from HSBC to Ardshinbank is an excellent choice. Clients will maintain access to international markets and currencies while gaining a wider range of services. Our VIP clientele will also continue to enjoy tailored service under a new concept and branding, which we’ll announce soon.
On the topic of Ardshinbank's strict compliance procedures, which we discussed a year ago, how does this align with HSBC Bank Armenia's practices? Could there be concerns?
Ardshinbank's entire compliance and sanctions policy is built on three fundamental pillars: first, the Armenian legislation, second, all of the sanctions mandated by the UN. Finally, Ardshinbank completely applies all of the sanctions mandated by the US, EU, and UK. This means our compliance policies are on par with those of any international bank. When conducting international financial operations in dollars or euros, compliance with these jurisdictions' requirements is non-negotiable. Ardshinbank adheres to these standards without compromise. Since our last discussion on implementing advanced compliance systems, the regulatory environment has only grown more complex. New sanctions and requirements emerge almost daily, necessitating ongoing effort to stay updated and compliant. Understanding the practical application of these sanctions, especially within the context of the U.S. and UK precedent-based legal systems, is a critical aspect of this work.
Today, the compliance department is the cornerstone of our bank's risk management framework. Its decisions are binding and cannot be overridden by anyone in the bank. This ensures that Ardshinbank remains protected from potential risks, adhering to a robust, exception-free compliance system.
- What about the risk of losing clients due to this strict procedure? Moreover, many financial practitioners and theoretical economists argue that the compliance system imposed by the West is unjustified! Banks have assumed the roles of both prosecutors and defense attorneys. Banks ignore the fundamental principle of the presumption of innocence․ Surely, you must agree there’s some truth in this?
No, there’s none of that anymore! Unfortunately, today there’s a presumption of guilt. In this sphere—international finance—the presumption of guilt prevails. If our compliance officer is not sufficiently convinced that a particular transaction is “clean” and complies with the regulations of the jurisdictions I’ve mentioned, they have the right - and the obligation - to stop it. Yes, you’re right, clients often complain about the inconvenience or even outright refusal of services. But there’s no alternative - these are the rules.
- But isn’t it true that 60% of Armenia’s export-import operations are tied to Russia? Using these compliance standards from the EU, US, and UK, it’s possible to shut down any transaction involving the Russian Federation, wouldn’t you agree?
I understand your concern. However, let me reiterate: today, we are the largest bank in Armenia and one of the few channels through which Armenian businesses, economic entities, and the government interact with the international financial system. This position has been established because, unlike most Armenian banks, we have direct access to international markets, whereas many others traditionally operated through banks in the Russian Federation. All these channels closed in March 2022. For this reason, we cannot afford to have these channels shut down for us. We maintain zero tolerance for any export-import operations that, directly or indirectly - through third parties, fourth-party banks, shell companies, etc. - fail to meet compliance requirements. Does this mean that some clients might choose to go to other banks? Perhaps, I don’t know. But the banks they move to are not direct participants in the international payments market. Unfortunately, there’s no other alternative. Otherwise, we too would lose access to the international financial system, and the entire Armenian banking system would follow. Who would suffer in the end? The clients.
- It’s interesting that despite these self-imposed restrictions, Ardshinbank continues to lead the banking market, and judging by the acquisition deal with HSBC Bank Armenia, it has no plans to relinquish its market position. Could you tell us about the bank's current strategy, which allows it to stay ahead?
The bank has held a leading position in the Armenian banking system for many years. Today, we are ahead in all key indicators, including the return on capital and assets. The only area where we are still second is the size of our loan portfolio, but we intend to surpass this by the end of the year. The fact that we haven’t been the leader in the loan portfolio was a decision made by our management to limit the volume of lending. In Q3, we lifted this restriction, and we are on track to finish the year strong in this area as well. As for our strategy, as you know, we are a universal bank with strong capabilities across corporate, retail, and investment banking. We also have a solid international trading business. What’s key is to diversify the bank’s sources of income during times of economic instability, high volatility, and geopolitical turbulence.
- But the bank's profit over the past nearly three years has been skyrocketing, following the principle of "every cloud has a silver lining"…
All the hype around the massive re-export and re-import doesn’t take into account three important elements. First, before the Russian-Ukrainian conflict, many goods produced by multinational companies, such as food products, household chemicals, cigarettes, etc., were manufactured in Russia or Ukraine for the CIS markets. Essentially, all of "unilever," so to say, was imported from there. After 2022, our domestic consumption of these goods shifted from Russia to other markets, where the same factories continued to produce the same products. So, it was simply a substitution of one supplier market with another. The second important element is that most Armenian banks used to work through Russian banks, such as VTB or Sberbank. They made their dollar or euro transfers through these banks. One day, all of that came to a halt. Out of 18 banks, 15 stopped conducting these operations, and as a result, the clients of these banks moved their operations to Ardshinbank and two other banks. Technically, this accounts for 40-50% of the market. So, the market structure has changed. Over these 2.5 years, the number of our clients has grown dramatically. We had 200,000 clients, and now we have 390,000. The third factor is the uniqueness of Armenia: our largest diaspora lives in Russia. There are 2.5 million Armenians there, and more than 800,000 of them are citizens of Armenia. It’s clear that a huge number of these people simply transferred their family savings to Armenia because they have businesses and personal interests here. Some decided to save their capital in the face of uncertainty. Some of these funds ended up in our bank. And it’s not necessarily oligarchs. All three of these factors are crucial for understanding why things are happening as they are.
- But you can't deny the statistics that show that the main high incomes of banks over the past three years came not from lending to the economy, but from commissions and trading operations with securities. So, it turns out that despite having such high excess liquidity in the economy, the real sector didn't get much! Why did this happen? Did high interest rates get in the way?
The past years were marked by high instability and volatility in international markets, and this growth led to a significant increase in the margins of financial operations. Uncertainty automatically increases margins. On the other hand, this uncertainty spurred inflation and led to a rise in key interest rates globally. This is what caused the record profits of banks. Banks that previously earned by lending to the economy, managing credit risks, now switched their strategy and started earning by lending to the government through buying securities, as well as from commissions and high margins. Take, for example, the US dollar, where lending on the domestic market was around 7-8% per year. Why give loans to the economy at 8% amid inflation, if you can buy US Treasury bonds with those US dollars and earn 5.3% annually, with no risk, no capital allocation, and no need to form reserves for potential losses? That’s the reason. This is why our bank decided to limit credit activity. Now, the situation is changing, interest rates are going down, and our behavior is shifting towards more credit-aggressive strategies.
To answer your question, there’s another factor to consider. The fact is that the country has had, and continues to have, high economic growth. Almost all sectors are feeling it, and this led to the emergence of excess liquidity. Corporate clients themselves stopped asking for loans, as they had enough liquidity. Moreover, there were no problems with repaying previously taken loans. This is textbook macroeconomics. High rates slow down lending, prevent inflation from overheating, and increase savings. Now it’s time to transform savings into investments, and we are ready to reinvest in the real sector.
However, I wouldn’t say the real sector has stagnated over the years. I can’t agree that capital hasn’t gone into expanding the potential of the economy. We are seeing good shifts in agriculture. People are making real capital investments in intensive orchards, which will start generating added value in 5-7 years. We can see how well the IT sector is developing. When all of this translates into quality that will reflect in the domestic economy? It’s hard to say, but it will happen. However, our main problem, in my opinion, is significant gap in education, the lack of well-trained, professional, and creative people who can create new enterprises, companies, and initiatives. Without this, trust me, there will be no major shifts in the economy, even with the availability of capital capable of financing any viable business idea.