Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) 33-րդ գործարար համաժողովի շրջանակներում Արդշինբանկ ՓԲԸ-ն և FMO ձեռներեցության զարգացման հոլանդական բանկը կնքել են 20 մլն․ ԱՄՆ դոլարի վարկային պորտֆելի երաշխիքի պայմանագիր 7 տարի ժամկետով։
Պայմանագիրը, որը կնքվել է  FMO-ի Nasira ծրագրի շրջանակներում, լայն հանարավորություն է ընձեռում Արդշինբանկին ընդլայնել իր վարկային պորտֆելը՝ ներգրավելով նոր ՄՓՄՁ հաճախորդներ՝ հատկապես սատարել երիտասարդներին, կանանց, ներգաղթյալներին, գյուղական տարածքներում գործող ձեռնարկատերերին:
Արդշինբանկի Վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը կարևորեց FMO-ի հետ նոր համագործակցության մեկնարկը՝ մասնավորապես նշելով. «Կնքված պայմանագիրը մեծ նշանակություն ունի ինչպես Արդշինբանկի, այնպես էլ մեր երկրի տնտեսության համար։ ՄՓՄՁ հատվածը  չափազանց կարևոր է Հայաստանի տնտեսության զարգացման, արտահանման առաջխաղացման և աշխատատեղերի ստեղծման համար: Բացի այդ, սա յուրօրինակ նորարարություն է, չէ՞ որ շուկայում բացակայում են այնպիսի այլընտրանքային ծառայություններ, որոնք կառաջարկեին վարկային պորտֆելի պաշտպանություն, ինչպիսին առաջարկում է Nasira-ն»։
«FMO-ն երկար ժամանակ է, ինչ ակտիվ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում, և մենք շատ ուրախ ենք, որ այժմ համագործակցում ենք նաև Արդշինբանկի՝ Հայաստանի առաջատար ֆինանսական հաստատություններից մեկի հետ, ինչը  հիմնարար ազդեցություն է ունենում երկրի ընդհանուր սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար: Մենք ցանկանում ենք շնորհակալություն հայտնել Արդշինբանկին վստահության համար և ակնկալում ենք երկարատև համագործակցություն»,-նկատեց Հյուիբ-Յան Դե Ռայթերը՝ FMO-ի ներդրումային բաժնի գլխավոր տնօրենը:
Արդշինբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է։ Այն մատուցում է բազմաբնույթ ունիվերսալ բանկային ծառայություններ՝ տրամադրելով լուծումներ մանրածախ, կորպորատիվ, ներդրումային, ինչպես նաև փրայվիթ բանկինգի ու ակտիվների կառավարման ոլորտներում։ Արդշինբանկն ունի ավելի քան 380,000 հաճախորդ, որոնց սպասարկում են բանկի 1.700-ից ավելի աշխատակիցներ։ Բանկում ներդրված է ծառայությունների մատուցման ու վաճառքի հզոր բազմախողովակ պլատֆորմ՝ 65 մասնաճյուղերով, համապարփակ մոբայլ և օնլայն բանկինգի համակարգերով։ Բանկն ունի երկրում ամենալայն մասնաճյուղային ցանցը, ինչպես նաև ներկայացուցչություն Փարիզում։
Արդշինբանկը Հայաստանի միակ ընկերությունն է, որն ունի աշխարհի երեք առաջատար՝ Standard & Poor's (BB- (Stable)), Moody’s (Ba3 (Stable)) և Fitch (BB- (Stable)) վարկանիշային ընկերությունների կողմից շնորհված վարկանիշեր:
FMO-ն ձեռներեցության զարգացման հոլանդական բանկ է: FMO-ն աջակցում է մասնավոր հատվածի կայուն աճին զարգացող երկրներում և զարգացող շուկաներում՝ ներդրումներ կատարելով հավակնոտ նախագծերի իրականացման մեջ և սատարում է ձեռնարկատերերին։ FMO-ն կարծում է, որ ուժեղ մասնավոր հատվածը նպաստում է տնտեսական և սոցիալական զարգացմանը, և ունի 50 և ավելի տարիների փորձ, որը հնարավորություն է տալիս ձեռնարկատերերին՝ դարձնելու երկրի տնտեսությունը ներառական, արդյունավետ, ճկուն և կայուն: FMO-ն կենտրոնանում է երեք ոլորտների վրա, որոնք ունեն զարգացման վրա առավել բարձր ազդեցություն՝ ագրոբիզնես, պարեն և ջուր, էներգետիկա և ֆինանսական հաստատություններ: Ունենալով մոտ 13 միլիարդ եվրո ընդհանուր ծավալով պարատավորություննների պորտֆել, որը ներառում է գործունեությունը 85 երկրներում՝ FMO-ն հանդիսանում է մասնավոր հատվածի զարգացման խոշորագույն երկկողմանի բանկերից մեկը աշխարհում: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք www.fmo.nl․

В рамках 33-го бизнес-форума Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) ЗАО «Ардшинбанк» и голландский банк развития предпринимательства FMO подписали Договор поручительства по кредитному портфелю на сумму 20 млн. долларов США сроком на 7 лет.
Контракт, подписанный в рамках программы FMO Nasira, предоставляет Ардшинбанку широкие возможности для расширения кредитного портфеля за счет привлечения новых клиентов МСБ, в частности, молодежи, женщин, иммигрантов, а также предпринимателей, работающих в сельской местности.
Председатель правления Ардшинбанка Артак Ананян высоко оценил важность сотрудничества с FMO, в частности, отметив: «Подписанный контракт имеет большое значение как для Ардшинбанка, так и для экономики нашей страны. Сектор МСБ чрезвычайно важен для развития экономики Армении, продвижения экспорта и создания новых рабочих мест. Кроме того, это уникальная инновация, поскольку на рынке нет альтернативных сервисов, которые обеспечивали бы защиту кредитного портфеля так, как предлагает Nasira».
«FMO уже давно активно работает в Армении, и мы очень рады, что теперь мы также активно сотрудничаем с Ардшинбанком, одним из ведущих финансовых учреждений Армении. Сделка Nasira поддержит Ардшинбанк в достижении его стратегической цели по расширению клиентской базы ММСП, что имеет основополагающее значение для общего социально-экономического развития страны. Мы хотим поблагодарить Ардшинбанк за доверие и надеемся на долгосрочное сотрудничество». – заметил Уиб-Ян Де Райдер, содиректор по инвестициям FMO.
Ардшинбанк является лидирующим банком в Армении, предлагающим диверсифицированные универсальные банковские услуги, включая розничные и корпоративные, инвестиционно-банковские услуги, а также решения в сфере управления личными активами (private banking & wealth management). У Банка более 380.000 клиентов, которых обслуживают более 1700 сотрудников, а также сильная многоканальная платформа продаж с 65 филиалами, поддерживаемая комплексной платформой мобильного и онлайн-банкинга. Банк обладает крупнейшей филиальной сетью в стране и имеет представительство в Париже, Франция.
Ардшинбанк является единственной компанией в Армении, которой присвоены рейтинги трех международных рейтинговых агентств, с рейтингом на уровне суверена: S&P Global Ratings (BB- (Стабильный)), Moody's (Ba3 (Стабильный)) и Fitch (BB) - (Стабильный)). Банк также является единственной компанией из Армении, которая выпустила публичные еврооблигации формата RegS/144A на международных рынках капитала.
FMO — голландский банк развития предпринимательства. Являясь ведущим импакт-инвестором, FMO поддерживает устойчивый рост частного сектора в развивающихся странах и на развивающихся рынках, инвестируя в амбициозные проекты и предпринимателей. FMO верит, что сильный частный сектор ведет к экономическому и социальному развитию, и имеет проверенный за более чем 50 лет опыт работы, который дает предпринимателям возможность сделать местную экономику более инклюзивной, продуктивной и устойчивой. FMO фокусируется на трех секторах, которые оказывают большое влияние на развитие: агробизнес, продовольствие и водоснабжение, энергетика и финансовые учреждения. С общим портфелем обязательств в размере около 13 миллиардов евро, охватывающим более 85 стран, FMO является одним из крупнейших двусторонних банков развития частного сектора в мире. Для получения дополнительной информации посетите сайт www.fmo.nl.